Novinky

Velkolepý obrat Slunety, Brno stále na nule

Basketbalisté mmcité1 Basket Brno podlehli v Ostravě 99:89 a zůstávají v NBL jediným týmem bez vítězství. Brno srazila okénka v obraně a vynikající výkon ostravských Američanů a kapitána Bohačíka. To Ústí se dokázalo v Kolíně vyhrabat z minus 19 až do výšin vítězství 90:93. Vysoko vyhrály Nymburk i Opava a i nadále okupují první dvě pozice tabulky. Třetí jsou Svitavy, jež přehrály USK a za nimi hned Děčín, který porazil Královské sokoly.

Brno (bez Heřmana) přitom vstoupilo do utkání aktivněji a mírně vedlo, jenže plány trenéra Růžičky začal hatit navrátilec do ostravské sestavy Josh Newkirk, jenž nastoupil po třech týdnech. Ostravě však mimo to chyběli Svoboda se Šmídem.

Newkirk po příchodu na palubovku v 8. minutě trefil první dvě třely v závěru úvodního dějství a spolu s Holseym a Petrem Bohačíkem byl hlavním tahounem Nové Huti. Domácí vedli v poločase o bod (49:48), aby ve třetí čtvrtině přidali v obraně a odskočili na vedení 75:62 v polovině 33. minuty.

Brno se sice nevzdalo a ještě přitáhlo na šestibodovou ztrátu, jenže Ostrava si před domácími fandy nenechala druhou výhru v sezoně vzít. Monstrózní double-double zaznamenal Bohačík 19 bodů, 17 doskoků a 7 asistencí, 24 bodů přidal Holsey a 23 pak Newkirk. Jihomoravany jako obvykle táhnul Smithson (22b+9a).

Tisková konference po zápase NH Ostrava – mmcité1 Basket Brno

Opava nejlepší obranou ligy

Věřte nebo ne, Opava má po domácím triumfu 85:65 nad Beksou nejlepší obranu Kooperativa NBL! Rozdíl je sice minimální, přesto – svěřenci Petra Czudka inkasují v průměru 70,63 bodů na utkání a mistr z Nymburku 70,67. To tu, po zhruba 40% odehraných zápasů v základní části, dlouho nebylo.

S Pardubicemi Slazané po mírně rozpačitém, začátku zabrali v závěru první desetiminutovky a uragánem té druhé odskočili na vedení 46:27 v poločase. V 27. minutě zápas zaváněl debaklem, neboť Dragoun zvyšoval už na 67:35, ale Východočeši jej částečně odvrátili a podlehli „jen“ o dvacet.

Domácí táhli Gniadek (19b+8d) se Šiřinou (16b+8a), přidali se také Dragoun (12b+6d), s Bujnochem (11b). Zásadní rozdíl mezi oběma týmy byl v trojkách, protože domácí jich potopili 14 (z 33 pokusů), zatímco Beksa jen 8. Hosté se opírali pouze o dvojici Vyoral (14) – Švrdlík (13), žádný další hráč nešel přes 10 bodů.

Tisková konference po zápase BK Opava – BK JIP Pardubice

Po oboustranně nepřesné první periodě (15:19) se naplno rozehrál Nymburk na půdě Olomoucka. Ještě v poločase dala domácím (znovu bez Douglase) naději Váňova trojka na 38:45, jenže jak to bývá, mistr po přestávce přitlačil na obou polovinách kurtu a brzy rozhodl.

Plány trenéra Benáčka navíc zhatilo brzké vyfaulování Morgana, jehož následoval i Norwa. Strojově hrající Nymburk navíc domácí přeskákal 39-55 a 59 bodů nastřílela lavička, což v kombinaci s bídnou domácí střelbou znamenalo triumf 70:106. Nic na tom nezměnilo ani 24 bodů Palyzy, v nymburském dresu se nejvíce dařilo Hrubanovi (18), jehož následoval kapitán Pumprla (16b+5a).

Tisková konference po zápase BK Olomoucko – ERA Basketball Nymburk

Nevídaný obrat Slunety

Nestává se často, že mužstvo, které prohrává ve 26. minutě o 19 bodů, ještě vyhraje. Kolín do té chvíle (72:53) sytily trojky, jichž trefil hned 11 (z 18 pokusů), jenže pak jakoby medvědům vyschl prach. Do konce duelu už stihli nastřílet pouze 18 bodů a na druhé straně Houška se Svejcarem zaveleli ke zteči.

A právě ústecký veterán Houška, jenž ve druhé půlce poslední čtvrtiny 8 body takřka sám otočil vývoj na 84:86. Zkoprnělí z toho byli všichni kolínští včetně kameramana TVcom, jenž na minutu hry zapomněl snímat jiné prostory, než střed palubovky a dění pod oběma koši si museli diváci přenosu domyslet sami.

Na každý pád Houškova show nekončila a i když se Číž s Igrutinovičem snažili, aby Kolín neprohrál, Svejcar jistil těsnou výhru 90:93 z šestek. Medvědům zbyly oči pro pláč a Luka Igrutinovič neměl náladu oslavit svůj povedený individuální výkon (30b+9d) s užitečností 40. Podobně byl na tom jeho spoluhráč Číž (25b a 34 užitečnost). Naproti tomu veselí byli určitě Svejcar (30b) s Houškou, který nasázel 12 ze svých 19 bodů v posledních šesti minutách.

„Myslím, že to bylo šťastné vítězství soupeře. Viděli jsme dvě rozdílné části utkání. My jsme byli lepší prvních 25 minut, Ústí zbylých patnáct. Za těch patnáct minut, kdy na nás Ústí tlačilo, jsme se dostali do problémů na útočné polovině a zejména jsme vypadli z obranného konceptu. Přestali jsme v podstatě bránit, přistoupili jsme na hru Ústí nahoru – dolů, což nám samozřejmě nevyhovuje, protože naše rotace je užší. A to byl základ toho, čím se utkání otočilo,“ posteskl si kolínský lodivod Pavel Beneš.

„Jsem moc rád za vítězství a chtěl bych poděkovat klukům za to, co předvedli. Ukázali, že jako tým mají charakter a nevzdali to ani za stavu minus devatenáct. Ve druhém poločase dokázal Michal Šotnar svou agresivitou nabudit všechny spoluhráče. Začali jsme tlačit na balon po celém hřišti, Kolín měl problém se dostat do svých „setů“, do standardních situací, které má nacvičené, a to nám velmi pomohlo,“ radoval se trenér Ústí Antonín Pištěcký.

Kolínský Igrutinovič se právě dává dva ze svých 31 bodů Slunetě

Válečníci i Tuři Splnili roli favorita

Děčín rozhodl zápase s Královskými sokoly až v závěrečné čtvrtině. Hosté se i bez trojice hráčů z rotace (Kantůrka, Mahlera a Andrese) drželi překvapivě dlouho na dostřel. Poté ale trojky Šišky s Ježkem definitivně uklidnili severočeskou ekipu, která Hradci nastřílela 46 bodů z brejku a nakonec zvítězila 98:70. Kouč Grepl měl ve svém týmu pět dvouciferných střelců, z nichž se nejvíce činili Autrey (18) s Pomikálkem (16).

Tisková konference po zápase BK ARMEX Děčín – Kingspan Královští sokoli HK

V posledním zápase kola Svitavy udržely na uzdě sovy z USK Praha. Hosté sice bojovali a odehráli s favoritem velmi dobrý part, z propadu ve třetí čtvrtině se už ale nedostali. Tuři totiž po přestávce na soupeře naskočili ve velkém stylu a šňůrou 19:2 de facto ovládli zápas. Hosté se sice jak je jejich zvykem nevzdali, avšak zkušení domácí vedení Crandallem (18b+6d) a O´Brienem (17b+11d) dokráčeli k šestému triumfu sezony. Za hosty se nejvíce dařilo Proletovi (19).