Novinky

Pohárový víkend: Skvělý obrat Olympiakosu a Barcelony

Uplynulý víkend patřil v Evropě vrcholícím národním pohárovým soutěžím. Česko, Slovensko, ale třeba i Francie byly výjimkou, ovšem pojďme se společně podívat na vítěze a poražené napříč basketbalovou Evropou.

Začneme v nejlepší lize starého kontinentu, ve Španělsku. Copa Del Rey z loňska obhajoval Real Madrid, jemuž se povedlo do finále v Granadě proniknout i letos. Svěřenci kouče Lasa zdolali ve čtvrtfinále nejprve Breogan 73-67, aby pak už bez větších problémů odklidili z cesty v semifinále Tenerife 94-74. Slovenskou stopou v Copa Del Rey bylo 11 bodů a 3 doskoky Vladimíra Brodzianského, jehož Joventut ale prohrál ve čtvrtfinále právě s Tenerife.

To druhý letošní finalista – Barcelona – postupoval o poznání dominantněji (107-70 nad Maresou a 103-90 nad Murcií) a bylo zajímavé sledovat, jak si Real porazí s obrovskou ofenzivní silou Katalánců. Kdo finálové El Clássico sledoval, musel žasnout, jak skvělou taktiku trenér Pablo Laso svým svěřencům naordinoval. Ofenzivní esa Barcelony v první periodě nedostala ani píď prostoru navíc a obhájce poháru si hýčkal vedení 19-5. Ještě v poločase byl k vidění dvojciferný náskok Realu (29-18) a zdálo se, že má Madrid nakročeno k obhajobě.

Z Královského poháru se radovala Barcelona

O poločasové přestávce bylo v kabině Barcelony určitě dusno jako na Costa Brava zkraje srpna, takže do třetí části nastoupila jakoby úplně jiná Barca. Nikola Mirotič (v zápase s 19 body a 5 doskoky) velel k obratu. Nicméně utkání gradovalo 50 sekund před koncem, když na tabuli svítilo skóre 59-59. Nebývale defenzivní finále rozhodla Barcelona pěti šestkami v řadě. Třináct sekund před koncem se totiž neujala Fernándezova trojka, po níž mohl Real snížit na rozdíl jediného bodu, a tak mohl vypuknout gejzír katalánské radosti. MVP Copa Del Rey zvolili experti po zásluze Nikolu Mirotiče.

Milánská defenziva slavila

Milán byl na domácím Coppa Italia největším favoritem, ovšem experti jej pasovali do finále s Virtusem Boloňa. Fanoušci se těšili na souboje na palubovce, ale také na duel stratégů Ettoreho Messiny a Sergia Scariola. Leč, rybník (téměř) všem a zejména Virtusu vypálila Tortona. Nenápadný nováček Serie A, který hraje letos opravdu dobře a i v lize mu patří přední pozice (6.). Tortona Virtus smetla v semifinále už po třech čtvrtinách, po nichž vedla i díly trojkopalbě (15/37) o 24 bodů. Virtus sice ještě zkorigoval, ale na postup do vysněného finále (82-94) to nestačilo.

Z druhé strany turnajového pavouku postupoval podle očekávání domácí Milán. Skvělou obranou dusil ofenzivy soupeřů (88-68 nad Sassari a 68-63 nad Brescií) a například v semifinále s Brescií povolil soupeři po téměř vyrovnaném prvním poločase (36-37) jen 26 vstřelených bodů ve druhém. Ve čtvrtfinále zářil s 24 body Delaney, semifinále bylo přehlídkou Sergia Rodrígueze (22 bodů).

Ettore Messina se raduje se svými hráči ze zisku Coppa Italia

Ve finále s Tortonou se ukázala Messinova defenzivní mašina znovu, když soupeři nedovolila být ve vedení ani jednou. Nejblíže obratu byla Tortona ve 23. minutě, když snížila na 43-44. Za dalších 17 minut poté nastřílela jen 18 bodů a naopak domácí trpělivě navyšovali vedení až na konečných 78-61. Milán dokráčel k první trofeji sezony s průměrnými 64 inkasovanými body, což svědčí o tom, že pohár je v dobrých rukou. MVP byl zvolen milánský křídelník Malcolm Delaney, jenž na turnaji v průměru doručoval 13 bodů a 5,5 doskoků.

Zvezda dál kraluje

Crvena Zvezda potvrzuje svou dominanci na Balkáně. Nejen, že v Jadranské lize vede tabulku s impozantní bilancí 17-1, svou sílu demonstrovala i v srbském Korač cupu. A podobně jako i Milána, i v Niši hrála prim obrana. Zvezda totiž inkasovala v průměru jen 60 bodů na utkání. Ve finále navíc smetla konkurenční Partizan 85-68 a dostačující náskok si vytvořila už v prvním poločase (49-28). Kouči Partizanu Željku Obradovičovi tak nezbylo, než se rozčilovat a hádat se s rozhodčími. Vítěze, jenž z pole střílel s 55% úspěšností, táhla dvojice Kalinič (18b) – Hollins (15b), za Partizan kontroval 19 body Lessort.

Cholerik Željko Obradovič zase řádil

Německý pohár se stal záležitostí Alby Berlín, ačkoli cesta k němu byla zvláště ve finále poměrně trnitá. Crailsheim kladl tuhý odpor, a ještě v polovině druhé periody to vypadalo, že si favorit odveze ostudu (21-37). Pak ale Alba začala bránit a v útoku to byli Lo (20b) se Smithem (17b), kteří zaveleli k postupnému ukrajování ztráty. Pro vítěze byla nejdůležitější sekvence na začátku poslední desetiminutovky, v níž Alba odskočila na jedenáctibodové vedení a nakonec triumfovala 86-76. V hostujícímu dresu nestačilo na zisk trofeje ani skvělých 30 bodů (14/23 z pole) rozehrávače Shortse. MVP turnaje hraného v Ilshofenu se stal Maodo Lo z Alby, který zaznamenal turnajový proůměr 19,5 bodu na zápas.

V Polsku se dařilo obhájci ligového titulu Ostrówu. Ve finále Polského poháru totiž ve finále porazil domácí Lublin 83-76. Poražený celek po finále žehral na rozhodčí a poukazoval na nepoměr házených šestek: Zatímco Lublin měl výhodu standardní situace pouze šestkrát (dvakrát proměnil), Ostrów si k trofeji pomohl 19 úspěšnými trestnými hody z 25 pokusů. MVP turnaje byl zvolen Jakub Garbacz z Ostrówa, jenž finále ozdobil 20 body a 4 doskoky a celkově přinášel týmu 16 bodů na utkání.

Vítěz Polského poháru - Stal Ostrów Wielkopolski
Vítěz Polského poháru – Stal Ostrów Wielkopolski

Velký obrat Olympiakosu

Prohrát poslední čtvrtinu 6-23 a s úhlavním rivalem? Navíc ve finále národního poháru? Zlý sen se stal pro hráče a fanoušky Panathinaikosu skutečností. Ještě po třiceti minutách vedli ”zelení” 67-58, jenže za další dvě minuty hry Olympiakos srovnal a za další dvě vedl o šest! Panathinaikos dostal tou dobou mentální K.O., z něhož se ani za podpory fanoušků nevzpamatoval. Olympiakos táhl především MVP finále Saša Vezenkov s 18 body a 13 doskoky.

Grandiózní otočka Olympiakosu

Bez zraněného Jana Veselého a Nanda De Cola se záležitost Tureckého poháru stala jednodušší pro obhájce titulu Anadolu Efes. Svěřencům kouče Atamana se v Eurolize nedaří, takže si chtěli fanoušky a sponzory udobřit ziskem domácího poháru. A od počátku si proti Fenerbahce šli za svým cílem. Osudová pro další vývoj utkání byla druhá perioda, kterou Efes vyhrál 25-13 a postupně celý duel 86-72. Efes kraloval na doskoku (37-21), střílel více šestek a zaslouženě zvítězil. Mičič (23b), Pleiss (20b+8d) a Beaubois (19b) se poskládali na 62 bodů vítězů a MVP se stal právě německý pivot Tibor Pleiss.

V Litvě vévodí po všech stránkách Žalgiris, jemuž se letos ale vůbec nedaří v Eurolize. První trofej sezony mu tedy podobně, jako v Turecku Efesu, nemohla uniknout. Tím spíš, že už v semifinále nečekaně padl hlavní rival Rytas Vilnius. Tým z hlavního města nestačil v domácí hale na Lietkabelis 80-82 a později se musel spokojit s bronzem (76-71 nad Šauliai). Finále později bylo jasnou záležitostí Žalgirisu, který využil své širší rotace a únavy soupeře. Lietkabelis prohrával již v poločase o 19 bodů a Kaunas si mohl vychutnat druhou půli v pohodovém tempu. Pod triumf 91-66 se podepsal s 25 body a střelbou 11/12 z pole pivot Josh Nebo, ale MVP se stal Joffrey Lauvergne. Francouz totiž zapisoval v duelech poháru krále Mindaugase 17 bodů a 8 doskoků.