KomentářeNovinky

Nymburk opět na kolenou. Pod Špilasem se slaví grandiózní postup

Čtvrtfinále Českého poháru mužů proti sobě svedlo dva aktuálně nejlepší týmy Kooperativa NBL. Výhodu domácího prostředí využili svěřenci Lubomíra Růžičky beze zbytku a před zraky víc než třinácti stovek svých tifosi sfoukli obhájce pohárového stříbra téměř o 20 punktů. To znamená, že pohárové vyvrcholení bude po dlouhých jedenadvaceti letech bez účasti dlouholetého českého hegemona. Louda Auto FINAL 4 bude letos po dlouhé době naprosto otevřený, což je pro fanoušky ta nejlepší možná pozvánka a lákadlo.

Drtivý nástup Brna byl předzvěstí dalšího průběhu

Brňané vstoupili do utkání aktivně, svému soupeři dělal problém jejich presink i nepříjemná obrana (Brno jen za úvodní kvartál zapsalo 4 zisky). K tomu navíc domácí byli i produktivní na druhé straně kurtu – a když v polovině 6. minuty skóroval z rychlého protiútoku Kameron Chatman, vzal si Ladislav Sokolovský za stavu 13:5 time-out. Brněnské vedení i nadále oscilovalo okolo této hranice a po první čtvrtce byl stav 28:20.

Ovšem vstup do druhé desetiminutovky zastihl v mnohem lepším rozpoložení Polabany, kteří se zásluhou šňůry 11:2 tažené především Jakubem Tůmou dostali na krátkou sekvenci i do vedení – 30:31. To ovšem mělo jepičí život a hráči v bílých dresech si jej vzali brzy zpět. Pro Nymburk navíc bylo nepříjemností, že v polovině 14. minuty si již třetí faul udělal kapitán Martin Kříž. Nicméně jeho parťáci ve zbytku poločasu domácí nepustili do většího trháku a do šaten se tak šlo za stavu 46:43.

Viktor Půlpán zakončuje jeden z rychlých kontrů Brna

Nymburk postupně začal ztrácet dech a Brno definitivně rozhodlo

Start do druhé dvacetiminutovky byl z obou stran bodově dietnější, ale poté se kola brněnské ofenzivy rozjela na plné obrátky, naopak na nymburské straně začala víc a víc drhnout. Hráči z metropole jižní Moravy si výborně vyhověli, míč z jejich rukou rychle putoval a při jejich efektních i efektivních akcích zaplněná hala burácela nadšením. Nejvyšší vedení si Brno vypracovalo v polovině 29. minuty, kdy rychlý protiútok na 68:54 zakončil Danilo Djuricic.

Do čtvrté periody vstupovali oba soupeři za stavu 69:56 a rozparádění domácí nedali Nymburku šanci utkání zdramatizovat. Naopak si udržovali pohodlný náskok. Nepříjemnost pro ně nastala v momentu, kdy s bolestivou grimasou odkulhal Randy Culpepper, ovšem do utkání se nakonec lídr domácích vrátil. A právě on zřejmě zatloukl definitivní hřebíček do nymburské rakve, když na startu 37. minuty zakončil rychlý kontr a domácí se utrhli na 81:66. Po závěrečném hvizdu se tak Brňané mohli radovat z jednoznačné výhry 90:72, která se je katapultovala mezi nejlepší pohárový kvartet.

František Váňa z Nymburka střílí trojku v pohárovém čtvrtfinále

Basket Brno – ERA Basketball Nymburk 90:72 (28:20, 46:43, 69:56)

Body: Culpepper 19 (6 získaných faulů), Chatman 17, Bálint 10 (4 asistence), Půlpán 10 (6 doskoků), Nečas 8 (11 doskoků a 4 asistence), Puršl 8 (8 získaných faulů a 4 asistence), Djuricic 8, Křivánek 6, Krakovič a Svoboda po 2 – Watson 16 (5 plusových faulů), Boeheim 14, Lockett 8 (6 asistencí), Váňa a Tůma po 8, Palyza 6, Kovář a Rylich po 5, Sehnal 2.

Týmové statistiky

Střelba 2 body 40/21 – 44/22; Střelba 3 body 25/11 – 2/4; TH 20/15 – 17/16; Doskoky 40:32 (útočné 10:7); Asistence 19:15; Ztráty 11:11; Fauly 21:26; Počet fanoušků: 1312.

Rozhodčí: Petr Hruša, Jan Baloun, Marek Vošahlík

Komisař: Pavel Večeřa

Na postup Brna „dohlížel“ i reprezentační pivot a odchovanec místního klubu Patrik Auda

Názory trenérů po utkání

Lubomír Růžička, kouč Basket Brno: „Je ve mně spousta emocí, jsem hodně dojatý, protože to jsou ty chvíle, proč děláte basket. To jsou ty chvíle, kdy vám bleskne hlavou, že to, co děláte a dáváte tomu obrovskou energii, tak to má smysl. Chtěl bych moc poděkovat nejen hráčům, ale celkově Basketu Brno jako organizaci, prostě všem lidem, kteří nejsou vidět, protože si to zaslouží. Chtěl bych poděkovat i divákům, jsem rád, že jsme jim mohli přinést takovou radost, protože 17 let je dlouhá doba a Nymburk tady vládl nad brněnským basketem. Dnes si to momentum užijeme, protože postup na FINAL 4 byl jeden z našich předsezonních cílů. Termínovka je ale neúprosná, v neděli hrajeme proti Kolínu, takže teď to bude hlavně o regeneraci a nastavení hlav. Samozřejmě dnes budou kluci v euforii, ale jsou to profíci a hned zítra máme další trénink, musíme se připravit na Kolín, který je hlavně doma velmi nepříjemný soupeř. K zápasu jako takovému si myslím, že klíč je v doskoku. Dnes jsme měli 10 útočných a 30 obranných doskoků, porazili jsme Nymburk z druhých šancí, což je obrovský rozdíl oproti minulým utkáním. Pokud budeme dobře doskakovat a nebudeme dělat živé ztráty, tak tento tým má obrovský potenciál. Jsem přesvědčený o tom, že můžeme dojít v obou soutěžích ještě daleko. Každopádně ještě jednou děkuji všem lidem, kteří přišli, nabili nás energií a zítra jdeme znova do práce.“

Ladislav Sokolovský, lodivod ERA Basketball Nymburk: „Bohužel musím pogratulovat Brnu k postupu do FINAL 4. Byli dnes lepším týmem, moc nám toho nedovolili. Když jsme našli volnou střelu nebo se k něčemu propracovali, tak jsme měli problém s úspěšností na trojkovém oblouku. Bohužel dnes jsme nechytili ani začátek, Brno jsme nechali skórovat moc košů – a to se pak projevilo na celém utkání. My jsme pořád dotahovali, a když jsme se přiblížili, tak jsme se nikdy nepřeklopili. Určitě je potřeba poděkovat i našim klukům, kteří bojovali až do konce. Dělali jsme ale chyby a náskok Brna narostl do velkých rozměrů. Je třeba říct, že Ondra Sehnal přijel s teplotou, proto nehrál tolik minut a patří mu za to dík. Ukázal srdce pro tým a nezbývá nám, než se soustředit na poslední cíl, kterým je česká liga.“

Výsledky dosud odehraných utkání čtvrtfinále Českého poháru

BK Opava – SLUNETA Ústí nad Labem 90:102

GEOSAN Kolín – BK KVIS Pardubice 87:76

O posledním postupujícím do Louda Auto FINAL 4 se rozhodne v pondělí 20. února 2023, kdy se střetnou Hradec Králové s Děčínem. Vrchol pohárové sezony se odehraje o víkendu 18. a 19. března 2023 v Praze na Královce.