Real zvládl comeback na domácí půdě

V rámci 24. kola Euroligy zavítal na palubovku lídra soutěže řecký Olympiakos. Real Madrid s bilancí 17-3 sice byl pasován do role favorita, ale právě Olympiakos uštědřil Madridu jednu ze tří proher v letošním ročníku. Řekové si mohli případnou výhrou polepšit v tabulce a poskočit na páté místo před CSKA Moskva.

Průběh utkání

Začátek utkání se nesl v duchu souboje dvou dlouhánů. Fanoušci hry klasických low-post pivotů si přišli na své, když se v podstatě 5 minut v kuse pod oběma koši rohoval Walter Tavares (RMA) s Mustaphou Fallem (OLY). Tavares si hned v úvodu připsal dva velké bloky na Falla, ale vstup do utkání vyšel lépe hostům. Kostas Sloukas na konci první čtvrtiny zvyšoval na 15-10 pro svůj tým.

Druhá čtvrtina vyšla Olympiakosu ještě lépe. Skvělý návrat do obrany, který zamezil Realu v rychlé hře byl asi tím nejdůležitějším prvkem celého prvního poločasu. Do postavené obrany, která navíc fungovala velice kompaktně se svěřenci Pabla Lasa prosazovali jen těžko. Olympiakos se pyšní nejlepší obranou co do počtu obdržených bodů, ale 24 za poločas od Madridu v Madridu je opravdu parádní výkon. Ve druhém dějství navíc Kostas Sloukas skvěle vedl ofenzivu, když zaznamenal 10 bodů a 3 asistence ještě před půlí. Olympiakos v jednu chvíli vedl až o 16 bodů (36-20), poločasové skóre bylo +14 (38-24).

Druhá půle začala zbytečným nesportovním faulem Sergia Llulla, ale po této chybě domácí zahájili comeback. Thomas Huertel trefil dvě trojky, v zápětí přidal úspěšnou střelu zpoza oblouku Guerschon Yabusele, který snížil už na mínus 6. William Goss navíc na konci čtvrtiny trefil trojku s faulem. Po proměněné šestce byl stav 50-51 z pohledu domácích. Momentum bylo jasně na straně Madridu.

Skvěle hrající Yabousele na začátku čtvrtiny získal míč a na druhé straně dominantně zasmečoval. Řecký tým se stále držel na dostřel. Tři minuty před koncem se po krásné asistenci Dorseyho prosadil Fall a srovnal na 65-65. Koncovka však patřila Madridu. Na 67-65 zvýšil Tavares a po špatně zvolené střele Sloukase se v dalším útoku za tři body trefil zkušený Rudy Fernandes. Real vedl o pět, když Olympiakos znovu promarnil svůj útok. Zápas byl rozhodnut, hrálo se ale ještě o vzájemné skóre. Jak jsem již zmiňoval, Real prohrál na půdě Olympiakosu, a to rozdílem šesti bodů.  Tři vteřiny před koncem zvýšil šestkami Yabousele na 75-67 a Real tak bere vítězství, i lepší vzájemné skóre.

Real wins in coming-from-behind style! | Round 24, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague – YouTube

Statistiky:

Nejlepším střelcem utkání byl Thomas Huertel z Madridu, který zaznamenal 20 bodů při velmi dobré střelbě 5/5 za 2 body a 3/7 za 3 body. Jeho spoluhráči Tavares a Yabousele zaznamenali oba shodně 11 bodů a 9 doskoků. Oba se činili i na obranné polovině. Tavares zapsal 4 bloky, Yabusele zase 3 zisky.

Na straně Olympiakosu byl nejlepším střelcem Sasha Vezenkov, který zvládl 16 bodů také s velmi dobrou střelbou 3/3 za 2 body, 2/3 za 3 body a 4/4 z čáry trestného hodu. K tomu přidal Vezenkov 6 doskoků. Tyler Dorsey zaknihoval 13 bodů a 4 asistence, Kostas Sloukas 12 bodů a 6 asistencí.

Real Madrid potvrdil roli favorita a s bilancí 18-3 nadále kraluje tabulce Euroligy. Olympiakos se momentálně nachází na šesté příčce s bilancí 12-8.

V dalších utkáních dne nejprve CSKA prohrálo přestřelku s Efesem 97:99, když nestačilo ani 31 bodů domácího Hacketta. Alba Berlín si pak připsala jasnou výhru nad Kazaní 81:53. Nejlepším střelcem byl Maodo Lo (BER) s 16 body.