Válečníci v epické bitvě jednoznačně setnuli Nymburk

Ve šlágru 20. kola Kooperativa NBL zavítali nymburští multišampioni do Děčína. Ten měl velkou motivaci oplatit před televizními kamerami polabské ekipě devatenáctibodovou porážku z konce října, navíc měli svěřenci Tomáše Grepla v případě výhry šanci nasadit již sedmý korálek na vítěznou šňůru.

Severská družina nastoupila do utkání v kompletním složení, Nymburku scházel pivot Thomas Bell III.

Výborný vstup Válečníků a vybojovaný dvouciferný náskok v periodě No.2

Tomáš Pomikálek a spol. hnaní až po střechu napěchovanou Maroldovkou do utkání výborně vstoupili – jejich ústřední figurou byl od prvních minut generál AJ Walton. Nymburští ovšem úvodní nápor Děčína dokázali otupit a v polovině 8. minuty se po jedné úspěšné šestce Martina Kříže dostali do vedení – 12:13. To ovšem mělo jepičí život a domácí si záhy vzali náskok zpět.

Na startu druhé periody svítilo na tabuli skóre 20:19, ovšem obhájci ligového stříbra a pohárového zlata začali silněji přitápět pod kotlem. Výběr Francesca Tabelliniho nepůsobil jistě v ofenzivě, ale trápila jej především obrana, kterou domácí pohlednými akcemi a rychlým basketem trhali na kousky. Jejich vedení se postupně vyšplhalo až na třináct punktů, když na startu poslední minuty druhého kvartálu platil po jedné úspěšné šestce Petra Macháče stav 43:30. Do kabin se nakonec za mohutného aplausu válečnických tifosi šlo za stavu 43:32.

Nedávná děčínská posila Jordan Ogundiran střílí přes Ondřeje Sehnala z Nymburka

Děčín přežil střelecký výpadek a ve čtvrté čtvrtině Nymburk zdemoloval

Válečnická družina ve třetí desetiminutovce na útočné polovině vypadla ze svého rytmu, což výběr v tmavých dresech, jenž také zařadil vyšší rychlostní stupeň, dokázal potrestat. Hosté šňůrou 11:0 nejprve dokázali vyrovnat na 47:47 – a na startu poslední minuty třetí periody se po koši s faulem z produkce Františka Rylicha dostali na chvíli i do vedení – 55:58. To byla ovšem pouze epizodní záležitost – a pro zbytek utkání se jako jeden z možných rozhodujících faktorů ukázalo i to, že hosté se nedokázali dostat do většího trháku…

Do poslední čtvrtiny řádné hrací doby vletěli Severočeši za stavu 59:58 s neuvěřitelnou intenzitou na obou polovinách kurtu a Spencer Svejcar a spol. si s tím absolutně nevěděli rady. Tlak domácích odšpuntoval sedmi body v řadě fenomenální AJ Walton. Vedení Děčína postupně narůstalo a definitivní tečku za nymburskými nadějemi udělala nedávná děčínská posila Jordan Ogundiran. Ten na přelomu 36. a 37. minuty prohnal síťkou dvě trojky v řadě, odtáhl svůj tým na 77:62 a děčínské koloseum se pod salvou nadšení doslova otřásalo v základech. Nymburk ve zbytku utkání nenašel žádnou protizbraň a Děčín si tak zaslouženě dokráčel pro výhru 83:66. Mimochodem, čtvrtou periodu Válečníci ovládli drtivě 24:8!

BK ARMEX Děčín – ERA Basketball Nymburk 83:66 (20:19, 43:32, 59:58)

Body: Walton 27 (+ 10 doskoků → double-double, 8 získaných faulů a 5 asistencí; užitečnost 38; dvojky 9/7) Ogundiran 15 (+ 6 získaných faulů), Svoboda 12 (dvojky 5/4; 7 ztrát), Kroutil 9 (TH 6/6), Šturanović 8, Štěrba 6, Macháč 3, Slowiak 2, Pomikálek 1 – Gordon 15, Mathon 13 (+ 10 doskoků → double-double – 5 útočných; 5 plusových faulů), Svejcar 8, Sehnal 7 (+ 6 asistencí), Rylich 6, Collins a Kříž po 5, Tůma 4, Bohačík 3.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 30/17 – 30/16; Střelba 3 body 21/6 – 32/6; TH 39/31 – 31/16 (pouze 51,6%); Doskoky 38:35 (útočné 6:14); Asistence 12:14; Ztráty 17:17; Fauly 27:29; Počet diváků: 1200 (vyprodáno).

Rozhodčí: Ivor Matějek, Marek Vošahlík, Lukáš Hartig

Komisař: Pavel Hlaváček

Děčínský Matěj Svoboda (vlevo) bojuje o míč se Spencerem Svejcarem z Nymburka

Názory trenérů po utkání:

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme hráli výborně sudé čtvrtiny. Ve třetí čtvrtce se Nymburk vrátil zpět do zápasu, protože v ní předvedl, kdo je to Nymburk. Ale nedostal se tolik přes nás, nedokázal ten zápas utrhnout. Ve čtvrté čtvrtce jsme předvedli asi náš nejlepší výkon, protože jsme Nymburk udrželi na osmi bodech. Dnes jsme porazili Nymburk s dvanácti asistencemi, takže je vidět, že rozhodovaly individuální výkony hráčů. My jsme proti tak agresivní hře nebyli schopni tolik sdílet míč. Já bych si představoval, že si jej víc půjčíme a bude víc rotovat, ale nemohu hráčům nic vyčítat, když jsme porazili Nymburk. Byl to z naší strany velmi dobrý výkon.”

Francesco Tabellini (kormidelník ERA Basketball Nymburk): „Hráli jsme ve skvělé atmosféře a byla to velká show. Nemohu si stěžovat na přístup mých hráčů. Věděli jsme, že to tady bude těžké i proto, že jsme nechali hodně energie a emocí ve středečním utkání s Opavou. Na to se nám nepovedlo navázat. V první půli jsme nebyli dostatečně dobří a dovolili soupeři odskočit. Pak jsme zařadili vyšší rychlost, zlepšili jsme se, ale chybělo nám i trochu štěstí, když jsme minuli otevřené střely. Soupeř naopak trefil těžké střely, chytil se a zápas dohrával v euforii. My se naopak nechali pohltit frustrací. Chtěl bych ocenit nasazení, které hráči dali do druhé půle, ale potřebujeme mít konzistentní výkon po celých 40 minut – a to tam stále není.“

Krátké ohlédnutí a další výsledky sobotního programu 20. kola Kooperativa NBL

V dalších dnešních utkáních dokázaly lepšící se Pardubice zdolat naopak trápící se pražskou Slavii, která je po další porážce přikována u dna ligové tabulky. Olomoucko v interesantní koncovce dokázalo buzzer beaterem Amina Adamua zdolat nejtěsnějším možným rozdílem Sovy.

Nová huť si v domácí aréně poměrně přesvědčivě poradila s Pískem a Opava doma zdolala Kolín. Díky této výhře a zároveň porážce Nymburka v Děčíně se Slezané opět vyhoupli do čela ligové tabulky.

BK KVIS Pardubice – SK Slavia Praha 84:75 (Chatman 24 – Okereafor 31)

BK REDSTONE Olomoucko – USK Praha 67:66 (Bailey 25 – Vyroubal 25)

NH Ostrava – Sršni Photomate Písek 88:70 (Jeter 21 – Martin Svoboda 23)

BK Opava – BC GEOSAN Kolín 89:82 (Mokráň 18 – Goga 31)

V neděli je na programu ještě utkání mezi Ústí nad Labem a Brnem, které na severu Čech startuje úderem 18. hodiny.