Novinky

Brno do play off i Tkadlecova exploze

Tajenka před play off 1. ligy je dořešena. Po nedělním vítězství si vyřazovací boje zahraje Brno U23. Litoměřice doma nestačily na Svitavy, takže do čtvrtfinále s Novým Jičínem půjdou z pátého místa. Výkon kola má na svědomí pardubický Tomáš Tkadlec, jenž Chomutovu nastřílel 42 bodů! Ve skupině play out je téměř vše při starém. Pouze Vysočina už má jistotu, že neskončí poslední a čeká ji v nejhorším případě jen baráž.

Nadstavba C se nesla ve znamení jednoznačných výher. Písek doma zdemoloval Snakes Ostrava (bez Lukáče a Stehlíka) 104-46 a vyslal soupeři jasný vzkaz, co jej může ve vzájemné čtvrtfinálové sérii čekat. Domácí přestříleli Snakes z dálky 11-1 a donutili je k 29 ztrátám, proto byl rozdíl téměř šedesátibodový. Šest Sršňů nastřílelo dvouciferný počet bodů a kraloval jim s 22 body a 10 doskoky pivot Martin Svoboda. Ostravští spoléhali na Adama Robenka (15b), jenže debakl se mu odvrátit nepodařilo.

Nový Jičín začne doma

Triumf o 50 bodů v sobotu doma oslavil i lídr ze Slavie. Sešívaní porazili 112-62 Nový Jičín, který se pro změnu musel obejít bez dlouhánů Bujnocha, Lecza, Štěpánka a guarda Bukovjana. Užitečnost 40 zvládl za 24 minut křídelník Radek Pumprla a celkem mladší z bratrské dvojice nasbíral 20 bodů, 9 doskoků a 6 asistencí. Nový Jičín však nemusel být smutný, poněvadž svěřenci kouče Hájka měli od pátku jisté čtvrté místo a tím i výhodu domácí palubovky v prvním kole play off. Double-doublem se v jejich dresu blýskl Gianluca Prošek (22b+12d).

Radek Pumprla ze Slavie najíždí do novojičínské obrany
Foto: Jaroslav Poulíček
Radek Pumprla ze Slavie najíždí do novojičínské obrany
Foto: Jaroslav Poulíček

Smutno je naopak v Litoměřicích, které nezvládly souboj se Svitavami a podlehly doma 60-77. Svěřenci kouče Eisnera zápas dobře začali, vedli 16-7, jenže poté Tuři zlepšili obranu a ještě do přestávky otočili. Úspěch slavila také přesná muška Turů (65% z z pole), která odsoudila Slavoj k pátému místu před play off a Severočeši tak začnou čtvrtfinálovou sérii v Novém Jičíně. Hosty táhla dvojice Slezák (19) – Novák (17), za Litoměřice se nejvíce dařilo Haiblíkovi (16).

Čtvrtfinálové dvojice:

Slavia Praha – Basket Brno U23
Tuři Svitavy – Levharti Chomutov
Sokol Písek – Snakes Ostrava
Nový Jičín – Slavoj Litoměřice

Tkadlecův supervýkon

Vidibooks Pardubice v úterý přišly o možnost zahrát si play off, neboť doma nestačily na USK Praha B 54-59. Do Chomutova k poslednímu duelu prvoligové sezony tak mohli svěřenci kouče Konvalinky odcestovat v klidu. Pardubickým sedmi mladíkům se povedlo nakonec udolat Levharty 95-88, i když ještě po třiceti minutách prohrávali o 12 bodů. Čtvrtinu a vlastně i zápas snů zažil křídelník Tomáš Tkadlec, jenž 19 body v závěrečné desetiminutovce dokázal nakopnout svůj tým k velkolepému obratu. Celkově Tkadlec ”neslezl” z palubovky zaznamenal 42 bodů (14/24 z pole), 7 doskoků a 10 získaných faulů, za což mu statistici napočítali užitečnost 44. A jelikož nikdo jiný v tomto kole neměl v kolonce validity vyšší číslo, je Tomáš Tkadlec i hráčem kola. Levharti prohráli navzdory týmovým 17 útočným doskokům 26 bodům Luboše Strii.

Posledním postupujícím do vyřazovacích bojů je Basket Brno U23. Jihomoravané v březnu zastavili zimní sérii proher a i díky návratu Jakuba Nečase do sestavy zvládli rozhodující utkání s USK Praha B a přesvědčivě zvítězili 86-60. Mladé Sovy doplatily na náročný program posledních týdnů, z čehož nejspíš pramenila slabá střelba z dálky (20%) i 24 ztrát. Vítěze tlačil vpřed Šimon Svoboda (23b+8d), za poražené konkuroval podobným zápisem Matěj Šafařík (21b+8d).

Radost brněnských hráčů po zápase s USK Praha B
Foto: Facebook Basket Brno - mládež
Radost brněnských hráčů po zápase s USK Praha B
Foto: Facebook Basket Brno – mládež

Nadstavbovou částí jakož i sezonou se vítězně rozloučil SP Basket, který doma nedal šanci Olomouci 93-64. Pražané hráli velmi kolektivně (28 asistencí týmu) a skvěle stříleli za tři body (11/23), v čemž vynikal zejména nejlepší střelec Hartig (19b). Jakub Kotala olomouckém dresu se rozloučil se sezonou 17 body a 14 doskoky.

Zápas o všechno na Vysočině

Všechny tři týmy na spodku tabulky v uplynulém kole prohrály. Basket Opava 2010 prohrál bez rozehrávače Čarneckého v Pelhřimově 71-90, Vysočina bez Lukáše Kantůrka v Polabí 67-99 a Vyšehrad ve Zlíně 71-81. Tuto neděli tedy budou zraky všech “záchranářských” aktérů směřovat do Jihlavy, kde se utká domácí Vysočina s Vyšehradem. Pokud však v pátek Opava 2010 nevyhraje v Plzni, budou jihlavští basketbalisté díky lepším vzájemným duelům se Slezany zachráněni. Tak jako tak musí v Jihlavě vyhrát Vyšehrad, který by se v případě úspěchu dostal na tři triumfy. Při případné porážky Opavy by tak žila naděje Pražanů na baráž a vyhnutí se přímému sestupu. V posledním utkání tohoto hracího víkendu se podařilo vyhrát Plzni na půdě Prostějova vysoko 85-60 a double-doubly se blýskli Jakub Skalička (22b+16d) s Martinem Machem (13b+11d).

Tabulka skupiny o udržení
Zdroj: CZ.basketbal
Tabulka skupiny o udržení
Zdroj: CZ.basketbal