KomentářeNovinky

Válečníci zdemolovali Beksu rozdílem třídy

Dvanáctým kolem odstartovala odvetná část zápasů základní části Kooperativa NBL a v jednom z hitů kola se střetli tabulkoví sousedé. Severočeši měli svému soupeři co vracet, když v úvodním ligovém kole mu podlehli o jediný bod po dvojím prodloužení. A vendetu mu připravili vskutku požehnanou ve stylu svatomartinského menu…

Pardubičtí vstupovali do zápasu oslabení hned o tři borce – rozehrávače Matěje Burdu, křídelníka Petra Šafarčíka a pivota Josepha Brunka. Kouč Válečníků pak nemohl využít služeb s kotníkem laborujícího kapitána Tomáše Pomikálka, hráče na pozici tři nebo čtyři.

Raketový vstup Válečníků dal základ jejich výhře

Děčínská družina přijela na Dašickou s jasným cílem i taktikou a od úvodního rozskoku bylo patrné psychické rozpoložení obou týmů. Válečníci se brzy dostali do dvouciferného vedení, když na startu utkání je střelecky táhl především reprezentant Matěj Svoboda. Beksa se sice z úvodního náporu hostí dokázala oklepat a stáhnout manko na dva body, ovšem od stavu 14:16 přišla válečnická smršť.

Hráči v tmavých dresech se zásluhou šňůry 22:2 korunovanou trojkou Mylese Cartera dostali na startu 16. minuty do více než dvacetibodového trháku – 16:38. Východočeši dokázali v závěru první půle manko lehce zkorigovat, ovšem i tak po první dvacetiminutovce svítil na tabuli stav 30:47. Obrovský rozdíl byl především v trojkách – domácí za první půlku netrefili ani jeden z devatenácti pokusů, kdežto hosté se pyšnili padesátiprocentní úspěšností (14/7).

Pardubické trápení v útoku pokračovalo i po změně stran

Ofenzivní mašina Pardubic se nerozjela ani po startu druhého poločasu. Na straně Beksy to v ofenzivě drhlo ve všech směrech a nenašel se hráč, který by dokázal prapor zvednout. Na obranné polovině si domácí absolutně nevěděli rady s MVP loňského ročníku Anthonym Waltonem. Ten domácím zatápěl jak bodovou produkcí, tak rozdal i deset finálních přihrávek a zapsal ceněný double-double. Válečníci i díky jeho příspěvku nakonec na východě Čech zvítězili drtivě o pětatřicet punktů a předskočili svého soka v tabulce.

BK KVIS Pardubice – BK ARMEX Děčín 64:99 (14:19, 30:47, 46:71)

Body: Škifić 16 (+ 8 doskoků a 6 získaných faulů), Alford 11 (+ 7 asistencí), Pekárek 11 (+ 11 doskoků → double-double), Švrdlík 9, Vyoral 7, Potoček 5, Štěrba 3, Vrábel 2 – Walton 33 (+ 10 asistencí → double-double; 5 zisků; trojky 12/8!; TH 5/5; užitečnost 44), Svoboda 20, Carter 13 (+ 6 doskoků), Kroutil 10, Macháč 7, Slowiak 5, Mach a Rozsypal po 4, Šturanović 2 (+ 8 doskoků), Bobek 1.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 41/20 – 41/21; Střelba 3 body 32/2 – 27/14; TH 24/18 – 22/15; Doskoky 48:43 (útočné 18:8); Asistence 12:25; Ztráty 14:13; Fauly 21:19; Počet diváků: 632.

Rozhodčí: Petr Blahout, Tomáš Linhart, Robin Petrák

Komisař: Petr Andrle

Názory trenérů po utkání

Vanja Miljković (kouč Pardubic): „Gratuluji Děčínu k vítězství. Dnešní zápas se mi nehodnotí dobře. Děčín je velmi dobrý tým, hraje hodně fyzicky, má výbornou přechodovou fázi, ale to všechno víme. Z naší strany byl dnešní zápas realistickým obrazem toho, jak na tom jsme, ať už z pohledu zraněných hráčů, nebo toho, jak hráči dokážou ukázat na palubovce svou tvář. Celé hodnocení je hlavně o tom, že jsme neukázali charakter.“

Tomáš Grepl (lodivod Děčína): „Zápas hrály dva týmy, které se v tuhle chvíli nenacházejí v nejlepším rozpoložení. Jeli jsme sem s tím, že to prostě zkusíme, protože naše forma není na takové úrovni, kde by měla být. Pardubice to mají velmi podobné. Mají problémy se zraněnými hráči, což se jednoznačně projevuje. Výsledek je pro Pardubice možná až trošku krutý, ale nám spadlo do koše to, co nám normálně nepadá, což se na výsledku projevilo. Nemůžeme být nic jiného než spokojeni, za výhru jsme samozřejmě rádi. Klíčový byl první poločas – to, že jsme Pardubice přehráli poměrem 17:2 na body z rychlého protiútoku, to určilo ráz zápasu.“

Další zápasy 12. kola Kooperativa NBL

Sobotní program nejvyšší tuzemské basketbalové soutěže nabídl další tři duely. V tom prvním si tuzemský hegemon Nymburk jednoznačně poradil s Olomouckem. Ve druhém klání dlouho Ostravští sahali po druhé sezonní výhře, ovšem po změně stran přeci jen obhájce titulu z Opavy dokázal utkání zvrátit na svou stranu.

Nejpikantnější duel se nakonec odehrál v Kolíně, kde po dobrém vstupu Ústí domácí otočili a výhru ztratili až v úplném závěru základní hrací doby. Za kratší konec polabská družina tahala i po většinu obou nastavení, ovšem pokaždé se z kleští dokázala vymanit a nakonec urvala velmi cennou výhru. Šňůra ústeckých výher v lize se tak zastavila na čísle sedm.

ERA Basketball Nymburk – BK REDSTONE Olomoucko 95:71 (Gordon 13 – Shaver 15)

BK Opava – NH Ostrava 80:75 (Jurečka 15 – Majerčák 18)

BC GEOSAN Kolín – SLUNETA Ústí nad Labem 112:108 po 2. prodl. (Číž 32 – Nichols 33)