Novinky

Levice otočily duel s Ústím, Trotter úřadoval

Nová posila Patriotů Levice, rozehrávač Obbie Trotter, povstal v pravou chvíli. Zkušený Američan se 17 body velel obratu Levic v prvním čtvrtfinále Alpe Adria Cupu. Slovenský vicemistr tak pojede k odvetě na sever Čech ve vedení 83-76.

Sedmatřicetiletý americký guard zaznamenal 15 ze svých 17 bodů (a 6 asistencí) v posledních 14 minutách zápasu a byl to hlavně on, kdo zvedl prapor domácího celku. Levice (bez Kotáska) byly před utkáním favoritem, Sluneta totiž přicestovala až v den zápasu. Hostům navíc chyběl zraněný kvartet Haiblík – Maděra – Fait a trenér Šotnar, jehož schvátil COVID-19. Utkání ale i tak nabídlo divákům zajímavý první poločas, v němž kralovaly útoky nad obranami. Sluneta byla po závěrečných šestkách Alstona spokojenější a do kabin šla ve vedení 43-42.

Zapomenuté boty

Patriotům dělal problém dlouhán Pecka, k němuž se pod košem a na doskoku přidával Johnson, a také klasický lídr Autrey. A zrovna ústecká ikona Ladislav Pecka bude na utkání vzpomínat s rozporuplnými pocity: Bývalý člen širšího kádru české reprezentace totiž doma zapomněl boty a půjčit mu (o půl čísla menší) musel až jiný Ladislav – domácí manažer Garaj. I ve vypůjčené obuvi se později Pecka stal nejlepším střelcem duelu. Start třetí části patřil jasně Severočechům, kteří šňůrou 10-0 nasadili k trháku a Levice byly zralé na ručník (42-53).

Ladislav Pecka s 25 body zle trápil Levice

Trenér Madzin zareagoval na vývoj a poslal do hry Obbieho Trottera, jehož zkušenosti Levicím pomohly k návratu na dostřel. Dařilo se rovněž Juríčkovi s Abrhámem a levická hala bouřila po Freemanově vyrovnání (63-63) sedm a půl minuty před koncem. Ústeckým v úzké (de facto sedmičlenné) rotaci začala docházet šťáva. Výsledkem byl koncert, jejž řídili Trotter s Freemanem, kteří společnými silami upravili na konečných 83-76.

Pro Slunetu je to v okleštěné sestavě vcelku slušný výsledek, byť ještě po třech čtvrtinách jistě pomýšlela i na výhru. Hosty táhl s 25 body již zmíněný Ladislav Pecka, Levice vedle Trottera (17b) spoléhaly na Freemana (18b) s Juríčkem (18b). Odveta je na programu příští středu (tj. 9.2.) – v den, kdy oslaví své 38. narozeniny Obbie Trotter.

Rytíři slaví postup

To slovenský šampion – Spišská Nová Ves – už má svůj postup do Final4 Alpe Adria Cupu jistý. Dnes jej svěřenci kouče Svitka stvrdili na domácím kolbišti, když i v odvetě porazili slovinský Šenčur 88-77. Celkové skóre vyznělo pro Rytíře vysoko plus 18. Slovinci sice přijeli oslabeni o tři hráče základní rotace, to ovšem neubírá na skvělém výkonu Spišské v obraně.

Domácí mužstvo kontrolovalo hru a v postupném útoku nutilo Šenčur k chybám a ty trestalo z následných rychlých brejků. Už v poločase bylo za stavu 44-28 de facto rozhodnuto a duel se více méně dohrával. Lavička Rytířů nastřílela 50 z 87 bodů týmu, což bylo o 25 bodů více, než kolegové z lavičky Šenčuru. Hvězdou utkání se stal pivot Rytířů Ivan Gavrilovič, jenž za 22,5 minuty vysázel 30 bodů (12/19 z pole) a přidal 7 doskoků.

“Chtěl bych pogratulovat svým chlapcům k postupu do Final4 AAC. A také bych chtěl poděkovat hostům, že to po prvním poločase nezabalili a bojovali až do konce. My jsme hráli v prvním poločase dobře zejména v obraně, díky níž jsme si vytvořili rozhodující náskok. Ve druhém poločase jsme se ale opět nevyhnuli hluchým minutám, na čemž musíme jednoznačně zapracovat,” řekl po zápase kouč Spišských Rytířů Štefan Svitek.

O pořadateli Final4 se rozehodne v následujících týdnech. Připomeňme, že zatím se nezačala hrát poslední série AAC mezi Vídní a Dabrowou Górnicou, naopak Pardubice vedou nad slovinskou Ilirijí po prvním duelu 92-63 a postup mají na 99% zajištěn.