KomentářeNovinky

Tony Hicks povstal z popela a poslal sérii mezi Pandami a Beksou do Zápasu 7

Hráči Ústí nad Labem před svými fans, kterých si do místní arény našlo cestu 1350 a vytvořili báječnou kulisu, odvrátili první mečbol a dokázali tak sérii proti Pardubicím poslat do rozhodujícího sedmého špílu.

Kormidelník severní družiny Jan Šotnar nemohl využít perimetrový tandem Maishe Dailey – Jan Maděra, kouč Východočechů pak v sestavě postrádal hbitého Nicka Neala; naopak do sestavy se vrátil člen širšího kádru reprezentace, křídelník Petr Šafarčík.

Ústecká bodová smršť v první půli

SLUNETA vstoupila do zápasu koncentrovaně a byla to právě ona, kdo po většinu prvního poločasu diktoval tempo hry a také se jí mnohem více dařilo na útočné polovině. Naopak Pardubičtí se neproměňovali otevřené střely a navíc je zrazovalo množství nevynucených chyb a zbytečných (polo)ztrát. Napěchovaná ústecká aréna vycítila šanci a hnala své ovečky za důležitou výhrou, jíž domácí družina odvracela možný konec sezony.

Domácí borci i v užší rotaci předváděli pestřejší basketbal a bylo zajímavé sledovat, jak se jim povedlo oklepat z direktu o 27 punktů, který inkasovali na východě Čech v Zápase 5.

Vzepětí Beksy dokázali domácí odolat a nakonec si dokráčeli pro výhru

Po poločasové pauze se s mnohem větší energií vrátily do zápasu Pandy, které se brzy dostaly do dvacetibodového trháku a nic nenasvědčovalo tomu, že by ještě mělo dojít k dramatu. Ovšem hosté nesložili zbraně a šňůrou 16:1 se rázem vrátili zpátky do hry.

Na startu závěrečného kvartálu se Tomáš Vyoral a spol. dokázali přitáhnout na rozdíl jediného koše, když po Dickersonově nájezdu svítil na tabuli stav 70:68; ovšem vyrovnat nebo dokonce jít do vedení se jim nepovedlo. Naopak domácím se povedlo síťkou prohnat několik těžkých košů i přes zónovou obranu Pardubic, čímž odpor hostů definitivně zlomili. Ústecké barvy v závěru nejvíc potáhli top skórer celého špílu Tony Hicks (za druhou dvacetiminutovku posbíral 23 bodů), jenž si na svá bedra vzal i těžké střely; zdárně mu sekundoval také postupem zápasu lepšící se Spencer Svejcar.

Kaňkou na koncovce utkání byl okamžitý odchod pardubických hráčů šaten, bez podání rukou domácím borcům, což rozlítilo všechny přítomné v hale v čele s generálním manažerem klubu Tomášem Hrubým. Hráče Beksy zahnal do šatny přímo jejich kouč Dino Repeša, a to kvůli tomu, aby se údaje hráči nepoprali. O další třaskavý náboj navíc před rozhodujícím utkáním celé série je tedy postaráno…

Rozhodující Zápas 7 se odehraje ve čtvrtek 4. května 2023 od 17:30 hod. v Pardubicích.

Josef Potoček z Pardubic pálí na koš v utkání proti Ústí nad Labem
Foto: Milan Křiček/BK KVIS Pardubice

SLUNETA Ústí nad Labem – BK KVIS Pardubice 92:84 (26:19, 48:37, 69:63)

Body: Hicks 37 (8 doskoků i získaných faulů, 7 asistencí a 5 ztrát; trojky 7/4, dvojky 16/10, TH 5/5; rating 44 – top výkon celého ročníku KNBL), Pecka 16 (8 doskoků), Svejcar 15 (5 získaných míčů i faulů), Martin 13, Nábělek 8, Haiblík 2 (7 doskoků), Johnson 1 (7 doskoků) – Dickerson 21 (7 doskoků a 6 ztrát), Potoček 13 (TH 6/6), Pekárek 10, Švrdlík 9 (6 doskoků a 4 plusové fauly), Vyoral 7, Čolak 7, Rikić 7 (8 doskoků – 5 útočných), Šafarčík 5, Burda 3, Štěrba 2.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 35/21 – 43/20; Střelba 3 body 26/11 – 32/8; TH 21/17 – 22/20; Doskoky 40:37 (útočné 6:12); Asistence 16:9; Ztráty 20:11; Fauly 19:24.

Rozhodčí: Jan Baloun, Štěpán Pokorný, Tomáš Linhart

Komisař: Roman Šikner

Názory trenérů po utkání

Jan Šotnar, kouč SLUNETA Ústí nad Labem: „Já dnes musím smeknout klobouk před našimi hráči, protože opět ukázali charakter. Už poněkolikáté v této sezoně jsme měli nůž na krku a znovu jsme to zvládli. Pro nás to byl velký zápas – neskutečná energie, bojovnost – z mého pohledu je už teď velký úspěch, že jsme to s Pardubicemi dotáhli do sedmého zápasu. Když se na tyto dva týmy podívají odborníci, tak jsou neporovnatelné, a my přesto budeme hrát rozhodující duel, kde už se může stát cokoliv. Je to padesát na padesát, věřím, že dobře zregenerujeme a že si přeneseme do utkání to momentum z dnešního zápasu a přijedou nás podpořit i naši fanoušci. Máme dva dny, připravíme se na to a pojedeme do Pardubic vyhrát.“

Dino Repeša, kormidelník BK KVIS Pardubice: „Gratuluji Ústí k výhře. Myslím, že dnes rozhodl první poločas, kdy mělo Ústí lepší pasáže v útoku. Druhá půle byla z naší strany výborná, měli jsme dvakrát tříbodovou střelu na vedení v zápase, ale nedali jsme, Ústí pak trefilo těžké koše přes naši zónovou obranu. Oba celky bojovaly, jsou tam i nějaké provokace, ale to je zkrátka play-off, pro mě to není nic nového. To byl důvod, proč jsem kluky v závěru odvolal do šaten, aby nebyly další problémy mezi hráči.“

Pardubický Josef Potoček pálí i přes těsnou obranu ústeckého Johana Haiblíka
Foto: Milan Křiček/BK KVIS Pardubice

Předchozí výsledky této čtvrtfinálové série

BK KVIS Pardubice – SLUNETA Ústí nad Labem 87:77 (top střelci: Dickerson 19 – Svejcar 24)

BK KVIS Pardubice – SLUNETA Ústí nad Labem 83:96 (Čolak 23 – Svejcar 24)

SLUNETA Ústí nad Labem – BK KVIS Pardubice 93:85 (Hicks 26 – Dickerson 28)

SLUNETA Ústí nad Labem – BK KVIS Pardubice 73:77 (Svejcar 19 – Vyoral a Dickerson po 16)

BK KVIS Pardubice – SLUNETA Ústí nad Labem 98:71 (Švrdlík 23 – Svejcar 16)

Foto: Milan Křiček/BK KVIS Pardubice