Novinky

Slavia nedala šanci Turům, veteráni Levhartů řádili

V nadstavbové skupině C byly k vidění vysoké triumfy domácích mužstev. Ve skupině D (o play off) naopak zlepšenou fazonu prokazují chomutovští Levharti, kteří pod vedením ex-děčínských veteránů doslova doskákali pro výhru v Brně. V play out se blíže k záchraně posunuly Zlín a Plzeň.

Dlouho očekávaný souboj suverénů – Slavie a Svitav přinesl své první letošní dějství, situované do pražského Edenu. A pro mnohé měl možná až příliš jednoznačný průběh. Svitavám bez Richarda Bálinta velice záhy odešla jejich velká zbraň, jíž je střelba trojek (v zápase 4/20). A Pražané začali budovat svůj náskok, který už v poločase činil 16 bodů. Domácí vyhráli 22-2 na body ze druhých šancí a činili se také z rychlého protiútoku (17-4). Slavii skvěle dirigoval Američan Bradley, jehož sedm trojek (ze 14 pokusů) bylo ozdobou duelu, který nakonec skončil 92-61.

Celkově Bradley zaznamenal 27 bodů, 7 doskoků a 5 asistencí. Sešívaným výrazně pomohl i dlouhán David Jelínek, autor 19 bodů a 6 doskoků. Nejlepším střelcem Turů se stal s 15 body rozehrávač Jansa, zatímco obvyklý lídr Pavel Slezák zamrzl na šesti bodech a sedmi minutých trojkách. Slavia se tedy výrazněji přiblížila první příčce před play off, Svitavy budou na 99% muset získat o výhru navíc, aby Pražany předstihly. Neočekává se, že by na Střelnici zvítězili o 32 a více bodů…

Severomoravané bez šance

Bez dvojice opor Dominika Lukáče a Jana Stehlíka si Snakes Ostrava přijeli pro debakl do Litoměřic. Domácí Slavoj v téměř kompletní sestavě chtěl odčinit těsnou porážku z Nového Jičína a hned od prvních minut ukazoval, kdo je na hřišti pánem. Severočeši lépe doskakovali (45-26), stříleli (o 20 p. b. lépe) a hlavně ubránili Jana Mičku na pouhých čtyřech bodech. “Pomocníci” z ústecké Slunety Johan Haiblík (16b+8d) s Janem Karlovským (15b) se stali nejlepšími střelci utkání, jež skončilo drtivou výhrou Slavoje 102-53. Litoměřice se tak vrátily na čtvrtou příčku tabulky (15-5) o skóre před Nový Jičín. Snakes, jejichž nejlepším střelcem byl Matouš Brůna s 16 body, zůstávají šestí.

Notně oslabený Nový Jičín (bez Týmla, Štěpánka, Svobody a Havlíka) se držel v Písku pouze první čtvrtinu (25:23). Poté se začala projevovat sehranost, obrana a domácí prostředí Sršňů. Druhou část vyhráli 32-9 a rovnou polovinu všech jihočeských bodů zaznamenal Petr Šlechta (v zápase 25-bodový nejlepší střelec). Při vedení o 25 bodů bylo v tu chvíli o majiteli dvou bodů do tabulky prakticky rozhodnuto. Utkání se pouze dohrávalo a fanoušci se bavili pohlednými akcemi. Písek nastřílel 39 bodů z rychlého protiútoku a zvítězil 108-67. Hostující tým od ještě většího debaklu zachránil Jan Kelar a jeho 20 bodů.

Létající Martin Svoboda proti Novému Jičínu

Levharti doskákali na pozice pro play off

Zkušení Levharti si dojeli pro vysokou výhru 94-72 do Brna a už jsou na pozicích zajišťující vyřazovací boje. Jihomoravané, kterým citelně chyběl nemocný Jakub Nečas, naprosto propadli na doskoku 33-58 a pomohli Chomutovu výrazně vylepšit jeho konto výher. Ve velezkušeném týmu Levhartů se zaskvěli čtyři ex-ligisté: Luboš Stria se stal s 23 body nejlepším střelcem (5/7 trojky), jakub Houška nastřílel 19 bodů a konečně Jan Jiříček (16b+14d) s Robertem Landou (21b+14d) zaznamenali double-double. Landa se s užitečností 33 navíc stal v tomto ohledu nejlepším hráčem tohoto prvoligového víkendu a navíc nastřílel 12 ze svých 23 bodů už v první části hry. Šimon Svoboda – jakožto nejlepší Brňan – zůstal s 18 body příliš osamocen.

Basketbal Olomouc měl minulý víkend téměř nemožnou misi v podobě triumfu na Folimance. Hanáci totiž přijeli do hlavního města pouze se šesti hráči, avšak drželi se po celý první poločas (27:29). Síla rotace a defenziva kouče USK Praha B Petra Jachana se ale projevila a Matěj Šafařík (nejlepší střelec duelu se 16 body) trojkou zvyšoval na konci 26. minuty už na 46-31 pro USK. Mladé sovy se nakonec radovaly z výhry 67-53. Olomouc prohrála i druhý duel nadstavby a nejvíce bodů nastřílel Adam Srník (16).

Další páteční zápas s poměrně málo nastřílenými body (74-63) získalo doma béčko Pardubic. Proti SP Basketu museli Východočeši obracet vývoj, když se jim zejména v útoku vůbec nevyvedla první čtvrtina (10-17). Nakonec utkání rozhodla schopnost více pardubických hráčů bodovat (31-21 na body z lavičky) a také větší úspěšnost trojek i šestek. K sedmé výhře z posledních deseti prvoligových klání dotáhl pardubický celek Tomáš Tkadlec (14b) s Michalem Svojanovským (12b). SB Basket (vedený Šopem a Hřebíkem s 11 body) bude muset přidat, pokud chce pomýšlet na play off.

Tabulka skupiny D
Zdroj: CZ.basketball

Zlín a Plzeň blíž k záchraně

V play out se postupně ještě více rozevírají nůžky mezi posledními třemi mužstvy a vrchní pěticí. Na sedm výher si polepšil Zlín, který využil absence nejlepšího střelce Vyšehradu Zacha a zvítězil v Praze 85-74. Pro Vyšehrad to byla šestnáctá porážka za sebou a dál zůstává poslední.

Sedmou výhru v sezoně oslavili i hráči Lokomotivy Plzeň, kteří si pomohli výborným doskokem (56-36) a celkem snadno zdolali Orly Prostějov 92-69. S 20 body tlačil za úspěchem Václav Honomichl, double-double za 19 bodů a 13 doskoků zaznamenal Karel Aušprunk. Ani skvělý výkon Erika Klepače (26 bodů za 19,5 minuty) nezměnil nic na porážce Hanáků o 23 bodů.

Nadále prohrává Basket Opava 2010. Slezané podlehli Pelhřimovu doma vysoko 51-87 a prodloužili sérii porážek na čtrnáct. Domácí měli vychýlenou mušku (29% úspěšnost z pole) a znovu ukázali, kvůli čemu jsou přikováni na předposlední pozici. Sojky nastřílely 46 bodů zpod koše a nadto vypálily přesně 40 trojek, z nichž se ujalo devět. Nejlepším střelcem duelu se stal Ian Bernad s 20 body, opavskou ofenzivu řídil se 13 body veterán Michal Čarnecký.

A konečně v nedělní dohrávce se nevedlo Vysočině, jež proti Polabí nerozšířila svou sbírku třech výher a padla 67-85. Jihlava doplatila na nízkou úspěšnost střelby trojek (25 %) i trestných hodů (59 %) a citelně jí chyběl zraněný Matěj Dáňa. Polabí spoléhalo na Františka Rylicha (32b) s Filipem Kábrtem (23b+9d), jakož i na body z rychlých brejků (32-7). Lídrem Vysočiny byl Jaroslav Kubín s 19 body a 8 doskoky.