Novinky

Opava vrátila Děčínu porážku a postupuje

Skvělý basketbal přineslo pohárové čtvrtfinále Děčín – Opava. Válečníci sice smazali čtrnáctibodové manko a krátkodobě otočili, leč díky přesným rukou Gniadka s Jurečkou se nakonec z postupu do Final4 radovala Opava. Slezané tak Děčínu vrátili čtyři týdny starou prohru z ligy. Ve druhém dnešním duelu si Brno bez potíží poradilo s Kolínem oslabeným o kapitána Číže 103-72.

Po Nymburku (80-75 nad Královskými sokoly) tedy známe další dva semifinalisty Final4 Českého poháru. Zatím nejlepší pohárové čtvrtfinále viděli fanoušci v ARMEX Sportcentru. V první půli to byla především show Nizozemce Craiga Osaikhwuwuowana, jehož útočná fazona držela Děčín. Jednatřicetiletý pivot nastřílel 16 bodů a minul jedinou střelu z pole a především díky němu vedla Opava v půli jen 49-37.

V útoku nápaditě hrající Slezané (bez Klečky a trenéra Czudka) využívali spolupráce rozehrávačů s Markussonem, potažmo dalekonosných projektilů Gniadka a nájezdů kapitána Šiřiny. Naproti tomu domácí lídr Ondřej Šiška nebyl ve své kůži a více diskutoval s rozhodčími, než střílel body. A tak na jeho kontě v poločase svítila velká nula.

Gniadkovy háky

Po změně stran začali děčínští pomalu ukrajovat z manka a Maroldovka byla na nohou. Od páté minuty třetí čtvrtiny navíc explodoval kapitán Tomáš Pomikálek, který v této pasáži zaznamenal 14 bodů. To ještě Opava horko těžko držela vedení 64-63, respektive 70-66 po třiceti odehraných minutách. Za dalších 160 sekund to byl opět kapitán Válečníků, jenž rozjásal domácí fandy: jeho trojka totiž poslala Děčín do vedení 74-72.

Nervózní pasáž hry vystřídaly koše na obou stranách a oba týmy se střídaly ve vedení. Opavu osmi body z ”hookshotů” držel v postupové hře zkušený pivot Martin Gniadek. Rozhodující chvíle poslední čtvrtiny přišly po páté osobní chybě Pomikálka dvě půl minuty před koncem. Už předtím Šiška s Nicholsem totiž minuli tři šestky a Válečníci se v útoku trápili, což bylo po odchodu Pomikálka ještě markantnější. Definitivní ránu do vazu přivodil Děčínu do té doby neviditelný střelec Jurečka, jenž se trefil za tři body (jak jinak) z rohu (89-85).

Triumf Slezanů v poměru 94-85 ještě jistili Gniadek se Švandrlíkem a Opava si pod náhradním koučem Vlčkem připsala veledůležitou (a postupovou) druhou výhru. Martin Gniadek v dresu Opavy nejlépe střílel s 22 body, kapitán Jakub Šiřina pro změnu sahal po triple-doublu (16b+8d+9a). Double-double za 14 bodů a stejný počet doskoků nastřádal Markusson. Děčínu zkombinovalo 47 bodů duo Pomikálek (26b) – Osaikhwuwuowan (21b+10d).

Lídr Válečníků Ondřej ŠIška tentokrát bodově paběrkoval s 8 body

Grepl: Prospali jsme první poločas

„My jsme se o FINAL 4 chtěli porvat, byla i možnost turnaj pořádat. Prospali jsme ale první poločas, pak jsme se sice dotáhli, ale s takovýmhle soupeřem se musíme vyvarovat tak dlouhých pasáží, kdy dává lehké koše z nájezdu, a my tam nejsme. Ke Craigovým střelám – my jsme chtěli pivota Opavy Markussona vytáhnout dál od koše, takže to tak vyšlo. Do vnitřního území jsme nedostali pořádně balon na ostatní hráče. Opava byla tři čtvrtiny mnohem tvrdší a agresivnější,” litoval porážky děčínský lodivod Tomáš Grepl.

„My jsme v první řadě věděli, že když se domácím vyrovnáme v bojovnosti, tak bychom měli zápas zvládnout. V první půli se nám to dařilo téměř do puntíku. Možná nám pomohlo, že hrál dobře domácí pivot Osaikhwuwuomwan, protože se ostatní nedostali vůbec do hry. Ve třetí čtvrtině se domácí zvedli, my dělali hloupé chyby, při timeoutu jsme se uklidňovali, abychom zůstali koncentrovaní. Samozřejmě pohlídat si doskok a udržet se v klidu. Nechtěli jsme dělat v závěru hlouposti,”  řekl po zápase opavský asistent David Zach.