Federální pohárNovinky

Děčín potvrdil roli favorita a bere druhé místo

Základní skupina D Tipsport Federálního poháru 2021 je za námi. Za vítězným USK Praha se umístil na druhé příčce domácí Děčín, jenž jasně přehrál Prievidzu 89-53.

Děčín se chtěl před domácím publikem rehabilitovat za páteční porážku s USK Praha a při vstupu do utkání rozhodně neponechal nic náhodě. Válečníci na slovenský tým vlétli ve velkém stylu a na začátku šesté minuty zvyšoval Kotásek už na 15-6 pro Děčín. Prievidza však nápor domácích na čas zastavila a nedovolila více bodů z rychlých brejků. Proto svítil na tabuli po první periodě stav 23-16.

Bohužel pro tým z Horní Nitry přišel (podobně jako s USK) střelecký výpadek ve druhé desetiminutovce. Tu Válečníci vyhráli 27-11 a v poločase třímali pohodlné vedení 50-27. Svěřenci kouče Grepla se opírali o vynikající střelbu z dálky (6/11) a obecně z pole (58%). Matěj Svoboda k tomu přispěl 12 body, nejlepším střelcem Prievidze byl s 9 body rozehrávač Matej Majerčák. Hosté minuli za poločas 15 ze 16 trojkových pokusů a prohráli 4-21 na body z rychlých protiútoků.

Druhý poločas se už nesl ve znamení bezstarostného basketbalu ale i nepřesností na obou stranách. Děčín si v pohodě hlídal vedení o dvacet a více bodů. Po trojce Kroutila ve 28. minutě už domácí vedli 63-35. Stínem druhého poločasu bylo rozseknuté obočí opory Prievidzi Mateje Majerčáka (ve 33. minutě, po úderu domácího Skaličky), který utkání nedohrál.

Válečníci zvítězili vysoko 89-53 a obsadili ve skupině B druhé místo. O jejich soupeřích (kromě Pardubic) v bojích o 5. – 8. místo Tipsport Federálního poháru 2021 bude jasno večer. Výborný zápas dnes odehrál rozehrávač Děčína Eduard Kotásek (16 bodů za 21 minut) a power forward Martin Mach (12 bodů a 6 doskoků za 18 minut). Prievidza si zahraje v další fázi s Olomouckem a rovněž i ona si bude muset ještě počkat na další dva soupeře.

Trenér Grepl dnes rotoval více hráčů než proti USK. Akci Děčína rozhrává Lukáš Bobek

Řekli po utkání:

Maroš Helmecy (trenér BC Prievidza): “Nedodrželi jsme ani jeden princip v obraně, kde jsme hořeli jak 1 na 1, tak v obraně pick’n’rollu, či výpomoci ze slabé strany. Ale od toho jsou přípravné zápasy, abychom to vyladili. Jsme pořád na začátku přípravy, na což se ale nechci vymlouvat. To, že nám nepadnou ani dnes ani včera trojky, to mě až tak netrápí. Je tu jiná hala, jiné míče. Ale musíme tyto nedostatky nahradit v obraně. To jsem dnes bohužel neviděl.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): “Je skvělé hrát zase před fanoušky. My jsme na to v minulé sezoně doma trochu dopláceli, troufnu si říci, že kdyby tu naši fandové loni byli, vyhrajeme doma o tři nebo čtyři zápasy víc. My jsme měli v srpnu několik zraněných hráčů, ani dnes dva kluci nebyli úplně OK, ale hrát chtěli. V jednu chvíli nám chybělo až osm hráčů na tréninku a ten výpadek se trochu projevil v pátek s USK. My ještě nemáme tolik natrénováno a musíme zapracovat na tom, abychom se dostali fyzicky do formy na NBL. Druhý úkol pro nás je zapracovat na obraně, protože v útoku jsme v přípravě problém neměli. Když vylepšíme obranu, můžeme být velmi slušným týmem.”

BK ARMEX Děčín – BC Prievidza 89:53 (23:16, 27:11, 25:13, 14:13)

Nejlepší střelci: Kotásek 16, Pomikálek 15 (7d), Mach 12 (6d), Svoboda 12 – Majerčák 11, Daunys 11, Lukáč 11

Doskoky: 47 – 45
Trojky: 10/23 – 4/33
TH: 5/8 – 13/24
Ztráty: 10 – 13
Fauly: 21 – 13