Novinky

Dedek porazil Písek, nováček uspěl na Vyšehradě

Neúplné druhé kolo nadstavby 1. ligy ozdobil olomoucký Jiří Dedek devíti trojkami a jeho klub zdolal doma Písek. Další fantastický výkon předvedl opavský Viktor Cvek, jehož užitečnost 49 pomohla nováčkovi k triumfu na Vyšehradě. Poměrně nečekaně zvítězila Plzeň v Ostravě a Košíře si připsaly důležitou čtvrtou výhru v sezoně (nad Novým Jičínem).

Ve skupině o 7. – 12. místo se od zbytku pelotonu oddělují Litoměřice a USK Praha B. Slavoj i ve druhém mači nadstavby doma skvěle bránil a využil absence pardubického lídra Michala Svobody. Svěřenci trenéra Šotnara zdolali Východočechy 74:62, o triumfu však rozhodli až šňůrou 10:1 na začátku poslední periody. Osm ze svých 19 bodů v té době nastřílel pivot Jan Karlovský.

Ze zápasu Litoměřice - Pardubice
Ze zápasu Litoměřice – Pardubice

Béčko USK si přijelo pro třináctou výhru do Jihlavy. Svěřencům kouče Jachana stačila K vytvoření potřebného náskoku vynikající druhá čtvrtina (8:25). Lídry Pražanů byli jako obvykle Marcel Bátovský (26b) s Markem Vyroubalem (22b+6d). Hosté přeskákali Vysočinu 29-36 a byli lepší ve střelbě za tři body.

Dedek utrojkoval Písek

Skvělý zápas byl k vidění v olomoucké Čajkareně, kam přijel jeden z lídrů 1. ligy – Sršni Písek. Jihočeši dokázali během pár minut ve třetí části zredukovat osmnáctibodové manko, takže se v polovině tohoto herního období začínalo prakticky od znova. Králem na Hané byl domácí guard Jiří Dedek, jemuž zdatně sekundoval kolega Jurka. Oba rozehrávači se dohromady postarali o 63 bodů Olomouce. Dedek sám zaznamenal 35 bodů při vynikající střelbě trojek 9/13! Právě tento hráč navíc poslal utkání dvěma šestkami do prodloužení, v němž hosté bez vyfaulovaného klíčového muže Šlechty tahali za kratší konec. Dedek s Tůmou naopak zůstali při chuti a po výsledku 103:99pp připravili Písku teprve čtvrtou prohru v této sezoně.

Olomoucký trenér Pekárek diskutuje se svými hráči po zápase s Pískem

Utkání Jindřichův Hradec – Orli Prostějov bylo odloženo, takže zbývá pohled na duel Zlín – Polabí, v němž nakonec domácí inkasovali stovku a podlehli Středočechům 87:103. Hosté si pomohli 15 trojkami, z nichž hned sedm vstřelil nejlepší šutér zápasu Filip Novotný (34b). Polabí, které vedlo od prvních minut, těžilo z rychlých brejků (14-27) a také z přesnější střelby.

Nováček pošesté a plzeňský lup

Dvě stovky byly k vidění ve skupině o udržení. O tu první se postaral SA Komfort Brno, jež stylem start-cíl na Morendě zdolalo liberecké Kondory. Domácí nemusela zdaleka mrzet slabší forma Romana Zachrly, protože jej zastoupili Šebela (22b), Souček (20b) a Šulc (18b). Hosté musí venku vylepšit obranu, neboť domácí úspěchy k záchraně zdaleka stačit nemusí.

Důležitý čtvrtý triumf slaví Košíře. Pražský klub nastřílel stovku Novému Jičínu, ovšem ještě na konci třetí desetiminutovky to s domácími vypadalo nevalně. Vansa s Dixonem však zavaleli šňůrou 11-2 k nevídanému bodovému trháku (38:23 v poslední čtvrtině) a nadšeně bojující Košíře si svůj úspěch nenechaly vzít. Miroslav Vansa zaznamenal v závěrečném dějství 15 ze svých 22 bodů, Jarred Dixon 14 z 26.

Ze zápasu Košíře - Nový Jičín
Ze zápasu Košíře – Nový Jičín

Viktor Cvek a jeho kouzla nekončí. Tentokrát opavský power forward prakticky sám porazil Vyšehrad v jeho Výtoň aréně. Cvek zaznamenal 32 bodů a 17 doskoků (užitečnost 49) a předčil domácího veterána Aleše Chána (21b+6d). Basket Opava 2010 tak po výhře 84:95 v tabulce přeskočil právě Vyšehrad a má šest výher.

Poměrně nečekaný lup si domů z Ostravy odvezla Lokomotiva Plzeň. Západočeši výborně bránili a v útoku vedeni Václavem Honomichlem (23b+9a) dobyli palubovku Snakes 71:81. Plzeň patří k týmům s šesti výhrami a velmi důležitý souboj ji čeká tento pátek, neboť zajíždí do Opavy.