Svitavy ukončily opavskou šňůru, Kohout režíroval lup Sokola

V 1. lize už není neporaženého týmu. Opava B totiž doma smolně podlehla Turům po dvojitém prodloužení. Rozjíždí se Královští sokoli, jež zapsali pátou výhru v sezoně v Novém Jičíně. Na západě pokračuje v rozletu Sokol Pražský, jehož komplexní hru pocítily Litoměřice. Reparát na jedničku s hvězdičkou složili Lions proti Polabí.

Magnetem osmého kola byl na západě duel dvou týmů s bilancí 6-1, tedy Litoměřic a Sokola Pražského. Severočeši byli doma favoritem, jenže pouze papírové předpoklady zápasy nevyhrávají. Pražané si šňůrou 14-0 v rozmezí tří minut vytvořili v první čtvrtině dvojciferný náskok a Slavoj si drželi na dostatečný distanc téměř po celý zápas. Sokol spoléhal na vynikající úspěšnost trojek (15/36) a pod oběma koši vládl Ondřej Kohout. Dvaatřicetiletý pivot zaznamenal už svůj sedmý double-double v sezoně, tentokrát velel s 27 body a 14 doskoky k vítězství 99-91. Domácí přirazili nejvíce na 79-83 pět minut před koncem po trojce Slowiaka, ale hostující Kohout s Palkem nepřipustili další drama. V dresu Litoměřic odehrál výborný zápas Johan Haiblík, s 32 body a 10 doskoky druhý nejužitečnější (38) muž osmého kola.

Reparát Lions

Lions si po porážce od Sokola Pražského spravili chuť a s plnou parádou nadělili debakl Polabí. V Nymburku byl od prvních minut na “place” pouze jeden tým. Jihočeši ovládli první čtvrtinu poměrem 33-6 a Polabí (bez Merty, Pavla Nováka, Hustáka a Rylicha) nekladlo odpor ani nadále. Pod hladký triumf 107-63 se v hostujícím dresu podepsali zejména Karasov (25b) s Valentínym (21b+13d). Za Polabí podal jako obvykle dobrý výkon Kolář (25b+13d).

USK Praha B zcela střelecky vyhořel ve druhém poločase s Plzní, když doma nastřílel pouhých devět bodů! Mladé sovy sice o přestávce třímaly náskok 37-31, ten se ale záhy rozplynul a Plzeň (bez několika hráčů v čele s Aušprunkem a Davidem) dokráčela k triumfu 66-46. Hosté doskočili 20 míčů v útoku a nastříleli 42 bodů zpod koše a 21 zápasových se postaral Honomichl. Hrozivou domácí produkci z pole (27%) trochu zvedl Šafařík (13b+9d).

Tabulka skupiny západ po 8. kole
Zdroj: CZ.Basketball

Čtvrtá pro Radotín

Ač je to k nevíře, daří se i dalšímu nováčkovi. Radotín vydřel triumf 62-58 nad Libercem. Už v poločase vedli svěřenci trenéra Slowiaka 33-19 a hosté se opravdu nebývale trápili v útoku. Po změně stran však rysi postupně ukrajovali ze ztráty, až zkraje poslední periody dokonce i o bod vedli. Bojovný duel nakonec rozhodly dvě trojky Tomáše Bělohradského (se 13 body nejlepšího domácího střelce) v poslední části a Wolves oslavili čtvrtou výhru v sezoně. Oba týmy nyní mají navlas stejnou bilanci 4-4 a nezměnil na tom nic ani slušně střílející Kořínek (16b).

I nadále se v sezoně trápí SP Basket, což potvrdil s Chomutovem, jemuž podlehl doma 60-72. I tento duel se (podobně jako výše zmíněné) nesl ve znamení nepřeností. Oba týmy zápasily se střeleckou muškou, ale ta chomutovská byla přece jen o něco přesnější a doskoky 55-46 rovněž sklízely ovoce. Severočeši (taženi Boykem s 18 body) vedli celý zápas, takže jejich triumf byl zasloužený. Lukáš Hřebík se za domácí velmi snažil, ale ani jeho 23 bodů na vyrovnanější koncovku nestačilo.

Konec opavské neporazitelnosti

Svitavy jsou prvním týmem, jemuž se v této sezoně povedlo porazit béčko Opavy. Svěřenci trenéra Šorfa se sice kvůli hrozivé druhé pětiminutovce třetí periody dostali ve Slezsku do problémů, nakonec jim aspoň prodloužení zajistil přesnou trojkou z rohu vteřinu před koncem Lukáš Jokl (75-75). Tři hráči Turů do něj vstupovali se čtyřmi osobními chybami a i v prvním nastavení se zprvu lépe vedlo Opavě (81-75). Hlobil s Joklem ale porážku odmítli a už bez vyfaulovaného Marka šly oba týmy do prodloužení č. 2. V něm byl hrdinou nejužitečnější muž 8. kola Martin Novák (užitečnost 41), jenž šesti body a rozhodující smečí 15 sekund před koncem druhého nastavení rozhodl. Šanci na srovnání měl čtyři sekundy před koncem šestkami ještě domácí Myšák, ale minul obě a moment slávy odmítl.

Martin Novák zářil s 25 body a 22 doskoky, jeho kolegové Jokl s Hlobilem zaznamenali shodně po 22 bodech, pivot Hlobil k nim přidal i 14 doskoků. V opavském týmu se dařilo Kavanovi (30b+12d+8a/9ztr.) a Štěpánkovi (28b+13d). Po návratu po zranění kotníku naopak zažil frustrující zápas hostující ostrostřelec Slezák, jenž utkání zakončil se čtyřmi body a trojkovou bilancí 0/12…

Veledůležité trojka Lukáše Jokla

Hradec i Brno s výhrami

Královští sokoli si přijeli pro šestou výhru (90-68) v sezoně do Nového Jičína. Severomoravané ve slušné sestavě dokázali proti kompletnímu favoritovi kousat pouze poločas (37-45), třetí perioda 28-14 v podání Hradce ale duel rozhodla. Východočeši už třetí utkání po sobě mohli spoléhat na střelbu z dálky (13/32) a také na početnou družinu svých guardů. Bodově nejproduktivnější z nich byl Dvořák s 22 body. Nový Jičín zaknihoval už pátou porážku v sezoně, tentokrát zejména kvůli špatné střelbě za dva body (35%). Jeho nejlepším střelcem byl Bujnoch (13b).

Nenápadně vystoupaly tabulkou na pátou příčku Vividbooks Pardubice. Prostějov jim na Dukle cestu za čtvrtým vítězstvím ulehčil 27 ztrátami a tým trenéra Bohunického zvítězil 107-82. Rozehrávači Lukeš (22b) se Svojanovským (21b+8a) zvládli velmi slušné nástřely i za střídmých 23 minut na palubovce. Orli ztratili naději na vítězství až ve třetí části, jíž prohráli 13-32. Střelecky se v jejich dresu dařilo Klepačovi (25b) s Noskem (20b).

V posledním klání tohoto kola uspělo Brno U23 v Ostravě 88-79. Jihomoravané mírně vedli po většinu utkání a šestý úspěch v sezoně si zajistili výbornou úspěšností střelby za dva body (63%). O více než polovinu brněnských bodů se podělili Kubín (24b+7d) se Šulcem (21b+10d), za Snakes (bez Stehlíka) odpovídal Mička (21b+10d).

Tabulka skupiny východ po neúplném 8. kole

Výsledky:

Basketbal Polabí – GBA Lions J. Hradec 63-107 (Kolář 25, Kováčik 11 – Karasov 25, Valentíny 21)

Wolves Radotín – LYNX Liberec 62-58 (Bělohradský 13, Randuška 12 – Kořínek 16, Bím 14)

Slavoj Litoměřice – Sokol Pražský 91-99 (Haiblík 32, Slowiak 25 – Kohout 27, Palek 24)

SP Basket – Levharti Chomutov 60-72 (Hřebík 23 – Boyko 18, Gareis 13)

USK Praha B – Lokomotiva Plzeň 46-66 (Šafařík 13, Kramosil 11 – Honomichl 21, Kojzar 10)

Snakes Ostrava – Basket Brno U23 79-88 (Mička 21, Janisch 19 – Kubín 24, Šulc 21)

BC Nový Jičín – Královští sokoli 68-90 (Bujnoch 13, Havlík 12 – Dvořák 22, Dlugoš 17)

Vividbooks Pardubice – BCM Orli Prostějov 107-82 (Lukeš 22, Svojanovský 21 – A. Klepač 25, Nosek 20)

BK Opava B – Tuři Svitavy 99-101 (Kavan 30, Štěpánek 28 – Novák 25, Jokl 22, Hlobil 22)

Zápas Zlína s Olomoucí byl pro marodku hostů odložen.