Federální pohárNovinky

Napínavý súboj o prvú priečku v skupine C víťazne pre Rytierov

V poradí treťom stretnutí skupiny C, Tipsport Federálneho pohára, si zmerali sily domáci Spišskí Rytieri a BK JIP Pardubice. Bol to zároveň priamy súboj o prvú priečku a postup do FINAL FOUR, ktoré sa odohrá v Lučenci. Hoci sme stále vo fáze prípravy, tímy sa k tomuto stretnutiu postavili s plnou vážnosťou. Už od úvodných minút bolo zrejmé, že sa bojuje o víťazstvo v skupine.

Kamil Švrdlík preniká pod kôš
Zdroj: Barbora Klorusová

Silný nástup Pardubíc

Úvod zápasu vyšiel lepšie hosťujúcim Pardubiciam, ktoré hrali od začiatku zodpovedne a darilo sa im ako v obrane, tak aj v útoku. Po prieniku Švrdlíka sa v polovici prvej štvrtiny dostali do vedenia 14:5, na čo musel tréner Svitek reagovať oddychovým časom. Do konca štvrtiny si hostia udržiavali náskok a hoci sa Rytieri zlepšili, prvá desaťminútovka skončila 25:16 pre Beksu.

Družstvo trénera Sviteka ale začalo druhú štvrtinu dobrým tlakom a rýchlo sa im podarilo znížiť na rozdiel troch bodov, 24:27. Hralo sa v rýchlom tempe a body rýchlo pribúdali na obidvoch stranách. V polovici štvrtiny už boli dokonca aj obidva tímy vyfaulované. Domácim sa podarilo znížiť aj na rozdiel jediného bodu, na čo však Pardubice bleskovo odpovedali šnúrou 8:0. Po polčase sme mali nakoniec skóre 45:38 pre hostí.

David Dennis v akcii

Ofenzívny polčas, rýchly basketbal

Za prvý polčas nám padlo až 83 bodov a obidva tímy sa mohli pýšiť aj vysokou úspešnosťou streľby. Domáci sa však trápili na trestných hodoch (3/8), čo však pekne vykompenzovali až 9 ziskmi. Hostia horeli práve na stratách, ktorých spravili až neuveriteľných štrnásť. 56% streľba z poľa im to ale pekne vynahradila. V drese domácich sa najviac darilo osembodovému Židzikovi, ku ktorému sa s rovnakým počtom bodov pridali aj Dressler a Dennis. Hostí ťahalo naopak duo Walton (14b, 3 zisky) a Vyoral (12b). Zaujímavosťou bolo, že lavička Pardubíc do polčase zaznamenala len 3 body.

Rytieri mali opäť raz skvelý vstup do štvrtiny, zlepšenou obranou sa dostali na manko dvoch bodov, na čo si musel tréner Repeša vziať timeout. Od tohto momentu bol zápas neskutočne vyrovnaný a bojovalo sa o každý jeden bod. Vo výbornej atmosfére sme mali možnosť sledovať, dovolím si tvrdiť, špičkový duel. Pred poslednou desaťminútovkou bolo skóre vyrovnané, 56:56.

Grant Dressler si ide po ľahké dva body

Neuveriteľná koncovka

Poslednú štvrtinu otvorili domáci trojkou, no potom sa dostali opäť Pardubice do mierneho trháku a necelých šesť minút pred koncom viedli 71:65. Spišskej sa nedarilo v obrane, čo hostia z otvorených striel takmer bezchybne trestali. Domáci sa ale nevzdávali a stále hrýzli. Napriek tomu ale približne dve a pol minúty pred koncom mali hostia náskok 80:73. Avšak, Rytieri ukázali, že sú obrovskí bojovníci a šnúrou 10:0 sa 21 sekúnd pred koncom dostali do vedenia 83:80. Domáci napokon ubránili posledný útok a po neuveriteľnom comebacku tak vyhrávajú skupinu C.

Spišskí Rytieri – BK JIP Pardubice 83:80 (16:25, 22:20, 18:11, 27:24)

Body SNV: Baťka 20, Dressler 18, Luzaič 14, Dennis 14, Antoni 6, (Židzik 8, Hlivák 3, Johnson, Krajniak po 0)

Body PAR: Walton 22, Vyoral 20, Pekárek 13, Švrdlík 12, Tkadlec 3, (Svoboda 7, Potoček 3, Burda, Kalný po 0)

Trojky: 6 – 13, trestné hody: 5/11 – 7/10

Rozhodovali: Kúkelčík, Šarišský, Čurilla

Ohlasy po zápase:

Michal Baťka (Spišskí Rytieri): „Myslím, že v tomto športe nie je nikdy čas na to, aby sa človek vzdával a ja som veľmi rád, že sme tento zápas otočili v posledných sekundách a záverečný útok ubránili. Teraz si ideme oddýchnuť a nabrať sily na FINAL FOUR. Pevne verím, že v Lučenci bude dobrá atmosféra, a že tam príde čo najviac divákov.“

Milan Luzaič (Spišskí Rytieri): „Toto bol náš druhý a tretí predsezónny zápas, potrebujeme sa ešte trochu zohrať. Chýbal nám stále Marko Stevanovič, čo je skvelý hráč. Dokázali sme však zvíťaziť, čo je skvelé, myslím, že sme podali solídny výkon, no stále máme na čom pracovať.“

Tomáš Vyoral (BK JIP Pardubice): „Myslím, že väčšina zápasu bola vyrovnaná aj napriek tomu, že sme v podstate celý zápas viedli. Nedokázali sme však urobiť ten posledný krok a odskočiť Spišskej na nejakých 15 bodov. Zápas sme si ale prehrali sami, 2 a pol minúty pred koncom sme viedli o 7 bodov, potom sme už ale de facto nevystrelili ani na kôš a zbytočne postrácali lopty.“

Radek Nečas (športový riaditeľ BK JIP Pardubice): „Do zápasu sme vstúpili agresívnejšie ako domáci aj napriek tomu, že sme mali v nohách včerajší zápas. Dobre sme si posúvali loptu a hľadali voľných hráčov. To sa nám viac-menej darilo aj v druhom polčase. Spišská ale potom v závere pritvrdila v obrane a nedokázali sme sa s tým vyrovnať. V tom závere mali domáci aj trochu viac šťastia, nám sa naopak nepodarilo z posledného útoku ani vystreliť.“