KomentářeNovinky

Nadstavba Kooperativa NBL je v plném proudu

Sezona nejvyšší mužské basketbalové soutěže se již přehoupla do nadstavbových skupin A1 (postoupilo do ní osm nejlepších týmů ze základní části) a A2 (v ní bojují čtyři celky ze spodku ligové tabulky). Kdo je zatím stoprocentní, kdo naopak prochází výsledkovou krizí a jaké další zajímavé výsledky úvodní tři kola nadstavby fanouškům připravila?

A2 – nulový Hradec Králové, stoprocentní USK Praha

Na vítězné vlně se vezou hráči z Folimanky, kteří zatím v nadstavbě jasně dominují, podobně jako například loni Děčín – a dokazují, že právem se do posledního kola základní části rvali o postup do A1. S bilancí 13-12 USK jasně kraluje skupině A2, v níž vyhrál všechny tři své dosavadní špíly.

Hned za výběrem Francesca Tabelliniho se nachází jeho pražský konkurent ze Slavie (8-17), jenž po odchodu centra Dontae Brunera do Děčína posílil o dvě nové tváře (ex-pardubického Danteze Waltona a Trevora Johna). I díky nim Pražané v nadstavbě již dvakrát vyhráli a jednou odcházeli z kurtu jako poražení.

Jedno vítězství už v nadstavbě dokázalo urvat i dlouho se trápící Olomoucko, které řadu utkání ztratilo velmi propustnou obranou. Právě zmíněná výhra o 25 punktů v Hradci katapultovala Dominika Heinzla a spol. na předposlední místo (5-20).

Naproti tomu Východočeši se zatím trápí, v nadstavbě prohráli všechny tři svoje zápasy a s pouhými čtyřmi sezonními výhrami se krčí na dně ligového pelotonu (4-21). Podle informací Světa basketu vedení klubu včera odvolalo hlavního trenéra Lubomíra Peterku, takže po kádrových změnách dochází k rošádě i na lavičce. Nakopne tahle změna trápící se Sokoly? Další týdny napoví víc…

Dominik Heinzl z Olomoucka se snaží prosadit proti pevné obraně USK Praha
Foto: BK REDSTONE Olomoucko

A1 – o nejvyšší příčky i přímý postup do play-off se povede ještě lítý boj

Obhájce titulu z Nymburka vstoupil do nadstavby dvěma výhrami, díky nimž se dokonce na pár dní dostal na první místo v tabulce; ovšem porážka v Maroldovce spolu s výhrou Brna znamenala znovu pád na druhou příčku (bilance 17-8). Naopak svěřenci Lubomíra Růžičky po domácím krachu s Děčínem a smolné porážce v Nymburku v koncovce se drtivou výhrou nad Novou hutí vyhoupli na první místo (18-7).

Válečníci odstartovali nadstavbu nečekaným lupem v Brně, na nějž ovšem nenavázali v derby, které nezvládnutou druhou půlí ztratili. Chuť si ovšem spravili před svými fanoušky, kde v dechberoucí podívané přetlačili letos již podruhé nymburské multišampiony. Aktuálně jsou před arcirivalem z Ústí na třetím místě (16-9). Za výběr Tomáše Grepla klesly právě Pandy (15-9), které v Pardubicích po jedenácti výhrách v řadě (klubový rekord!) padly o 16 bodů a nenavázaly tak na střeleckou explozi z druhé půle derby.

Mateo Čolak z Pardubic zakončuje přes Delvona Johnsona z Ústí
Foto: Milan Křiček/BK KVIS Pardubice

Beksa sehrála proti Slunetě svůj vůbec první zápas v A1 a šlo hned o premiéru vítěznou. Parta okolo Tomáše Vyorala zlepšila svou bilanci na 14-9 a přicvakla se tak znovu o něco blíž týmům před sebou. O dvě vítězství zpět se nachází Kolín. Medvědi stejně jako Pardubice kvůli účasti v Alpe Adria Cupu – a vzájemném střetnutí v rámci Českého poháru minulou sobotu – sehráli v A1 pouze jediné utkání, v němž prohráli v Opavě. V tabulce se drží na šesté příčce (12-11).

Po dvou úvodních nadstavbových porážkách dokázala zabrat Opava, která před domácím publikem setnula o 12 bodů právě Kolín a zatím to vypadá, že právě mezi těmito dvěma soupeři se rozhodne o tom, kdo si účast v play-off bude muset vybojovat v předkole. Na sedmé příčce mají Slezané bilanci 13-12.

Lepší nadstavbovou skupinu aktuálně uzavírá Ostrava (12-12), která po divokém průběhu utkání získala skalp Opavy, na který ovšem nenavázala v Brně, kde včera schytala výprask o 36 bodů…

Foto: Jan Russnák/Basket Brno