Novinky

Slavia má prvenství, Houška rozstřílel Brno

Předposlední kolo nadstavby C 1. ligy přineslo výhru Nového Jičína i Litoměřic, takže tajenka čtvrtého místa zůstává stále nerozluštěna. Slavia prohrála na Střelnici 68-76, ale i tak slaví jistotu prvního místa. V nadstavbě D mají jisté play off Levharti a s 39 body exceloval Jakub Houška. A v play out po dlouhé době vyhrál Vyšehrad, jenže to samé se povedlo i Opavě 2010, takže v tabulce zůstává status quo.

Svitavy sice porazily Slavii ve šlágru kola 76-68, i tak ale půjdou do play off ze druhého místa. I kdyby totiž Slavia podlehla v posledním kole doma Novému Jičínu, budou mít sešívaní s Tury stejný počet výher, ale lepší skóre ze vzájemného mače. V nedělním hitu dominovala svitavská defenziva: Souhrnně na 22 bodech domácí ubránili americkou dvojici Slavie Bradley – Park. Svitavy vedly větší část utkání, ale ještě tři minuty před koncem normální hrací doby byl stav 68-68. Slavii pak vyschnul střelecký prach a domácí veterán Slezák šesti body (převážně z šestek) rozradostnil tři stovky fanoušků na tribuně. Pavel Slezák zaznamenal 21 bodů a stal se nejlepším střelcem šlágru, výborný zápas odehrál také pivot Jan Hlobil (12b+16d). Tuři si tentokrát pohlídali doskok (45-34) a Slavia doplatila na 11 minutých trestných hodů. Nejlepším střelcem Slavie byl Filip Novotný s 18 body.

Martin Novák pěti body otočil šlágr kola

Kelarova smršť

Ani 53 doskoků nepomohlo Písku k výhře v Novém Jičíně. Severomoravané totiž potopili pro změnu 13 trojek a uhájili domácí palubovku poměrem 91-84. Diváci v hale na krytém bazéně sledovali vyrovnanou bitvu a po třiceti minutách hry byli o tři body vpředu jejich miláčci (55-52). V závěrečné části si obrany vybraly náhradní volno a padlo v ní nevídaných 68 bodů. Domácí poslaly na koně trojky: V poslední čtvrtině jich nastříleli šest, z toho pět trefil Jan Kelar! Čtyřiadvacetiletý křídelník odehrál skvělý duel a s 20 body (6/7 trojky) byl spolu se Svobodou (21b) hlavním úderníkem. Definitivní klid dal Novému Jičínu Kevin Týml, který 85 sekund před koncem poslal svůj tým do vedení o 11 bodů. Tou dobou už Písek dohrával bez vyloučeného trenéra Čecha. Bez vítězného efektu zůstal monstrózní double-double píseckého rozehrávače Vojtěcha Sýkory (21b+18d).

Hvězdou utkání se stal Jan Kelar s šesti trojkami

Boj o čtvrté místo a tím i domácí výhodu ve čtvrtfinále bude hodně zajímavý, protože v Ostravě vyhrály i Litoměřice 81-71. Severočeši měli úlohu usnadněnou v tom, že za domácí nenastoupila trojice Stehlík, Mička a Lukáč. Snakes ani jednou nevedli a v nadstavbové skupině i nadále čekají na svou první výhru. Kouče Smažáka může těšit alespoň dobrý výkon Jana Voráče (18b+6d). Litoměřičtí budou muset v posledním kole doufat v pomoc Slavie (proti Novému Jičínu) a samozřejmě doma zdolat Svitavy. Ve výborné formě hraje Jan Karlovský (v neděli 25 bodů při střelbě 11/13 z pole), na nějž bude trenér Eisner bezesporu sázet.

Houška ”sundal” Brno

Jakub Houška válí jako zamlada. 39 body, 9 doskoky a 10 získanými fauly se zásadní měrou podílel na vítězství Chomutova nad Brnem U23 99-85. S užitečností 47 byl populární Kouba nejužitečnějším hráčem uplynulého kola. Houška pomohl 12 body posledních šesti minutách zápasu zvrátit do té doby vyrovnaný duel. Téměř stobodový triumf Levhartů navíc znamená jejich postup do play off. Severočeši spoléhali na výbornou úspěšnost střelby z pole (51%) a chytrou hru. Nejlepším střelcem Brna U23 se stal Lukáš Olbort s 19 body. Jihomoravany čeká v pátek v neděli přímý duel o postup s USK Praha B, který si po výhře nad Pardubicemi postup zkomplikoval v Olomouci (60-70).

Postupovou matematikou může ještě zahýbat tým Vidibooks Pardubice, jenž v uplynulém týdnu sehrál dva duely v Praze, ale v obou odešel poražen. Na palubovce SP Basketu prohráli Východočeši 85-88, zatímco na Folimance s USK Praha B 65-72. Jelikož ale mají Pardubice dnešní domácí dohrávku s USK B k dobru, mohou se na Pražany před víkendem ještě dotáhnout v počtu 11 triumfů. V závěrečném kole ale Východočeši jedou na horkou půdu do Chomutova, takže jejich pozice je značně problematická.

Tabulka nadstavbové skupiny D
Zdroj: CZ.Basketball

Výhra po pěti měsících

Více než pět měsíců čekali na radost z výhry basketbalisté Vyšehradu. Dvakrát v posledních třech týdnech jim doma triumf utekl doslova v poslední chvíli (s Vysočinou a Opavou 2010). Napotřetí už měli Pražané doopravdy nůž na krku a byli si vědomi, že pokud prohrají, šance na záchranu jim zhasne. Proti Prostějovu do zápasu skvěle vstoupili (25-11), ale druhá čtvrtina je vrátila zpět na zem. Hosté se zásluhou 26-bodového Erika Klepače dostali ve čtvrté periodě dokonce do vedení a minutu a půl před koncem svítil na tabuli stav 67-71. Vyšehrad má ale Daniela Zacha (14b), který trojkou na konci limitu nejprve snížil a a Miroslav Večeřa zpod koše utkání rozhodl osm sekund před koncem na 72-71! Vyšehrad má dvě výhry, nicméně do konce play out bude muset zvítězit ideálně ve všech třech duelech a v Opavě o 11 bodů.

Lavička Vyšehradu se raduje z koše Sokolu

Vyšehradskou radost zkalil úspěch Basketu Opava 2010 – tedy přímého konkurenta v boji o záchranu v 1. lize. Slezané doma využili absencí Baskebalu Polabí, jakož i náročného programu soupeře. Hosté hráli druhý duel ve dvou dnech (předtím se Zlínem doma vyhráli 111-87) a neudrželi vedení 63-50 ze začátku poslední čtvrtiny. Opava bojovala a nakonec zvítězila 85-78 po prodloužení a připsala si veledůležitou čtvrtou výhru v sezoně. Nezastavitelný byl veterán Michal Čarnecký, jehož 30 bodů a šest trojek bylo rozhodujícím jazýčkem na vahách. V prodloužení domácí dominovali v posledních 75 sekundách: Vše začal Mikuláš Pavlík košem s faulem, čímž otočil na 80-78. Následovaly i dva důležité Pavlíkovy doskoky a hostující mladíci z už do konce nastavení neskórovali. Čarnecký šestkami a Ihring trojkou pojistili výhru.

Ve zbývajících duelech porazila Plzeň doma Zlín vysoko 100-74 a Pelhřimov otočil po výpadku v první čtvrtině a vyhrál v Jihlavě 85-70. Vysočina tak stále není finálně zachráněna a minimálně jí hrozí baráž.