KomentářeNovinky

Češky se probojovaly na 15. Eurobasket v řadě

Včerejší jednoznačnou výhrou nad Nizozemskem český výběr potvrdil postup na evropský šampionát a uzavřel kvalifikační skupinu bez ztráty kytičky. Díky výhře 69:49 nad výběrem ze země tulipánů zažila pražská Královka bouřlivé oslavy vytouženého postupu.

Čtvrteční vítězství nad Irskem (74:57) vlilo hráčkám v bílých dresech do žil novou krev a do houževnatého soupeře se zakously od samého začátku. I zásluhou frenetické atmosféry, která v hale panovala, předvedly Gabriela Andělová a spol. zřejmě nejlepší výkon v celé kvalifikaci.

Druhá čtvrtina = klíč k výhře

V úvodním kvartálu nic nenasvědčovalo tomu, že tuzemský celek bude zápasu tak jasně kralovat. V bodově dietní první periodě se vedení přelévalo ze strany na stranu a na jejím koni byly hostující hráčky o dva body vpředu. Na startu druhé desetiminutovky ovšem přišla šňůra českého týmu; ofenzivu táhlo především duo Petra Holešínská – Natálie Stoupalová.

Česky navíc výborně bránily (soupeř za druhou čtvrtinu zaknihoval pouze sedm punktů) a zásluhou závěrečné trojky z rukou Terezy Vyoralové svítil v polovině základní hrací doby na světelné tabuli stav 31:19.

Oslavy postupu českého reprezentačního týmu po výhře nad Nizozemskem
Foto: FIBA

Rozhodující český úder na startu druhé půle

Po návratu ze šaten nápor českého týmu pokračoval a díky šňůře 12:4 se český tým dostal již do dvacetibodového trháku. Soupeřky si s aktivní českou hrou chvílemi absolutně nevěděly rady. A když začaly manko pomalu stahovat, domácí tým znovu sešlápl plyn a žádné zdramatizování nedopustil.

Zbytek utkání už český výběr v poklidu kontroloval a Romana Ptáčková tak mohla dát prostor všem hráčkám z lavičky. Dokonce všech dvanáct hráček z finální nominace pro zápas se zapsalo do střelecké listiny.

A po závěrečném hvizdu se Češky mohly společně se zaplněnou arénou radovat z dvacetibodové výhry, která je katapultovala na patnáctý evropský šampionát za sebou, jenž se letos bude hrát od 15. do 25. června v Izraeli a Slovinsku. Kvalifikační skupinu I zakončil český výběr s bilancí 4-0. Los Eurobasketu se uskuteční 8. března ve Slovinsku.

Petra Holešínská (vlevo) a Gabriela Andělová se radují z postupu na Eurobasket 2023
Foto: FIBA

Komentář trenérky Romany Ptáčkové

„Možná to pro nás dnes bylo psychicky náročné, protože to bylo vabank – jedno utkání, kdy se může i nemusí zadařit, ale my jsme to zlomily skvělou defenzivou, což byl základ úspěchu. Ani jsem netušila, že to ve druhé čtvrtině bylo skoro devět minut, za které Nizozemky daly jediný bod ze hry. Nepamatuju se, že bych něco takového někdy zažila. Dnes podala skvělý výkon kapitánka Březinová. Vím, že ve svém polském klubu teď neměla na růžích ustláno, ani nehrála a nepřijela v úplně skvělé fyzické kondici, ale dala tam vše, co v ní je. Je chytrou hráčkou a některé své limity nahradila něčím jiným a přehrála i soupeřku, která má za sebou i Euroligu a která nedala nic – a Renáta měla 19 bodů. To mluví za vše.“

Rozehrávačka Gabriela Andělová diriguje svůj tým v utkání s Nizozemskem
Foto: FIBA

Statistiky utkání

Česko – Nizozemsko 69:49 (10:12, 31:19, 54:30)

Střelkyně Česka: Březinová 19, Voráčková 9, G. Andělová 7, Hamzová, Holešínská a Stoupalová po 6, Vyoralová 5, Zeithammerová 3, Vojtíková, Sklenářová, Kopecká a Čechová po 2.

Střelkyně Nizozemska: Fokke a Vennema po 9, Westerik 7, van den Adel 6, Adams 5, van der Keijl, Driessen a Fleuren po 3, Bettonvil a Cornelius po 2.

Trojky – 5:7, Trestné hody – 19/18 : 22/10, Doskoky – 38:36 (útočné 8:11), Fauly – 18:18, Asistence – 16:14, Ztráty – 14:21.

Foto: FIBA