Novinky

1. liga: Svitavské KO Písku, Slavia se trápila

Nadstavba první ligy odstartovala a bylo se na co dívat. Ve šlágru kola nedaly doma Svitavy žádnou šanci Písku. Slavia se na palubovce oslabených Snakes 30 minut trápila. A duel v Novém Jičíně muselo rozhodnout až prodloužení, po němž měli více štěstí domácí hráči. V boji o udržení je naopak všechno při starém: Venku prohrály všechny tři ”namočené” celky.

Málokdo čekal, že hitovka mezi Svitavami a Pískem nabídne tak málo dramatu. Zvláště, když domácím Turům chyběl v sestavě Richard Bálint. První perioda se nesla ve znamení ”střelnice” a Sršni v ní ještě dokázali držet krok a zastavili hrozivě narůstající manko (19-5). Díky dvojici Šlechta – Martin Svoboda (nejlepší střelec Sršňů s 25 body) tak Písek prohrával po deseti minutách jen 27-32. Svitavy ale utkání držely ve své moci, zkvalitnily obranu a do konce duelu už Písku povolily jen 49 bodů. Náskok Turů, které vedl s 25 body Pavel Slezák, narůstal a rozhodovalo se pod košem. Svitavy přeskákaly soupeře 51-33 a vyhrály 48-30 na body zpod koše, díky čemuž zvítězily suverénně 100-76. Za zmínku určitě stojí i ”monster” double-double Jakuba Jokla s 19 body a 18 doskoky.

Heroický výkon i bez svého lídra Jana Stehlíka předvedli Snakes Ostrava proti favorizované Slavii. S hlavním kandidátem na baráž či postup do Kooperativa NBL dokázali Ostravané držet krok 32 minut (60-62). Slavia poté na tři minuty přeřadila na vyšší rychlost a šňůrou 12-0 odskočila do vedení 74-60, na což už Snakes nedokázali zareagovat. Domácí spoléhali v útoku na Jana Mičku (15b) a velmi dobrý výkon podal i křídelník Matěj Snopek s 20 body a 9 doskoky. Slavia zaknihovala osmnáctou výhru v sezoně pod vedením Američanů Bradleyho (21b), Parka (17b+9d) a také Pavla Pumprly (16b).

David Jakel se snaží rozehrát akci Snakes

Drama v Novém Jičíně

Nový Jičín postoupil do nadstavby o 1.-6. místo poprvé od svého postupu do 1. ligy v roce 2016. Díky uvolnění opatření proti koronaviru navíc dorazilo do haly na bazéně povzbudit Severomoravany i na dvě stovky příznivců, takže Nový Jičín od počátku duelu nad Litoměřicemi vedl. Hosté dorazili bez zkušeného Ježka a také ústeckých ”pendlů” Karlovského s Haiblíkem, kteří si plnili povinnosti za Slunetu v NBL.

V polovině třetí periody domácí třímali náskok 53-42 a těžili zejména ze střeleckého umění Bukovjana s Týmlem (nejlepšího střelce zápasu s 29 body). Slavoj ale postupně zlepšil obranu, a v útoku začal využívat fyzických parametrů svých pivotů Grunta se Šteffelem. Pro Davida Šteffela to byl zajímavý návrat na novojičínskou palubovku, kde si před 12 lety zahrál NBL. Litoměřice postupně i díky Michalu Šotnarovi (24b+8d) otočili a utkání vedli minutu před koncem 77-73. Novému Jičínu dělalo obrovské problémy zakončení v postupném útoku, protože obrana Slavoje byla v závěrečném dějství skvělá.

Nový Jičín vysvobodil až Lukáš Bukovjan, jenž trojkou 11 sekund před koncem normální hrací doby poslal duel do prodloužení (79-79). V něm rozhodovaly detaily, ovšem domácí posadily na koně události z konce čtvrté minuty. Václav Bujnoch poslal svůj tým do vedení 87-84 a hostující lavička nadto dostala technickou chybu za protesty. Podle mínění Litoměřic vyskakoval nahrávající Kevin Týml z autu, ovšem video níže dalo za pravdu sudím. Týml už se už dotkl palubovky a nahrál Bujnochovi podle regulí. Domácí už svou halu uhájili a po výhře 94-92 se se 14 triumfy v tabulce dotáhli právě na Severočechy.

Veledůležitou trojku zaznamenal druhý nejlepší střelec Nového Jičína Václav Bujnoch

Výsledky a statistiky skupiny o 1.-6. místo – ZDE!

Levharti i Sokol vítězní

Ve skupině o 7.-12. místo nebyl odehrán duel mezi béčky Pardubic a USK Praha kvůli karanténě, podle plánu se tedy zápolilo ve dvou halách. Basketbal Olomouc v úzké rotaci nestačil na Chomutov 79-85. Dominik Žák sice 38 sekund před koncem čtvrté čtvrtiny snížil na 79-80, jenže to bylo z pohledu Olomouce vše. Levharti jistili svou výhru z čáry trestného hodu (kde do té doby minuli 15 z 27 pokusů) a v tabulce si polepšili na devět vítězství. Vítěze táhl Luboš Stria s 20 body domácí sedmičce vévodili 18-bodoví Scripcaru s Žákem.

Velmi dobrou obranou doma dokázal ”bodova” SP Basket. Proti Brnu U23 však Pražané duel rozhodli až v poslední periodě. Tu vyhráli 25-16. Jihomoravané prohráli pošesté z posledních osmi utkání a pomalu si komplikují postupové ambice. Naopak SP Basket slaví osmou výhru v sezoně, za níž tým táhlo pět dvouciferných střelců v čele se Staniszewskim (15b). Brno střílelo z pole pouze s 36 % úspěšností a Šimon Svoboda s 15 body sám na všechno nestačil.

V play out bylo odloženo utkání Zlína s Plzní, naproti tomu vysoký triumf 110-72 oslavilo Polabí nad Opavou 2010. Slezany může trochu těšit aspoň fakt, že prohráli i jejich dva největší konkurenti v boji o záchranu: Vysočina na palubovce Pelhřimova 64-83 a Vyšehrad v Prostějově 65-74.

Výsledky a statistiky skupiny o 7.-12. místo najdete ZDE a Play out ZDE.