KomentářeNovinky

Začíná nejvyrovnanější play off NBL za posledních 15 let

Nadstavbová část Kooperativa NBL je minulostí a fanoušci se těší na na play off, které startuje už tento pátek. Po dlouhých letech totiž není dopředu jasné, kdo titul získá. Největším favoritem zůstává Nymburk, ale i bookmakeři mu věří “jen” na 65%. A na koho si vsadíte vy? Inspirovat se můžete třeba naším obsáhlým preview!

ERA Basketball Nymburk – USK Praha

Nymburk je i přes svých deset ligových zakopnutí bezpochyby favoritem této série. USK se ale pyšní bilancí sedmnácti ligových triumfů v řadě a nechce prodat svou kůži lacino. Obhájce titulu dokázal doplnit kádr zkušeným Autreym a ostrostřelcem Gilyardem, takže trenérský tandem Sokolovský – Budínský má opět po čase dvanáct vyrovnaných (a na poměry NBL vynikajících) hráčů. To je samozřejmě velké plus oproti Sovám. Otázkou zůstává, zda Středočeši dokáží vylepšit venkovní formu: Na palubovkách soupeřů vyhráli jen 10 z 18 utkání a v tabulce venkovních vítězství skončili druzí za Brnem. Buď jak buď, cokoli jiného, než postup do semifinále, by se rovnalo prvotřídní senzaci.

Pražský USK má splněno, probojoval se do play off a tahá úctyhodnou sérii výher. Proti Nymburku vyrukuje s nebezpečnou dvojicí střelců Pipes – Okauru a bude hrát bez jakéhokoli tlaku. Náročný kouč Tabellini navíc dokáže ze sovích mladíků vymáčknout to nejlepší. Pokud budou kluci z Folimanky pozorně bránit a k dvojici Američanů a Davidu Böhmovi se střelecky přidá i někdo jiný, mohou mistra potrápit. Ostatně navštívenkou na tuto čtvrtfinálovou sérii je i suverénní soví postup z předkola proti Kolínu.

Letošní vzájemné zápasy: 2-0

Match-up: Kovář vs. Böhm

Tip na sérii: Nymburk 4-0

Kurzy Chance.cz na celkové vítězství v Kooperativa NBL

Zdroj: Chance.cz
Kurzy Chance.cz na celkové vítězství v Kooperativa NBL

Basket Brno – BK Opava

Jediným týmem z prvních čtyřech lépe postavených, který má se svých čtvrtfinálovým soupeřem horší vzájemnou bilanci, je Brno. Jihomoravané odčarovali letošní opavskou kletbu až v závěru nadstavby, kdy dobrou obranou přehráli Slezany 85-76. Zároveň Brňané začínají v play off doma, což je nesporná výhoda a navíc Opava si ještě ze základní části táhne černou sérii deseti porážek za sebou. Poslední výhru nicméně Opava oslavila 14. ledna právě v Brně a to je pro trenéra Růžičku velký vykřičník. Trenér roku v KNBL bude do konce sezony postrádat power forwarda Djuričiče, drobné šrámy měly na konci nadstavby hned tři další opory, ovšem na play off by měly být připraveny. Nejlepší obránce sezony Půlpán si už jistě “brousí zuby” na opavské eso Šiřinu. Brno je v sérii mírným favoritem, ale Opava je zkušený celek, takže se máme na co těšit.

Slezané musí v první řadě vylepšit obranu a naučit se znovu vyhrávat venku. Pokud chtějí hrát o medaile, tak budou muset aspoň jednou uspět na “Vodovce”. Soubor trenéra Czudka spotřeboval na postup z předkola přes Slavii nečekaně plný počet tří zápasů, avšak v tom rozhodujícím smetl Slávisty 18 trojkami po výsledku 111-78. Hlavním úkolem bude ubránit Culpeppera, Chatmana a Bálinta, pak mohou Slezané pomýšlet na postup. Spoléhat budou i na zkušenosti a vůdcovství Jakuba Šiřiny, resp. Martina Gniadka, jehož zkrátka v play off chcete mít v sestavě.

Letošní vzájemné zápasy: 1-3

Match-up: Půlpán vs. Šiřina

Tip na sérii: Opava 4-3

Brněnský trenér Růžička byl zvolen trenérem sezony Kooperativa NBL

Foto: Jan Rusnnák
Brněnský trenér Růžička byl zvolen trenérem sezony Kooperativa NBL

BK ARMEX Děčín – NH Ostrava

V tomto čtvrtfinále se utkávají dva celky, jež jsou štikami letošní sezony. Válečníci se po dvou hubených letech vrací zpět na výsluní a před měsícem dokonce získali Český pohár. Nová Huť se vyhnula předkolu a v play off si zahraje pro změnu po předlouhých osmi letech. Děčín je v této sérii po zásluze favoritem, protože je to typický play off tým. Má potřebnou herní kvalitu kvalitu (Nichols, Walton, Svoboda a Pomikálek) a zejména tvrdost, díky níž dokáže “zbít” nejednoho soupeře. Na Maroldovce se navíc nevyhrává. Děčín v této sezoně doma uspěl patnáctkrát z osmnácti duelů. Venku je to s Válečníky ale slabší a například na ostravském Tatranu v této sezoně prohrál obě utkání. Kouč Grepl je ale velmi zkušený, takže bude zajímavé sledovat jeho “match-up” s ostravským Adamem Cholevou.

Pro sedmadvacetiletého trenéra Cholevu je letošní play off (logicky) první v kariéře, nutno ale dodat, že mu velmi dobře funguje spolupráce s asistentem Sašou Jankovičem. Chorvat byl jednou z hvězd slovenské ligy a play off jako hráč zažil mnohokrát. Ostrava spoléhá na svou ofenzivní osu Majerčák – Morgan – Radukič – Mathon, ale je škoda, že tým bude kvůli zlomené ruce i nadále postrádat power forwarda Belikova. Série mezi Děčínem a Ostravou bude také soubojem dvou odlišně postavených ofenziv: Zatímco Děčín spoléhá spíše na hru do vymezeného území, Ostrava má ve svém středu několik výborných trojkařů. Trojky jsou naopak děčínská slabina (9.7 ostravských trojek na utkání při 34.9% úspěšnosti oproti 7 děčínským trojkám za 30.1%). Nová Huť se musí Děčínu vyrovnat v tvrdosti v obraně a pokusit se vyhrát na severu Čech.

Letošní vzájemné zápasy: 2-2

Match-up: Pomikálek vs. Radukič

Tip na sérii: Děčín 4-1

MVP sezony se stal děčínský rozehrávač AJ Walton, na jehož umění budou Válečníci spoléhat i v play off

Foto: CZ.Basketball
MVP sezony se stal děčínský rozehrávač AJ Walton, na jehož umění budou Válečníci spoléhat i v play off

BK KVIS Pardubice – Sluneta Ústí nad Labem

Prolomí konečně Beksa své čtvrtfinálové prokletí posledních sezon? Závěr nadstavby napovídá, že by se to mohlo podařit. Svěřenci trenéra Repeši zvítězili v pěti z posledních šesti zápasů a dali zapomenout na nepovedenou sérii pěti mačů z prvních dvou dekád března. Východočeši do série prot ústecké Slunetě vstupují bez reprezentačního rozehrávače Šafarčíka, jenž podle všeho do letošní sezony už ani nezasáhne. Klubu se povedlo angažovat na jeho pozici amerického combo-guarda Dickersona, jenž naznačil své možnosti, když ve dvou posledních duelech nadstavby zapsal v průměru 22 bodů a 4.5 asistence. Impozantních bylo zejména 28 bodů proti Nymburku. S Vyoralem, stále se lepšícím Nealem, ale také Pekárkem a podkošovým obrem Rikičem vypadá Beksa skvěle a v sérii s Pandami je favoritem. Postoupí Pardubice do druhého kola play off NBL po dlouhých pěti letech?

Sluneta loni jen těsně nedosáhla na bronz a v sérii na dvě utkání podlehla Brnu 1-2. Letos Pandám uniklo třetí místo i v Českém poháru, takže jejich apetit po druhém kole play off a případně medaili bude nezměrný. Důležité pro Slunetu bude, zda dokáže pro náročnou sérii s Pardubicemi uschopnit power forwarda Daileyho (10.4 bodů a 3.6 doskoků na utkání). V opačném případě se postupové misky vah docela výrazně naklánějí na stranu Beksy, která disponuje širší rotací a ostatně Severočechy letos třikrát porazila. Pro podkošovou vozbu Slunety bude stěžejním úkolem ubránit 220 cm vysokého pivota Rikiče, jehož forma v závěru nadstavby budí respekt. O sérii hodně napoví už první dva mače na Dašické, kde mimochodem Sluneta letos zapsala jedinou výhru nad svým sokem.

Letošní vzájemné zápasy: 3-1

Match-up: Rikič vs. Johnson

Tip na sérii: Pardubice 4-2