Novinky

Vysočina blíž k záchraně a rekordy v Polabí

Na pozadí reprezentačích zápasů s Bulharskem se hrála i 1. liga. Vedle triumfů největších favoritů Slavie, Svitav a Písku se nejvíce zajímavého dělo v play out. Vysočina si hodně pomohla skvělým obratem na Vyšehradě, Plzeň je po dvou výhrách z ”východního tripu” zachráněna, stejně tak definitivu setrvání v 1. lize oslavil Zlín. Polabí pro změnu přehrálo Prostějov o 52 bodů a stanovilo dva letošní prvoligové rekordy.

Nevídané bodové hody viděli fanoušci basketbalu v Ostravě, kde tamní Snakes (bez kapitána Stehlíka a také Lukáče) hostili Písek a v poločase svítilo po deseti trojkách domácích na tabuli skóre 61-56. Opory Snakes Mička s Robenkem však měly už tou dobou potíže s fauly a sehraní Sršni postupně obrátili vývoj. Klíčová byla šňůra 14-3 na začátku poslední čtvrtiny, do níž vstupovali Snakes ještě ve vedení 76-73. Obrat podpořil (do té doby nenápadný) snajpr Písku Petr Šlechta devíti body v řadě. Tou dobou sice měli Snakes ještě obdivuhodný trojkový nástřel 14/20, jenže do konce souboje trefili pouze jednu další dalekonosnou střelu z pěti a Sršni se mohli radovat. Jihočeši zvítězili 101-86 a zaznamenali sedmnáctý triumf v letošní sezoně. Domácí tým spoléhal jako obvykle na Jana Mičku (32 bodů a 11/16 z pole), zatímco Písek těžil (vedle 56 bodů zpod koše) z výtečného výkonu Martina Svobody (32 bodů a 9 doskoků).

Trenér Snakes Patrik Smažák udílí pokyny svému týmu

Bradley zase řádil

Slavia opět demonstrovala svou sílu a v Novém Jičíně i díky rozhodné závěrečné periodě vyhrála rozdílem dvou tříd 117-80. Sešívaní, kteří do utkání vstoupili nevalně a prohrávali 2-8, se rychle oklepali a od páté minuty se daleko lépe pohybovali po palubovce a už v poločase vedli 55-39. Utkání rozhodli 15 trojkami z 30 pokusů a opět zářil jejich rozehrávač Jalen Bradley. Američan zaznamenal 25 bodů, 8 doskoků, 7 asistencí a 6 zisků a jako “bonus” trefil pět trojek ze sedmi pokusů. S užitečností 40 se stal druhým nejužitečnějším hráčem celého kola. Na paty mu šlapal domácí Kevin Týml, ovšem ani jeho 34 bodů (užitečnost 37) debakl neodvrátilo. Pozoruhodnou statistiku v kolonce plus-minus zapsal pro změnu novojičínský guard Lukáš Bukovjan, jenž při porážce o 37 bodů zvládl za 24 minuty na hřišti jen -7.

Svitavští Tuři napravili zaváhání z Edenu a po zlepšeném výkonu v obraně zdolali Litoměřice 84-67. Výhru stylem start-cíl (25-10 už po první čtvrtině) dirigoval shooting guard Pavel Slezák. Sedmatřicetiletý veterán nastřílel 26 bodů, k nimž přidal 6 doskoků a stejný počet asistencí. Tuři přeskákali Severočechy 50-30 a ubránili litoměřického rozehrávače Michala Šotnara na pouhých šesti bodech, což byl základ úspěchu. Nejlepším střelcem Slavoje tak byl s 21 body (a 6 asistencemi) Jan Dvořáček.

PIvot Turů Jakub Jokl potěšil fanoušky touto efektní smečí

Levharti ve formě

Třetí výhru ze tří duelů v nadstavbové části oslavili chomutovští Levharti a jsou už na osmém místě o skóre za Brnem U23. Odpor pardubické mládeže v hale Dukla zlomili chomutovští ve třetí desetiminutovce, kterou vyhráli 22-7. K triumfu 85-75 Levharty tlačil Luboš Stria s 23 body a 8 asistencemi. Pardubické béčko prohrálo navzdory převaze střeleckých pokusů (o 17 více), ale Chomutov s dlouhány Landou a Houškou opanoval doskok 50-31. Východočechům nestačil ani slušný výkon Matěje Burdy (18b).

Další utkání s nízkým počtem bodů zvládlo doma béčko USK Praha. Po skalpu Basketbalu Olomouc předminulý týden, si na soví defenzivě vylámali zuby i hráči Brna U23. Pražané zvítězili 61-55 i kvůli zcela impotentní střelbě za tři body (2/27) v podání Jihomoravanů. Domácí v útoku spoléhali na Dalibora Vlka, který ”hardenovský” nástřel 9/23 proměnil na 19 bodů. Hosty (bez obvyklých opor Svoboda, Nečase a Křivánka) táhl s 21 body Jan Strašák a Brno naopak prohrálo počtvrté za sebou a poosmé z posledních deseti zápasů.

I další pražský tým v nadstavbě D – SP Basket potvrdil dobrou fazonu a těsně vyhrál v Olomouci 82-80. Pražané se mohli spolehnout tradičně na doskok (15-4 v útoku) a z toho pramenící převahu střel (o 16 více) přetavili v devátou výhru v sezoně. Nejlepším střelcem duelu byl s 16 body ”sokol” Matouš Pelikán, s 20 body se snažil ”seč mohl” olomoucký Dominik Žák.

Tabulka nadstavbové skupiny D
Zdroj: CZ.basketball

Vysočina loupila na Vyšehradě

Bez nejlepšího střelce Zacha a vyloučeného Večeři třímal Vyšehrad v rukou nadějné vedení nad Vysočinou 67-54 po třech čtvrtinách a byl tedy deset minut od teprve druhé výhry v sezoně. Oživit záchranářské naděje se ale Pražanům nepovedlo. V závěrečném dějství je postihl nevídaný kolaps 5-22 a vítězný koš Vysočiny vstřelil po sólovém průniku 24 sekund před koncem Lukáš Kantůrek. Rozehrávač pendlující z Královských sokolů se navíc stal nejlepším střelcem duelu s 21 body a společně se týmem slavil úspěch v poměru 76-72. Vysočina má aktuálně náskok třech výher na poslední Vyšehrad.

Lukáš Kantůrek zasadil Vyšehradu ”ránu do vazů”

Podobně jako Vyšehrad dál tone Basket Opava 2010, která doma prohrála s šesticí Lokomotivy Plzeň 67-80. Západočeši odehráli ve Slezsku a na Moravě dva zápasy ve dvou dnech – a v obou byli úspěšní. V Opavě zaznamenal 25 bodů a 8 doskoků pivot Karel Aušprunk (kterého mimochodem vábí Slavia) a 19 bodů a 8 doskoků přidal rozehrávač Václav Honomichl. Plzeň se mohla spolehnout na útočný doskok (15-4). V sobotu ve Zlíně triumfovali plzeňští hráči 85-70 a ”ševcům” nepomohl ani z NH Ostrava zapůjčený guard Martin Nábělek (15b). Brzké sobotní odpoledne naopak svědčilo Honomichlovi, jenž zaknihoval 28 bodů za 26,5 minuty. Zlín i Plzeň však mohly (v případě Zlína i s pomocí zaváhání soupeřů) oslavit definitivní jistotu záchrany.

A nevídané střelecké hody na konec. Polabí rozdrtilo Orly Prostějov 125-73 a utkání bylo zajímavé například tím, že se hrálo v pekelně rychlém tempu. Domácí Středočeši vystřelili z pole bez dvou pokusů stokrát (98 střel z pole – rekord sezony) a Hanáky zašlapali do země i na doskoku. Ten vyhráli 76-27 a vytvořili nový rekord letošní sezony. Bez zajímavosti není ani fakt, že Polabí doskočilo stejný počet balonů v útoku, jakožto Orli celkově. Utkání kraloval domácí pivot Dominik Štěpán, jehož užitečnost 48 (za 31 bodů a 18 doskoků) je i třetím nejlepším výkonem sezony. To 28 bodů hostujícího lídra Erika Klepače nejspíš vzhledem k výsledku moc nepotěšilo…