KomentářeNovinky

Lvice udělaly výrazný krok k postupu na Eurobasket

Zásluhou včerejšího jednoznačného vítězství nad outsiderem skupiny z Irska svěřenkyně Romany Ptáčkové pomalu, ale jistě sahají po 15. účasti na evropském šampionátu v řadě. Jak se výhra českého výběru rodila, komu se nejvíc dařilo střelecky a jaký je postupový klíč před nedělním zápasem proti Nizozemsku?

Rozhodující první poločas

Třetí kvalifikační zápas skupiny I v Praze na Královce odstartoval český tým výborně. Eliška Hamzová a spol. vstoupily do utkání ve vysokém tempu, svého soupeře mučily především rychlými kontry a pevnou obranou. Za úvodní kvartál nasázely hráčky v bílých dresech hned 26 bodů. Šestnáctibodová šňůra v první dvacetiminutovce dodala lvicím klid a ty i nadále bavily tisícovku fanoušků efektními i efektivními akcemi.

Problémy v první půli dělal soupeřkám především produktivní tandem Stoupalová – Voráčková, který nakonec zaznamenal shodně po šestnácti nastřílených punktech. „Připravovaly jsme se na tvrdý zápas, měly jsme ale výškovou převahu. Důležité byly naše rychlé protiútoky,“ vyzdvihla silné stránky i pivotmanka Natálie Stoupalová hájící v Chance ŽBL barvy brněnských Žabin.

Ostrostřelkyně české repre Petra Holešínská atakuje koš Irska
Foto: FIBA

Střelecky slabší druhá půle

Po změně stran to české družině přestalo „lepit“ a souhra také nebyla ideální, s čímž ruku v ruce šla dolů i ofenzivní produkce. Hostující tým změnil obranný systém, což Češkám příliš nesedělo, jak přiznává i Stoupalová. „Dělala nám problémy zónová obrana Irek. Přitvrdily, my jsme se nedokázaly dohodnout a útok nefungoval.“ Pro dokreslení, ve třetí desetiminutovce zapsaly Češky 15 a ve čtvrté 16 nastřílených bodů…

Ostrovní celek držely ve hře trojky a někdy také šťastné trefy, například v samém závěru útoku. Domácí tým ovšem zdramatizování zápasu nechtěl dopustit. Jakmile se Irky na startu posledního kvartálu přitáhly na rozdíl třinácti bodů, odpovědnost na sebe vzala zkušená Pamela Effangová a úspěšnou trojkou definitivně zlomila odpor soupeřek.

Po závěrečném hvizdu se tak české reprezentantky společně se zaplněnou halou mohly radovat z výhry 74:57, která byla zároveň již třetí v kvalifikační skupině a ME v Izraeli a Slovinsku tak mají na dohled…

Postupová matematika

Štempl na postup českého týmu na evropský šampionát dá jakákoli nedělní výhra proti Nizozemkám. Tým Romany Ptáčková si ovšem může dovolit k jistotě postupu i prohrát, maximálně však pětibodovým rozdílem (při nižším skóre by to byly pouze body čtyři).

Veronika Voráčková v utkání proti Irsku
Foto: FIBA

Statistiky utkání

Česko – Irsko 74:57 (26:14, 43:27, 58:39)

Střelkyně Česka: Voráčková a Stoupalová po 16, Holešínská 10, Březinová 8, Vyoralová 7, Sklenářová 6, G. Andělová a Effangová po 3, Hamzová a Zeithammerová po 2, Paurová 1.

Střelkyně Irska: E. Thornton 16, Herlihy 15, Finn a Melia po 9, O´Reilly 5, Clarke 3.

Trojky – 8:9, Trestné hody – 21/16 : 12/10, Doskoky – 48:42 (útočné 15:9), Fauly – 23:19, Asistence – 21:14, Ztráty – 10:21.

Foto: FIBA