Novinky

1. liga: Začaly boje v nadstavbových skupinách

Uplynulý víkend přinesl start nadstavby 1. ligy a s ním i řadu zajímavých zápletek. Pokračuje exodus hráčů z Jindřichova Hradce. Litoměřice dál poráží své soupeře a teď to pocítil i Nový Jičín. Nejlepší střelecký výkon kola předvedl ostravský rozehrávač Jakel a Snakes se vzdalují hrozbě baráže. Bez zajímavosti není ani debakl Plzně v Olomouci.

Kádr Jindřichova Hradce i nadále pouští žilou. Po odchodu rozehrávače Welsche (Olomoucko), křídel Novotného (Pardubice), Borovky (Písek) a Ikegwuruky (USA) přišel čas také na exit Lukáše Stegbauera. Power forward se do konce se sezony (s opcí na dva roky) upsal Kolínu. V neděli však ještě za Lions nastoupil v utkání ve Svitavách, kde však Jihočeši rozhodně nebyli favoritem. Tým kouče Červenky posílil na křídle příchodem LaDona Singletona (naposledy hrál v Bosně A1 za Gradinu Tešanj) a dobrou obranou se do suveréna 1. ligy zakousl. Lions vedli po celý první poločas, přičemž Svitavy byly limitovány úspěšností střelby pod 25%. Po změně stran se už Turům dařilo o poznání více a dobrou třetí čtvrtinou (27-17) otočili vývoj. Klid svěřenci trenéra Bálinta našli až ve 34. minutě po šňůře 10-3 a vedení okolo deseti bodů už si vzít nenechali (80-71). Východočechy táhli Svojanovský (18b) s Jansou (16b), přičemž druhý jmenovaný zapsal i nevídaných 8 zisků! V hostujícím dresu se nejvíce dařilo Lukičovi-Gavričovi (18b).

Tabulka skupiny o 1. až 6. místo
Zdroj: CZ.Basketball

Litoměřický lup

Litoměřice vyhrály pátý zápas v řadě a celkově devátý z posledních deseti. Jejich forma je od začátku prosince skvostná, což pocítil Nový Jičín. Zápas, jenž byl reprízou loňské extrémně vyrovnané čtvrtfinálové série, Severočeši v Novém Jičíně vyhráli 72-62. Vůbec jim nemusely vadit četné absence: Z různých důvodů totiž s týmem nepřicestovala trojice Haiblík – Landa – Dvořáček. Litoměřičtí hráči od počátku lépe bránili a doskakovali (51-40) a kromě výpadku ve třetí čtvrtině téměř celý zápas vedli. Do poslední části přesto vstoupili spokojenější domácí (58-54), ovšem jejich vystřízlivění bylo kruté: Nový Jičín zaznamenal za celou poslední desetiminutovku jen čtyři body a to na první nadstavbové vítězství opravdu stačit nemohlo. Nový Jičín trápil jako obvykle pivot Karlovský (21b+16d), 12 bodů a 13 doskoků přidal i jeho podkošový kolega Grunt. Domácí odpovídali Týmlem (18b+9d) a Proškem (16b+9d).

Podle očekávání v neděli zvítězil i největší favorit na baráž – Písek. Jihočeši si pro triumf 111-85 dojeli do Brna. Jak už to v píseckých zápasech se silnějšími soupeři venku bývá, Sršni měli slabší rozjezd, od druhé čtvrtiny ale utáhli šrouby v obraně a v poločase už na tabuli svítilo skóre 63-44. Hosté pod vedením Martina Svobody (25b) dokráčeli k osmnácté výhře v sezoně. Písek si pomohl 13 trojkami a 11 bodů a 5 doskoků za 21 minut nastřádal v novém působišti Štěpán Borovka. Domácí spoléhali na Kubína (23b+7d) a po zranění si zahrál už i Šimon Svoboda (11 bodů za 19 minut).

Krásná akce Sršňů

Extrémně produktivní Hanáci

Basketbal Olomouc potěšil své fanoušky vysokou výhrou 97-67 nad Plzní. Ta se zrodila dílem absence plzeňského podkošového esa Aušprunka a dílem fantastické útočné produkce Hanáků. Domácí stříleli za dva body s 58% úspěšností a za tři dokonce s 69%, na což hosté stačili pouze poločas. Po změně stran (za stavu 50-45) Plzeň vypadla z role, což dokazuje pouhých 22 nastřílených bodů. Olomouc má určitě ambice na play off, k němuž vykročila díky 23 bodům a 12 doskokům Skaličky, 20 bodů přidal veterán Scripcaru. Ve vyrovnané tabulce skupiny o 7. až 12. místo ztrácí Hanáci na Plzeň (s nejlepším střelcem 16-bodovým Davidem) dvě výhry.

Podobně až překvapivě vysoko uspělo Polabí (bez Rylicha, Kábrta a Šouly) na půdě Opavy B 87-67. Polabané přestříleli Opavu z dálky 13-4 a vyhráli i doskok 51-44. Kontinuálně navyšovali své vedení nabyté v úvodních minutách střetnutí. Hostující celek táhli dlouháni Kolář (22b+8d) s Mikulou (12b+14d), 17 bodů přidal Dávid Novák. V dresu Slezanů Jan Mička (25b+8d) sám na zdramatizování duelu nestačil.

Největší překvapení této skupiny se událo ve Zlíně, kde uspěl USK Praha B poměrem 75-70. Valaši minuli nevídaných 23 trojkových pokusů z 25 a neúspěch neodvrátil jediný dvojciferný střelec David Nehoda (34b, 15/16 TH). Pražané udeřili ve třetí čtvrtině (23-12), v níž se třikrát trefil z dálky David Látal – se 14 body (spolu s Adamem Kolářem) nejlepší střelec Pražanů.

Tabulka skupiny o 7. až 12. místo

Sojky s nečekanou výhrou

Pelhřimovští basketbalisté přerušili třináctizápasovou šňůru proher a poměrně nečekaně vyhráli v Prostějově. Defenzivní zápas rozhodla vychýlená muška mladých Orlů: Za tři body trefovali s 24% úspěšností a trestné hody s pouhými 41%. Domácí prohrávali čtyři minuty před koncem 42-53, ale šňůrou 11-2 se jim povedlo dostat se na rozdíl jediné střely. Tu posléze v posledních pěti sekundách po chybě Sojek mohli mít. Jenže i Orli poté špatně rozehráli, takže trojka veterána Dokoupila (nejlepšího domácího střelce se 17 body) pak byla z vlastní půle a spíše ze zoufalství. V hostujícím dresu s 16 body a užitečností 25 zaznamenal Ondřej Plášil své osobní prvoligové rekordy. Pelhřimov se vzdálil poslední Vysočině na náskok dvou vítězství.

Vysočina naproti tomu odjela s debaklem z Liberce. Hra jihlavských postrádala prvoligové parametry a Severočeši si s chutí zastříleli – 128-54. Všichni domácí zapsali aspoň pět bodů, nejlepšími šutéry byli Teimer (26b) s Olejníkem (21b+9d). Jihlavu, která zůstává pevně přikována ke dnu, nespasilo ani 22 bodů Plešingra.

Tabulka skupiny play out

Jakelův koncert

Velmi podstatný krok k záchraně udělali ostravští Snakes, kteří po koncertu Davida Jakela vyhráli v Chomutově 89-83. Třiadvacetiletý rozehrávač předvedl se 35 body (7/17 trojky) střelecký výkon kola a jako jediný odehrál v tomto zápase celých 40 minut. Levhartům nebylo nic platných ani 18 útočných doskoků, neboť duel se lámal na šestkách (12/22 – 23/33). Hosté utkání rozhodli v posledních třech minutách šňůrou 10-1 (jak jinak – z trestných hodů). Snakes mají čtvrtý triumf v sezoně a v tabulce dostihli právě Chomutov (sycen Boykem s 28 body a Žiklou s 21 body a 13 doskoky).

V posledním utkání prvního kola nadstavby Pardubice B vydřely doma výhru 80-70 nad SP Basket. Odpor houževnatých Pražanů zlomili až v závěrečném dějství (27-18) Lukeš s Novotným a Burdou. Adam Lukeš k tomu přispěl 16 body, z nichž 9 nastřílel v poslední čtvrtině. Hosty musí mrzet trestné hody (9/17), protože na výhru v Pardubicích tentokrát měli. Nejlepším střelcem Pražanů byl s 15 body Regeti.