Novinky

Kdo bude nejvíce prohánět Nymburk v letošní Kooperativa NBL? (2. část)

V sobotu vypuknou boje nového ročníku Kooperativa NBL. Naše redakce vám v následujícím příspěvku přináší náš pohled na základní část – tedy úvodních 22 kol. Po předchozí spodní půlce tabulky, se dnes zaměříme na týmy, jež tipujeme na umístění v horní polovině tabulky.

6. Sluneta Ústí nad Labem

O Ústí nad Labem toho přes léto bývá (spolu s USK) tradičně slyšet poměrně málo. Severočechy opustil pilíř Lamb Autrey, který se po kyperských peripetiích upsal Kolínu. Pryč jsou také Fait (Písek) a Spencer s Josephem. Klub přivedl za většinu borců adekvátní náhrady a jako bonus udržel zbytek opěrné osy – tedy Svejcara, Pecku a Johnsona.

Novými tvářemi ve Slunetě jsou tedy kromě rozehrávače Nábělka z Ostravy už dále “jen” Američané: Pozici prvního guarda zastane zkušený světoběžník Jordan Callahan. Na pozici shooting guarda bude operovat ostrostřelec Steven Haney, který loni zaujal 17.9 body a 4.2 doskoky ve finské lize (Nokia). Poslední skládačkou do mozaiky kouče Šotnara je křídelník Kris Martin. Tohoto borce si fanoušci mohou loni pamatovat z Kolína, kde strávil závěr sezony (s téměř 10 body na zápas).

Je otázkou, jak si vyhoví Martin s Haneym (nejraději hrající na pozici dva) a zda Callahan převezme Autreyho zkušenosti a všestrannost. Pokud se to podaří, Sluneta může hrát okolo pátého/šestého místa. V přípravě Ústí odehrálo domácí zápasy za zavřenými dveřmi. Zmíníme tedy vysokou výhru nad Pískem, těsný triumf v Hradci, těsnou porážku v Kolíně a prohry s Drážďanami, Chemnitz a Slavií. Z našeho pohledu Severočeši odchodem Autreyho mírně oslabili a konkurence (a zejména Kolín) nespala, takže je tipujeme na šestou příčku.

Betano dorazilo do Česka! 3000 Kč vstupní bonus plus 350 Kč po dokončení registrace

5. Basket Brno

Začíná přituhovat. Dlouho jsme si lámali hlavu, jak natipujeme pozice od druhého po páté místo, až “černého Petra” dostalo Brno. Kostra týmu trenéra Růžičky zůstala pospolu a filozofie energického trenéra je jasně daná. Jenže Brno opustil Hunter Mickelson a jeho za jeho 14.2 bodů a 7.4 doskoků nepřišla adekvátní náhrada. Dalším minusem je konec kariéry velezkušeného rozehrávače Romana Marka. Minutáž Marka sice loni už nebyla klíčová, přesto jeho přehled na hřišti a důležité trojky budou chybět.

Plusem je naopak setrvání Oleksandra Mišuly (loni 14.5b+2.8d). Jenže člen širšího kádru ukrajinského národního týmu má v Brně otevřený kontrakt, tedy v případě lepší nabídky může po dohodě s vedením Brna kdykoli odejít. Brnu se povedl příchod střelce Kamerona Chatmana, jenž hraje nejraději na pozici tři a čtyři. V kanadské lize loni Chatman zvládal 13.8 bodů a 5.2 doskoků za 28 minut. Klub by rád ještě více zapracovával mladé hráče (Svoboda, Křivánek, Jansa) a můžeme čekat ještě větší minutáže od Nečase s Bálintem.

Brno v přípravě změřilo síly s kvalitními soupeři: Výhry zapsalo nad Opavou, Paksem, či Šoproní, těsné porážky pak s Pakší, Kaposvárem, Dabrowou Górnicou aj. Brňané budou vedle NBL znovu startovat v ENBL, kde podobně jako v domácí soutěži obhajují bronz. My je v našlapané horní polovině tabulky tipujeme na páté místo, ovšem s tím, že na druhý tým budou po 22 kolech ztrácet maximálně tři triumfy.

Brněnská základní pětka 
Foto: Basket Brno
Brněnská základní pětka
Foto: Basket Brno

4. BK KVIS Pardubice

Ambiciózní Beksa s novým generálním partnerem – společností KVIS – prahne po ligovém úspěchu. Loni se Východočechům povedlo získat bronz ve Final4 Českého Poháru a stříbro v Alpe Adria Cupu. V obou soutěžích se Východočeši představí i letos, ale Kooperativa NBL je pro ně prioritní. Loni mužstvo brzdila častá zranění (nejen) Petra Šafarčíka a klub doufá, že se bývalému reprezentantovi budou neduhy vyhýbat. Novým asistentem kouče Repeši (po odchodu Adama Konvalinky do Kolína) byl jmenován Chorvat Vanja Miljkovič.

Změny v kádru Beksy by se daly letos charakterizovat jako ”odchod Američanů a příchod Chorvatů”. Nejprve však k Čechům: Ke Královským sokolům přesídlili Dvořák se Svojanovským, třetím mladíkem, jenž odešel za vyšší vytížeností, byl Tomáš Tkadlec (Olomoucko). Pryč jsou tedy Walton s Henrym a na jejich místo klub angažoval power forwarda Maria Čolaka a centra Roberta Rikiče. Zejména 219 centimetrů vysoký pořízek Rikič je na poměry Kooperativa NBL nadstandardním pivotem. Loni za MTZ Skopje mj. zaznamenával v Jadranské lize 10.4 bodů a 6.1 doskoků. Poslední letní hráčskou posilou je skvělý trojkař, obránce a muž s ”čichem pro doskok” – Jan Štěrba z USK.

Beksa v přípravě mj. dokázala uhrát remízu s Nymburkem a odehrála i velmi kvalitně obsazený turnaj v chorvatské Opatii. Tam sice dvakrát těsně padla (75-81 s Igokeou a se Splitem 76-82), ovšem zkušenosti z testů s týmy Jadranské ligy se budou hráčům náramně hodit. Ve Federálním poháru Pardubice obsadily šestou příčku (výhry nad Slavií, Olomouckem, Prievidzou, porážky s Komárnem a Kolínem). Pardubická osa základní pětka Vyoral – Šafarčík – Pekárek – Čolak – Rikič je velice silná, Beksa by letos měla proniknout mezi nejlepší čtyřku.

3. BK Opava

Slezané obhajují stříbro v Kooperativa NBL a v jeho kádru se událo přes léto nezvykle mnoho změn. Kariéru ukončili Martin Gniadek s Radimem Klečkou a pryč je i švédský obr Markusson. Klub na jejich místa přivedl Američana Dontaye Basseta, Jakuba Mokráně ze Svitu a Radka Farského z USK. Při vší úctě k posilám je to spíše oslabení. 207 cm vysoký Basset je typově jiný hráč, než byl Markusson a Opava tak po roce ztrácí podkošovou výhodu. Na druhou stranu, Američan je výborným střelcem ze všech vzdáleností.

Opava v září obhájila triumf ve Federálním poháru
Foto: Lukáš Droppan
Opava v září obhájila triumf ve Federálním poháru
Foto: Lukáš Droppan

Martin Gniadek bude týmu chybět zejména v pozici lídra na hřišti i v kabině. Jeho slovo mělo velkou autoritu a jeho neustálý hlad po vítězství byl pro Opavu hnacím motorem. Atletický Mokráň není špatný hráč pro KNBL (což ukázal i v přípravě), uvidíme však, jak si bude počínat ve FE Cupu. Co čekat od Radka Farského je otázkou. Pokud se bývalému reprezentantovi povede znovu nastartovat kariéra, bude to pro Opavu skvělá zpráva. V opačném případě vzniká v křídelních pozicích slabina. Pokud byla kolena Radima Klečky aspoň trochu zdravá, byl MVP loňského Final4 ČP postrachem obran soupeřů.

Opava dokázala obhájit Federální pohár, z tohoto pohledu lze považovat přípravu za úspěšnou. Následovalo vypadnutí v kvalifikaci o LM s domácím FMP Bělehrad (76-92). Tato sezona je dost možná pro Opavu takový ”poslední tanec”. Poté Slezané nejspíš započnou přestavbu kádru. Konce Gniadka s Klečkou naznačují, že úspěšná generace Šiřiny a spol. pomalu odchází za zenit svých možností. Věk nezastavíte. Jakub Šiřina se svým umem a zkušenostmi však bude pro kouče Czudka i letos naprosto stěžejním hráčem, s nímž budou stát a padat výkony a výsledky. Vzhledem k výše uvedeným změnám tipujeme Opavu na třetí příčku po základní část. Zpočátku NBL totiž jako obvykle těžit ze sehranosti.

2. BC Gosan Kolín

Kolínské vedení rozbilo kasičku a přivedlo do týmu tři velmi zajímavá posily. Na rozehrávku přišli Ondřej Šiška a na poslední chvíli i Lamb Autrey, což jsou hvězdy NBL. Na pozici power forwarda pak Litevec Slavinskas z bratislavského Interu. Novým koučem byl vedení jmenovalo Adama Konvalinku, dosavadní trenér a manažer Miroslav Sodoma se bude dále naplno věnovat práci generálního manažera. Z Medvědů se tak při udržení opěrné osy z loňska (Číž, Mareš, Petráš, Lošonský) rázem stává horký kandidát na finále. Je samozřejmě otázkou, jak si trojice guardů Číž – Šiška – Autrey vyhoví, ale na papíře tým vypadá skvěle.

Přípravná fáze se Kolínu vcelku povedla: Ve Federálním poháru z pěti zápasů nestačil pouze na Levice, což mu vyneslo páté místo. Nutno dodat, že tyto duely Medvědi odehráli bez zraněného lídra Číže a ještě i bez Autreyho. Dále Kolín zdolal Slunetu a Slavii a na samý úvod přípravy prohrál s Nymburkem. Šířka a kvalita kádru Středočechů, kteří si letos premiérově zahrají i Alpe Adria Cup, budí respekt. Pokud trenér Konvalinka ukočíruje spoustu individualit a mužstvo bude hrát jako tým, můžeme se od Kolína dočkat velkých věcí. Vše podtrhuje i fakt, že Kolín v přípravné fázi poctivě bránil, což v minulých letech zrovna zvykem nebývalo.

Kolínský kouč Adam Konvalinka (vpravo) 
Foto: NBL.cz
Kolínský kouč Adam Konvalinka (vpravo)
Foto: NBL.cz

1. ERA Basketball Nymburk

V Nymburku neproběhlo poklidné léto. Tým opustilo hned několik zásadních hráčů v čele s Vojtěchem Hrubanem a Jerrickem Hardingem, vale dal mistrovi rovněž trenér Sekulič. Novým lodivodem českého hegemona se stal Lotyš Roberts Štelhamers, jeho asistentem jeho krajan Akselis Viarogs. Éru bez Vojtěcha Hrubana odstartuje Nymburk v sobotu reprízou finále v Opavě, už v úterý jej navíc čeká Liga Mistrů s Bilbaem.

Mistr letos přivedl hned pětici nových cizinců (celkově jich má Nymburk na soupisce šest), z nichž kvůli regulím Kooperativa NBL bude muset vždy jeden povinně odpočívat. Kromě křídelníka Ivanauskase jsou ostatní Američané. Rozehrávač Sterling Gibbs se uzdravil a zůstal v klubu z loňska. Zejména střelec Kamau Stokes se v přípravě ukazoval ve výborném světle, vzrůstající formu měl také podkošový pořízek Nate Watson. Dalšími dvěma nováčky jsou Eric Lockett a Gerel Simmons.

Nymburku zůstali samozřejmě i reprezentanti Palyza, Kříž a Kovář, stejně jako doyen Benda. V přípravě s kvalitními soupeři Nymburk prohrál s Mitteldeutscherem a Zielonou Górou, porazil polské mistry z Wroclawi, Zielonu Góru, Kolín a Gliwice. Z našeho pohledu Nymburk spíše oslabil (zejména Hruban a Harding) a událo se v jeho kádru opravdu mnoho změn. Uvidíme, jak si všechny ”sednou”. Tipujeme je v Kooperativa NBL na první místo po základní části, avšak nedivili bychom se například dvěma porážkám.