Pokračující euforie Sov i Pumprlův vítězný last dance

Obě série předkola play-off slibovaly již před startem interesantní podívanou, kdy bylo velmi složité najít jasného favorita. Nečekaně rychle je z kola ven jeden z černých koňů soutěže z Kolína, který prohrál i na Folimance. Naopak Slavia se v Edenu stylově rozloučila s kariérou kapitána Pavla Pumprly – výhrou nad Opavou.

Kolínu po dobrém startu došel dech a Sovy po 17. výhře v řadě postupují

Úvodní zápas série v Kolíně nabídl střelecké dostihy, kdy mocně dotahující Medvědi nakonec padli o šest punktů. Odvrátit konec sezony tak mohlo pouze vítězství v hlavním městě, ovšem hosté se museli znovu obejít bez indisponovaného křídelníka Rasharda Odomese. Svěřenci Adama Konvalinky do utkání číslo dvě vstoupili s mnohem lepší energií než před svými fans. V úvodu zápasu se vedení přelévalo ze strany na stranu, ale závěr úvodní periody patřil hostům, když Adam Číž ji trojkou uzavřel na 18:24.

Ve druhé čtvrtině ovšem začali ze delší konec provazu tahat borci v bílých dresech, které střelecky táhl především člen širšího reprezentačního výběru David Böhm (jen za první poločas vysázel 17 bodů). Pestrá a rychlá hra Pražanů nesla své ovoce a ti tedy dokázali vedení strhnout na svou stranu – tečku za první dvacetiminutovkou udělal buzzer beater Dalibora Vlka zpoza trojkového oblouku na 44:37.

Po návratu z poločasové přestávky dokázali Polabané snížit na 48:46, ovšem po následném oddechovém čase lavičky Sov patřil kurt na Folimance pouze jednomu družstvu. Ekipa Francesca Tabelliniho další průběh třetího kvartálu ovládla drtivě 19:5 a po třech čtvrtinách se odtáhla již 67:51. Ve třetí čtvrtině si kotník poranil domácí Shawn Pipes, ovšem do zápasu se nakonec vrátil. Kolín sice utkání nezabalil, ovšem ukrojit z náskoku domácích se mu povedlo pouze minimálně a v ofenzivě se hodně trápil. Marek Vyroubal a spol. tak po výhře 83:66 a celkově 2-0 v sérii postupují do čtvrtfinále play-off Kooperativa NBL, pro Kolín tak sezona končí již v předkole. Pražané drží úctyhodnou sérii, když vyhráli již 17 utkání v řadě!

V dresu USK se nejvíc střelecky dařilo Davidu Böhmovi (23 bodů) společně s dvojicí Michael Okauru (15) – Dalibor Vlk (12). Hosty v ofenzivě nejvíc sytila čtveřice Adam Číž (26), Ondřej Šiška (11) a Jakub Petráš s Džiugasem Slavinskasem (oba po 10). Dvoubodová střelba byla poměrně vyrovnaná, ovšem Kolín měl tristní střelbu za tři (23,5%) i šestky (57,1%). Domácí měli také o pět asistencí víc.

Michael Okauru z USK Praha se prosazuje přes kolínského Ondřeje Šišku

Slavia proti Opavě odvrátila konec sezony

Ještě před startem utkání se vedení domácího klubu stylově rozloučilo s končícím kapitánem Pavlem Pumprlou, který po skončení letošní sezony uzavře svou bohatou kariéru spojenou především s Nymburkem. Ovšem definitivní loučení se zatím odkládá na neurčito…

Družina Pavla Beneše do utkání vstoupila koncentrovaně a nepustila soupeře do žádného trháku, naopak sama diktovala tempo hry. V samém závěru úvodní periody si domácí vybudovali pětibodový náskok po trefě Danteze Waltona na 21:16. Ve druhém hracím období bylo skóre jako na houpačce. Až v závěru poločasu se Slavia po trojce Róberta Rožánka odpoutala na 45:38, ovšem definitivní tečku za první půlí udělaly dvě úspěšné šestky Martina Gniadka – 45:40.

Vyrovnané utkání pokračovalo i po změně stran, a když už už to vypadalo, že Opavští jsou na koni (držela je především trojková střelba), domácí utáhli šrouby. Po finálním koši Matěje Bernátha se do poslední čtvrtky řádné hrací doby šlo za stavu 69:71 a drama vrcholilo. V rozhodujících chvílích zvedl prapor domácích – stylově kdo jiný než loučící se Pavel Pumprla – jeho pět bodů v řadě otáčelo stav z 85:87 na 90:87. V samém závěru ještě jeho bratr Radek přihodil dva zářezy z čáry trestného hodu a pečetil tak výhru sešívaných 92:87, která v Edenu spustila obrovskou euforii.

Nejlepšími střelci sešívaných byli Dantez Walton (19 punktů), Adam Dworsky (16) a Pavel Pumprla (15). V dresu Slezanů se na útočné polovině nejvíc dařilo Martinu Gniadkovi (16) a Jakubům Šiřinovi se Slavíkem (oba po 14). Pražané měli mnohem lepší úspěšnost střelby za dva body (77,1% oproti 48,4% Opavy), hostům nepomohly ani výrazně lepší šestky a o sedm doskoků více…

Série se tak za vyrovnaného stavu 1-1 na zápasy přesouvá do Slezska. Rozhodující duel na hřišti Opavy se bude hrát ve středu 19. dubna 2023 od 16 hodin.