Federální pohárNovinky

Lučenec si famóznym obratom vybojoval Final Four

V A skupine si v rámci druhého hracieho dňa zmerali sily Kolín s Lučencom. Zápas sa zdal byť v tretej štvrtine rozhodnutý, no napokon sme videli grandiózny obrat slovenského tímu.

Od začiatku zápasu sme videli rýchly basketbal, po 5 minútach svietil na ukazovateli stav 17:7 pre Kolín, čo viedlo trénera Sokolovskeho k zobratiu prvého timeoutu. Obraz hry sa však ani po oddychovom čase veľmi nezmenil a Kolín šiel do druhej štvrtiny s náskokom 28:16.

Timeout trénera Sokolovského. Zdroj: Lukáš Droppan

Aj v druhej desaťminútovku sme videli rýchly basketbal, keď boli útoky zakončované po niekoľkých sekundách. Lučencu úvod zápasu nevychádzal podľa predstáv a po pätnástich minútach prehrával 25:46. Kolín sa presadzoval trojkovou streľbou a hlavne bodmi z bezprostrednej blízkosti koša. Z čoho ťažili hráči, ako Jelínek, Petráš či Lošonský. Záver polčasu bol poznačený viacerými technickými chybami a po trojke Číža z posledného útoku sa šlo do polčasovej prestávky za stavu 58:42 pre český tím.

Výborný výkon Lučenca a dramatická koncovka

V úvode druhého polčasu vyhrával Kolín už o 19 bodov a kontroloval priebeh zápasu. Lučencu sa však vďaka zlepšenej podkošovej obrane vrátil do zápasu a znížil, po 7 minútach tretej štvrtiny bol stav 59:65. Od toho momentu bolo dianie na palubovke vyrovnané a pred poslednou štvrtinou zápasu svietilo na tabuli skóre 77:69.

Tím z SBL vstúpil výborne do 4/4 a už po 42 sekundách prinútil trénera Sodomu vziať si oddychový čas. Lučenec celý zápas povzbudzovala skupina fanúšikov, ktorí vytvorili dobrú atmosféru a prispeli k zdramatizovaniu zápasu. Kolín ale timeout nezužitkoval, tak ako by si tréner Sodoma predstavoval a za stavu 81:78 bol nútený si vziať ďalší. Toto prerušenie už hráčom pomohlo a Kolín si opäť vytvorili 9 bodový náskok. Lučenec sa však nepoložili a výbornou pasážou, ktorú vyhral 10:0, otočil stav stretnutia na 90:89. V posledných troch minútach sme mohli vidieť napínavý zápas, vedenie sa prelievalo zo strany na stranu. Napokon však zvíťazil Lučenec, ktorý v druhom polčase predviedol fantastický comeback a bude hostiť Final Four Tipsport Federálneho pohára.

Rozohrávač Lučenca Buie v súboji s Marešom. Zdroj: Lukáš Droppan.

BKM Lučenec 100:99 BC Geosan Kolín

Lučenec: Castlin 20, Cokley 14, Bob 13, Buie 13, Maričevič 12, Siládi 11, Bolek 7, Zorvan 6, Jackuliak 4

Kolín: Lošonský 20, Jelínek 19, Petráš 16, Číž 15, Rožánek 13, Novotný 8, Křivánek 3, Mareš 3

Povedali po zápase:

Daniel Sokolovsky (tréner BKM Lučenec) : “Som neskutočne hrdý na svoj tím. Ukázali sme obrovskú bojovnosť, keď sme sa dokázali vrátiť z 16 bodového manka. V prvom polčase sme mohli vidieť viacero sporných momentov, no prekonali sme to, bojovali sme ako tím. Musíme znížiť počet strát, ale s týmto tímom toho môžme veľa dosiahnuť. Tešíme sa na Final Four Federálneho pohára, ktoré budeme hostiť. Chceme úspešne reprezentovať slovenský basketbal a potešiť našich fanúšikov.

Miroslav Sodoma (tréner BC Geosan Kolín): “Chcel by som pogratulovať súperovi k výhre. My sme po priebehu stretnutia sklamaní, vedeli sme, že zápas bude ťažký. Nechceme sa nato vyhovárať, ale s pribúdajúcim časom bolo vidieť, ako nám dochádzajú sily po dlhej ceste do Levíc. Verím tomu, že sa z takýchto zápasov poučíme a v sezóne takéto koncovky opakovať nebudeme. Naopak dúfam, že to budeme my, kto bude vyhrávať vyrovnané konce zápasov a nedovolíme, aby nám niekto, takto zobral výhru z rúk.