KomentářeNovinky

Exploze obrozené Hanušové, ultrapřesný tandem Vyoralová – Voráčková a střelkyně Murray

Dvaatřicátý ročník nejvyšší ženské basketbalové soutěže Chance ŽBL běží na plné obrátky a v našem výčtu jsme se po (nekompletních) šesti kolech podívali na to, které hráčky kralují sledovaným individuálním žebříčkům a které z nich drží top sezonní výkony.

Murray top snajperkou a Bartoňová elitní distributorkou „finálek“

Nejlepší střelkyní dosavadního průběhu tuzemské nejvyšší basketbalové soutěže žen je Kwanza Murray z týmu nováčka Brandýsa nad Labem, která průměrně sází 21,3 bodu na zápas. Na druhé příčce je opora Slovanky Andrea Ondroušková (19) a třetí pak letní posila Ostravy India Lee Pagan (17,8).

Žebříčku asistencí vévodí ostřílená rozehrávačka Chomutova Kateřina Bartoňová (průměr 5,6 asistence na utkání), za níž je sešikována dvojice z týmu hegemona soutěže ZVVZ USK Praha. Konkrétně jde o Veroniku Voráčkovou (4) a Terezu Vyoralovou (3,8).

Duo z USK Vyoralová s Voráčkovou nejpřesnějšími střelkyněmi

Obě opory Pražanek vyčnívají i mezi hráčkami s přesnou muškou. Tereza Vyoralová má nejlepší průměr střelby za dva body z celé soutěže, když pálí s úspěšností 77,8%. V závěsu za ní jsou chomutovská předsezonní zámořská akvizice Yemiyah Morris (76) a třetí pak Vyoralové klubové spoluhráčka Maite Cazorla (72,7).

Zpoza trojkového oblouku se nejpřesnější muškou pyšní Veronika Voráčková, která síťkou prožene každou druhou střelu, tudíž ji zdobí úspěšnost přesných 50 procent. Na druhé příčce je reprezentantka České republiky v trojkovém basketu Kateřina Galíčková z KP Brno (48) a třetí pak opět Voráčkové spoluhráčka z USK Gabriela Andělová (47,6).

Adéla Smutná zatím nejintenzivněji sahá po Ceně Chance

Tuto zajímavou cenu včetně finanční odměny obdrží na konci základní části mladá hráčka do 23 let, která bude mít nejlepší poměr posbíraných asistencí a ztracených míčů. Zatím nejlépe si v tomto hodnocení vede Adéla Smutná z Žabin Brno (průměr 11) následovaná Lucií Svatoňovou z konkurečního KP TANY Brno (10) a s větším odstupem na tuto dvojici hledí Veronika Šípová z pražského USK (6).

Explodující i užitečná Hanušová, sběračka Pagan a zeď Morris

Bývalé reprezentantce Aleně Hanušové zatím angažmá ve Slavii prospívá, což se odráží nejen na umístění týmu, ale i na jejích výborných výkonech. Tahle matadorka nastřílela zatím nejvíc bodů v jednom špílu v letošní sezoně Chance ŽBL (30), proměnila nejvíc střel za dva body (10) a společně s Valériane Ayayiovou vévodí i pořadí užitečnosti (33).

Největší počet doskoků v zápase letos zaknihovala ostravská pivotka India Lee Pagan (20). Nejvíc asistencí rozdaly Kateřina Bartoňová a María Conde ze ZVVZ USK Praha (8). Nejčastěji dokázala svým protihráčkám vystavit stopku Yemiyah Morris hned s pěti bloky!

„Dálková mířidla“ se nejlépe povedlo srovnat Veronice Voráčková, která v jednom mači dokázala zapsat hned pět úspěšných pokusů. Nejvíce proměněnými trestnými hody se pak pyšní dvojice hráček Slovanky – Eliška Hálová (té se tenhle kousek povedl v sezoně již dvakrát!) a Andrea Ondroušková zapsaly po jedenácti úspěšných trestných hodech…

Aktuální tabulka Chance ŽBL:

1. místo ZVVZ USK Praha (bilance 5 výher/0 porážek; skóre 456:257)

2. místo BLK Slavia Praha (5/1; 421:432)

3. místo Levhartice Chomutov (4/2; 473:391)

4. místo KP TANY Brno (4/2; 464:384)

5. místo Žabiny Brno (4/2; 454:384)

6. místo Sokol Hradec Králové (3/3; 394:422)

7. místo KARA Trutnov (1/4; 315:392)

8. místo Slovanka (1/4; 345:454)

9. místo DSK Basketball Brandýs (1/5; 374:493)

10. místo SBŠ Ostrava (0/5; 307:394)

Foto: Luděk Šipla