Komentáře

Kdo si zahraje finále: Opava, nebo Kolín?

V tomto semifinále Kooperativa NBL se utkávají po základní části (a nadstavbě) druhá Opava a třetí Kolín. Pojďme si rozebrat tuto sérii a ohlédnout se i za výkony obou protagonistů v minulosti.

Opava po nadstavbě nasbírala 22 výher (oproti 10 porážkám), Kolín šel do play off s bilancí 20-12. Ani jednomu týmu se v tomto ročníku nevyhnuly slabší týdny. Ono se při vyrovnanosti (kromě Nymburku) NBL není ani co divit. 

Opavě začal docházet dech přímo úměrně s formou (a únavou) jejího hlavního lídra a reprezentanta Jakuba Šiřiny, jenž byl na podzim nezastavitelný. Jinými slovy – od září do prosince Slezané zářili a prohráli pouze s Nymburkem a hýčkali si druhé místo s bilancí 14-1. Poté už to bylo spíše klopýtání – osm výher a devět porážek šlo na vrub zraněním, popřípadě poklesu formy (nejen Šiřiny). 

Výborné posily

Pro trenéra Czudka tak je dobrou zprávou, že jeho tým angažoval na nadstavbu a play off zkušeného pivota Petra Bohačíka z Ostravy, stejně tak jako rozehrávače Radovana Kouřila z Olomoucka. Druhý jmenovaný Opavu dobře zná, vždyť zde ještě před dvěma lety působil. A Opava nejen že vyhrála poslední dva duely nadstavby (jeden právě nad Kolínem o 22 bodů), ale také smetla ve čtvrtfinále nebezpečný Hradec Králové 3-0 na zápasy.

Opava má hru založenu na trojkách a chozením na útočný doskok ve velkém počtu hráčů. V kombinaci se skvěle zvládnutou zónovou obranou může dělat problémy komukoli. Její osmičlenná opěrná rotace je navíc rozšířena o Kouřila s Bohačíkem (nejlepší doskakovač ligy), což pomůže trenérovi v těžkých zápasech točit velké množství hráčů. Nemusím dodávat, že ti o sobě na palubovce přesně ví, neboť spolu hrají dlouhá léta (základní osa Šiřina – Zbránek – Gniadek dokonce od mládežnických let v Ostravě).

Vzpruhou pro Slezany je před semifinále i částečný návrat fanoušků do haly. Pověstné žluté peklo to sice nebude, hygiena pustí do hlediště jen 300 lidí, avšak i ti týmu pomůžou. Kolín i Opava jsou doma i bez diváků velice silné týmy, vždyť oba prohráli v domácím prostředí pouze třikrát ze 16 duelů.

Fanoušci na tribunách nechybí jen Opavě

Kolín nepřestává udivovat

Musím sportovně uznat, že jsem se v Kolínu před sezonou perfektně zmýlil. Je sice pravda, že v době, kdy jsem psal toto preview, neměli Medvědi ještě podepsaného Wallace, ale ani s ním bych je netipoval výš, než na 7-8. místo. Tým si si dobře sednul a správný mix a dobrá parta přináší výsledky.

Kolín letos táhne zejména dvojice Číž – Skinner. První jmenovaný rozehrávač získal ocenění MVP sezony, Američan Skinner patří bez debaty k tomu nejlepšímu, co na pozici 4 Kooperativa NBL nabízí. Ale zásluhy na nečekaném povstání někdejšího outsidera mají samozřejmě i další hráči – od Wallace, přes Novotného, veterána Machače – či v neposlední řadě kouče Miroslava Sodomu.

A právě trenér a zároveň generální manažer Sodoma je podle mého názoru ztělesněním kolínského úspěchu. Medvědi byli po léta považování za chudého příbuzného Nymburku – hráči často čekali na výplaty i několik měsíců. Letos, paradoxně v covidové sezoně, se vedení povedl majstrštyk co se týká posil. Klub “rozbil kasičku” přilákal zpět z bratislavského Interu Leeho Skinnera a bývalou oporu ústí Devante Wallace, kolem nichž a Číže začal budovat tým. 

Miroslav Sodoma a jeho trenérské schopnosti jsou mnohými možná podceňovány, ale on je podle mě brilantní psycholog. Na hřišti i na trénincích dává zkušenému týmu (ještě jsem nezmínil střelce – veterána Jiřího Jelínka) volnost, nedusí jej “zbytečnými” kondičními testy – a hráči mu to oplácí měrou vrchovatou. Odměnou pro celý klub bylo únorové stříbro z Final8 Českého poháru.

Trojkaři vs. trojkaři

Kolín má letos – ještě více než Opava – hru založenou na trojkách. Středočeši jich pálí v každém utkání přes 39 trojek, což dělá při 34,5% úspěšnosti 13.6 úspěšných trojek na zápas! Pro srovnání – druhdy trojkařsky opěvovaná Opava jich střílí “jen” 12.3. I Kolín pro play off posílil – z Olomoucka přilákal skvělého střelce a atleta Davida Pekárka (a na rozehrávku Belgičana Torreborreho), který ve čtvrtfinále s Pardubicemi proslul jako autor 23 bodů za poločas, ale také jako oběť direktu T.J. Dunnase. 

Úchvatný poločas Davida Pekárka ve druhém čtvrtfinále s Pardubicemi

Takže i Kolín s Pekárkem a Torreborrem má prakticky desetičlennou rotaci a tím se Opavě vyrovná. Série z mého pohledu bude velmi vyrovnaná, ale díky případnému pátému utkání doma přece jen favorizuju Opavu. Dalšímu plusem pro Slezany je i ne zcela stoprocentní zdravotní stav lídra Kolína Adama Číže. Jeho kotník jej limitoval už v závěru nadstavby, kromě něj měl problémy i s prstem na ruce. Na druhé straně není zcela fit Filip Zbránek, ale i on by měl do série zasáhnout. Přece jen – je to play off – a tam jdou méně vážná zranění stranou.

Více trumfů drží Opava

Kolínští sice prohlašují, že si jedou ven aspoň pro jednu výhru a že mohou hrát s menším tlakem, než Opava, jenže právě Opava koncem nadstavby ukázala sílu, když v zápase o druhé místo přejela Medvědy 101-79. Play off je sice jiná soutěž, ale tak nějak čekám, že se do Kolína pojede za stavu 2-0 pro Czudkův výběr. 

Na rozehrávce mají domácí zkrátka větší kvalitu. Kouřil je určitě lepší a všestrannější hráč, než Torreborre (nebo Dlugoš). Na křídle (pozice 2 a 3) bych viděl situaci více méně vyrovnanou domácí Jurečka, Švandrlík a Slavík, se vyrovnají Wallacemu, Pekárkovi a Novotnému. Na pozici 4 má Kolín výhodu ve Skinnerovi, velmi slušnou náhradu i v Jelínkovi. Naproti tomu Filip Zbránek u domácích laboruje velkou část sezony se zády (nebo koleny). Pod košem mají hosté sice velmi slušného Petráše a veterána Machače, avšak osobou Petra Bohačíka vidím i zde o něco větší kvalitu (se Kvapilem a hlavně Gniadkem) u Opavy.

Time-out Kolína

V neposlední řadě pak stále věřím v trenérské schopnosti a zkušenosti Petra Czudka. Přece jen, pro Miroslava Sodomu je to první play off (vyjma Final8 ČP) a při vší úctě, Beksa kladla (výsledkově) ve čtvrtfinále o dost menší odpor, než bych čekal. Ta pravá výzva čeká kolínského lodivoda až teď v sérii s Opavou. Petr Czudek je protřelejší a já čekám, že po taktické stránce své svěřence připraví do posledního detailu.

Kdo tedy postoupí?

Suma sumárum. Série se může hrát na pět utkání. Zatím i v letošní sezoně mezi těmito soupeři platí pořekadlo – “můj dům, můj hrad.” Jsou tu však dvě velká ALE. Jak zvládne Opava první zápas doma a zároveň Kolín třetí zápas (jeho první doma). Pakliže by se v Polabí začínalo za stavu 2-0 pro Opavu, byl by i na zkušený kolínský soubor veden velký tlak. A to už se nebavím o tom, zda budou moci v kolínské hale být přítomni aspoň nějací fanoušci. Zatím jsem o tom (na rozdíl od 300 opavských) nic nezjistil. Jak jsem psal výše, já věřím Opavě, že si letos zase po třech letech zahraje ve finále. Viděl bych to tak 55% vs. 45% pro Slezany.

Tip na postup: Opava

Program série: Opava 9.5. (17:00), Opava 10.5. (15:15), Kolín 13.5. (17:45), Kolín 14.5. (17:45), Opava 17.5. (17:00)

Vzájemné zápasy této sezony: 

Opava – Kolín 82-72, Kolín – Opava 93-80, Kolín – Opava 85-68, Opava – Kolín 101-79