KomentářeNovinky

Představujeme týmy KNBL: BK Redstone Olomoucko

Už za týden začíná Kooperativa NBL a titul z minulé sezony poprvé neobhajuje Nymburk. My se však dnes podíváme na tým, který chce napravit loňské předposlední místo. Olomoucko přivedlo amerického trenéra, jehož ambicí je rozhodně play off.

Olomoucko mělo v loňské i předloňské sezoně poměrně velké ambice, místo toho však bylo téměř za ligového otloukánka. Hanáci se v minulé sezoně definitivně vyhnuli baráži až dvě kola před koncem nadstavby A2. V týmu proběhla velká fluktuace hráčů a vedení logicky nebylo spokojeno. Neuspokojivé výsledky stály místo trenéra Tihomira Bujana a u mužstva také nezůstal ani jeden z cizinců.

Novým vůdcem střídačky Hanáků je Andrew Hipsher. Americký kouč má za sebou úspěšné působení v týmu FOG Naestved, s nímž se v letošní sezoně dostal až do finále dánské ligy. Hipsher má velmi dobrý přehled o americkém univerzitním basketbalu. Na Hanou proto přivedl hned kvintet svých krajanů. Zabere v Olomouci “léčba” americkým trenérem?

Kouč Olomoucka Andrew Hipsher
Foto: FB BK Redstone Olomoucko

Americká legie

Pod košem Olomoucka bude operovat Jaylen Butz, který loni pomohl zachránit Fürstenfeld v rakouské nejvyšší soutěži 13.5 body a 9.5 doskoky. O bodovou produkci se budou na Hané starat křídla Adrio Bailey (loni ve slovinském Lašku 16 bodů a 7 doskoků na zápas) a E.C. Matthews se zkušenostmi z portugalské, finské či islandské ligy.

To rozehrávače Marcuse Shavera čeká v NBL první profi angažmá. V uplynulých třech sezonách působil v NCAA za Boise State (loni knihoval 13.4 bodů, 6.2 doskoků a 3.8 asistencí). Poslední americkou posilou je combo-guard a velmi dobrý střelec z dálky Dupree McBrayer. Zkušený 27letý hráč loni zapisoval za Skopje téměř 12 bodů ve druhé ABA lize, o rok dříve pak 13 bodů ve druhé Bundeslize za Norimberk. Velmi dobrého českého hráče na křídlo získalo Olomoucko v Davidu Škrancovi, jenž byl loni oporou Královských sokolů.

Příprava ve znamení přestřelek

Přípravné zápasy Olomoucka by se daly charakterizovat slovem absence. Většina amerických posil se připojila k týmu (oproti soupeřům) poměrně pozdě a několik hráčů trápila postupně i drobná zranění. V kompletní sestavě tedy trenér Hipsher tým zdaleka neměl. Olomoucko (bez Američanů) v prvním utkání podlehlo Lučenci 76-79. V dalším duelu v Ostravě nastoupil už guard Shaver, ale ani exploze Davida Škrance (33b) neodvrátila porážku 88-97. Následovala povinná vysoká výhra nad Svitavami a pak už turnaj v Opole. S druholigovými polskými soupeři Olomoucko (s Matthewsem, Baileym a McBrayerem) prohrálo oba zápasy (Opole 83-88 a Polonia Varšava 107-114). Dosud poslední mač Hanáci vyhráli doma nad Prievidzou 90-79. V tomto utkání nastoupili pouze Matthews a Bailey, jinak čeští hráči.

Uvidíme, zda se (či jak rychle) Hanáci dostanou ze zdravotních trablů. V každém případě bude nějakou dobu trvat, než se tým sehraje. Zpočátku sezony od Olomoucka nic moc nečekejme, i proto, že v tři ze čtyř soupeřů v prvních kolech jsou Nymburk, Opava a Děčín. V pozdější fázi sezony může tým zajímavých Američanů “vystřelit” vzhůru. Nechme se překvapit.

Sestava: Lukáš Feštr, Marcuse Shaver, Lukáš Olbort, Erik Klepač, Tomáš Tkadlec, Jan Grmolenský, Dupree McBrayer, E.C. Matthews, David Škranc, Dominik Žák, Jaylen Butz

Tip na umístění po základní části: 9. místo