Válečníci jsou prvním postupujícím do semifinále Kooperativa NBL

Ve čtvrtfinálovém mači číslo 5 proměnil Děčín před po střechu napěchavanou arénou hned první mečbol a přes Ostravu postoupil do semifinále tuzemské nejvyšší soutěže po výsledku 4-1 na zápasy. Nyní jsou Severočeši na „čekané“, s kým v semifinále poměří své síly.

Oslabená Ostrava na začátku vzdorovala

Moravskoslezská družina přijela do Děčína oslabená kromě Oleksandra Belikova také o jeho perimetrového parťáka, zkušeného Filipa Šmída. Naopak domácí byli v plné zbroji. Na startu utkání Děčínu delší dobu trvalo, než nastartoval motory na správnou provozní teplotu, naopak Nová huť hrála uvolněně; domácí defenzivu nejvíc zlobil agilní centr Sukhmail Mathon.

Severské ekipě se ovšem na výbornou povedl přelom prvního a druhého kvartálu, kdy šňůru 10:0 korunoval smečí Dontae Bruner a domácí rázem vedli 25:20. Útočná produktivita borců v bílých dresech od té doby jela na plné obrátky a Ostravští nevěděli, jak tenhle nápor otupit. Děčínské vedení se vyšplhalo až na 16 punktů, ovšem tečku za první půlí nakonec udělal koš Malika Morgana na 47:33.

Válečníky v utkání střelecky táhl kapitán Tomáš Pomikálek

Děčín ve druhé půli nepřipustil drama a v poklidu si došel za postupem

Po změně stran to byli svěřenci Tomáše Grepla, kdo tahal za delší konec provazu. Tomáš Pomikálek a spol. navíc bavili přítomné fans pohlednými akcemi a kombinacemi. Nejvyšší vedení si domácí dokázali vypracovat v polovině 27. minuty, kdy dva trestné hody prohnal síťkou Dontae Bruner a na tabuli svítil stav 63:44.

Do poslední čtvrtiny řádné hrací doby se šlo za stavu 68:53 – a ač se Matěj Snopek a spol. snažili s utkáním ještě něco udělat (například celoplošnou obranou obou děčínských perimetrových Američanů), ale hostům viditelně docházely síly. Děčín si vedení zkušeně hlídal a nedovolil Ostravě se bodově přicvaknout a utkání ještě zdramatizovat.

V celé sérii to pěkně jiskřilo a již Zápas 1 nabídl vypjaté momenty, o nichž jsme referovali v reportáži ZDE. Ovšem po utkání proběhlo vše v přátelském duchu a navíc i samotný Sukhmail Mathon si podal ruku a rozloučil se s některými fans Válečníků, s nimiž se dal do křížku…

BK ARMEX Děčín – NH Ostrava 86:74 (17:20, 47:33, 68:53)

Body: Pomikálek 23 (5 doskoků i získaných faulů), Svoboda 14, Walton 11 (10 asistencí, 8 doskoků a 5 zisků), Nichols 10 (6 asistencí a 3 zisky), Kroutil 10, Bruner 7, Josipovič 6, Mach 3, Jansa 2 – Mathon 22 (15 doskoků a 12 plusových faulů; rating 42 – nový rekord celé sezony), Morgan 16 (5 asistencí), Radukič 9 (9 doskoků), Týml, Snopek a Havlík po 6, Majerčák 5, Š. Svoboda 3.

Ty Nichols z Děčína se snaží přejít přes Mateje Majerčáka z Ostravy

Týmové statistiky

Střelba 2 body 42/19 – 28/15; Střelba 3 body 28/9 – 30/9; TH 30/21 – 21/17; Doskoky 40:42 (útočné 15:11); Asistence 23:17; Ztráty 10:21; Fauly 22:24.

Rozhodčí: Ivor Matějek, Jan Baloun, Rudolf Salvetr

Komisař: Zdeněk Ringsmuth

Názory trenérů po utkání

Tomáš Grepl, kouč BK ARMEX Děčín: „Ostrava hrála výborně a byla blízko úspěchu v prvních dvou zápasech, které se hrály tady v Děčíně. Hlavně v tom prvním. My jsme ale od třetího zápasu dobře bránili, v útoku to sice nebylo ono, ale protože jsme byli schopni hrát velmi dobrou obranu, sérii jsme zlomili. Jsem moc rád, že jsme v semifinále. Náš tým je zdravý, charakterově je správně nastavený a dokázali jsme to v Ostravě, kde jsme si v prvním utkání trochu smolně nevynutili prodloužení, ve druhém jsme odehráli opět dobrý part a měli trochu více štěstí. V prodloužení jsme to už zvládli. Jsme sice prvním semifinalistou, ale ono to není až tak důležité. Letos je liga velmi specifická, všichni vidí a cítí, že s Nymburkem se dá hrát, takže všichni hrají na samou hranu svých možností a sil. Ale samozřejmě jsme rádi, že to máme za sebou a můžeme se připravovat na semifinále.“

Adam Choleva, lodivod NH Ostrava: „Dojmy jsou mrzuté. Do zápasu jsme vstoupili přesně tak, jak jsme chtěli. Bojovali jsme a myslím si, že nám to šlo. Změnili jsme trochu útok a nehráli jsme to tolik přes pick and roll. Ale bohužel vstup do druhé čtvrtiny se nepovedl. Možná to jde za mnou, pustil jsem tam moc hráčů z lavičky, spíš to mělo být postupně. Tam se nám úplně rozutekla koncentrace v obraně i útoku. Snad pětkrát za sebou jsme si nenahráli v útoku a míče končily v autu. My jsme zvyklí hrát s velikým množstvím ztrát, ale co rozhodla, to byla naše neúspěšnost v útoku. My jsme spíš útočný než obranný tým, ale v sérii jsme dobře bránili, jenže jsme nedávali otevřené střely a nešel nám útok. Jsem rád za krásnou a emotivní sérii, která ozdobila play-off. Musím poděkovat i děčínským fanouškům za krásnou atmosféru, ale i našim, že nás podporovali celou sezonu. Gratuluji Děčínu, přeji mu vše nejlepší do dalších kol, a ať to vyhraje.“

Ve druhém včerejším semifinále číslo 5 zvítězily doma Pardubice drtivě nad Ústím 98:71 (nejlepší střelci: Švrdlík 23 – Svejcar 16) a získaly tak mečbol, který se budou snažit proměnit v postup již v úterý na kurtu Pand.