KomentářeNovinky

Česko-slovenský pohár žen nabídne úchvatnou třídenní podívanou

U příležitosti 100. výročí českého basketbalu se letos uskuteční F8 českých a slovenských týmů mužů i žen. Jako první se od pátku do neděle utkají ve slovenských Piešťanech o svatý pohárový grál ženy. Potvrdí Žabiny roli favoritek, nebo se povede vystřelit někomu jinému?

Žabiny Brno – ŠBK Šamorín

Jako nejjasnější záležitost se na papíře jeví úvodní souboj pátečního programu. Obhájkyně loňského triumfu v tuzemském poháru a po USK Praha druhý (nejkvalitnější) tým Chance ŽBL půjdou jednoznačně za postupem.

Naproti tomu Šamorín dusí nepříjemná série porážek, kdy navíc od svých soupeřů pravidelně „fasuje“ vysoké bodové příděly. Naposledy o víkendu doma výběr Alberta Diosiho dostal direkt 37:76 od Piešťan.

Do pohárového F8 se navíc Šamorín dostal díky kontumaci zápasu s do té doby čtvrtými Košicemi, které ovšem v průběhu ročníku tížily finanční problémy a hrozil jim dokonce úplný krach. Ten se nakonec povedlo odvrátit, ovšem se současným vybrakovaným a slabým kádrem by ani Košice neměly proti Petře Záplatové a spol. sebemenší šanci. Utkání startuje ve 12 hodin.

Tip na postup: Žabiny Brno

MBK Ružomberok – Levhartice Chomutov

Zajímavou podívanou slibuje zápas mezi Ružomberkem a Chomutovem. Důležitým X-faktorem může být návrat Anny Rylichové, ale především Najai Wynn-Pollardové do chomutovské rotace. S nimi síla výběru Pavla Staňka jednoznačně stoupá. Severní ekipa v posledních utkáních nezářila a trápila se především na útočné polovině.

Důležitou výhru ovšem Valentýna Kadlecová a spol. urvaly v nervydrásající koncovce v Trutnově a pohodu si mohou odvézt i směr Slovensko. Ružomberok táhnou především česká rozehrávačka Andrea Andělová a ukrajinská křídelnice Olga Yatskovets.

Pokud se tedy Chomutovu podaří ubránit tyto dva stěžejní pilíře hry MBK, má našlápnuto k výhře. Co by naopak mohlo Ružomberku pomoct, je kvalitní „defe“, kde bude otázkou, jak se s ní dokáže český sok popasovat. Zápas začíná ve 14:30 hodin.

Tip na postup: Levhartice Chomutov

Andrea Andělová z Ružomberku zakončuje v utkání proti Košicím
Foto: MBK Ružomberok

Piešťanské Čajky – Sokol Hradec Králové

Prapor slovenských mančaftů by nejvýš měly držet Piešťany. Ty se před vlastními tifosi jistě vybičují k maximálnímu výkonu a budou chtít Lvice „zardousit“. A pokud by Východočeškám – stejně jako v úterní ligové dohrávce proti Slavii – chyběla reprezentační dirigentka Kateřina Zeithammerová, mají zaděláno na velký problém. Ještě větší díl odpovědnosti by v tomto případě na sebe musela vzít ostřílená křídelnice Pamela Therese Effangová.

Naproti tomu družina Petera Jankoviče se v průběhu sezony rozehrála k výborným výkonům, v sedmi zápasech lepší ligové skupiny zatím neklopýtla a navíc se může opřít o produktivní americkou perimetrovou snajperku Ke´shunan James, která se do týmu vrátila v průběhu letošní sezony. Čajky zdobí především kvalitní ofenziva, na níž si Hradec musí dát velký pozor; naopak Charlotte Velichová a spol. předvádějí v letošní sezoně nevyrovnané výkony. Úvodní rozskok je naplánován na 17 hodin.

Tip na postup: Piešťanské Čajky

Harmonogram kompletního víkendového programu Final 8

KP TANY Brno – Slávia Banská Bystrica

Tečku za pátečním pohárovým programem udělá utkání, které bude interesantní hned z několika důvodů. Jedním z nich je účast rozehrávačky Kristýny Brabencové, která obléká dres Banské Bystrice, a má tak o extra motivaci postaráno. Druhou zajímavou osobou je legenda slovenského basketu na lavičce Slávie, Zuzana Žirková. Ta ještě za aktivní hráčské kariéry oblékala dres konkurenčních Žabin a má za úkol vytáhnout své ovečky mezi slovenskou špičku.

Co se týká kvalit kádrů obou týmů, slovenskou ekipu táhnou kromě Brabencové především legionářky. Oproti tomu jihomoravský celek se opírá o ofenzivní trojzubec Galíčková – Šotolová – Hynková, k nimž se přidávají s železnou pravidelností i další spoluhráčky. Slovenský výběr má sice kvalitnější kádr než v loňské sezoně, ovšem ne vždy to na kurtu šlape tak hladce, jak by mělo…

Jednoznačnou výhodou týmu Marcely Krämer by měla být produktivní ofenziva, kdy především trojková střelba je obrovskou zbraní. Povede se Banské Bystrici tuhle rozjetou mašinu přibrzdit, nebo bude jen dalším z obětních beránků snajperek zpod Špilberku? Utkání bude odšpuntováno v 19:30 hodin.

Tip na postup: KP TANY Brno

Dominica Hynková z KP TANY Brno se snaží obejít Nikolinu Knežević z Žabin Brno
Foto: KP TANY Brno

Foto: Žabiny Brno