KomentářeNovinky

České reprezentantky zabojují o účast na 15. ME v řadě

Reprezentační tým žen má před sebou závěrečný domácí dvojzápas kvalifikace o Eurobasket 2023 a postup mají svěřenkyně Romany Ptáčkové ve svých rukou. V předchozích duelech se jim totiž povedlo přivézt dvě výhry z palubovek svých sokyň.

Aktuální utkání + dosavadní výsledky v kvalifikaci

V prvním ze dvou utkání se český výběr střetne ve čtvrtek 9. února 2023 s Irkami (od 17 hod.) a v neděli 12. února následně přivítají Nizozemsko (od 18 hodin). Obě utkání se hrají v Praze na Královce a přímým přenosem je vysílá stanice ČT Sport.

V Irsku dokázaly Petra Holešínská a spol. zvítězit jednoznačně 70:54 (nejlepší střelkyně ČR: Reisingerová 12, Voráčková 11, Holešínská) a na tento sukces navázaly i na kurtu nizozemského celku, kde braly dva body po výsledku 71:66 (Reisingerová 19, Andělová 15, Hamzová 11).

Postupová matematika a pohled trenérky

Ve tříčlenné skupině I je výchozí situace taková, že Česky po dvou výhrách vedou skupinu. Výběr ze země malebných měst a tulipánů má bilanci 2-1 a celek ze země zeleného piva, třikrát pálené whisky a literárních géniů se krčí na dně s bilancí 0-3 bez šance na postup.

Na příští ME se probojuje deset vítězů skupin a čtyři nejlepší celky z druhých pozic. Šampionát se bude hrát ve Slovinsku a Izraeli, takže tyto výběry mají účast jistou a kvalifikace se účastní jen nesoutěžně. Ze skupiny, kterou hraje český tým, bylo z rozhodnutí FIBA vyloučeno Bělorusko, díky čemuž postoupí pouze vítěz skupiny.

Pokud lvice zvládnou zítřejší mač s Irskem, v němž jsou jasnými favoritkami, mohou si v posledním utkání s Nizozemskem k prvenství ve skupině dovolit prohrát do čtyř bodů. Trenérka Ptáčková ovšem velí, že ošemetným počtům se chce vyhnout, hráčky by si je neměly připouštět a měly by mít hlavy nastavené na vítězství.

„Irsko bude mít dvě významné hráčky, hrající ligy mimo svou zemi, které tam před rokem a půl neměli. Herní styl bude o něco jiný než při prvních dvou zápasech na konci roku 2021. Už loni na konci listopadu Irky vedly doma nad Nizozemskem v půlce 34:14,“ zdůrazňuje trenérka, aby její hráčky své soupeřky nepodcenily. Nizozemky nakonec po změně stran utkání zvrátily a zvítězily 59:56.

Natálie Stoupalová zakončuje v utkání na hřišti Nizozemska
Foto: FIBA

„A Nizozemky v našem prvním utkání neměly svou hlavní rozehrávačku Cornelius, která hraje Euroligu, a je to pro ně rozdílová hráčka. Tvoří jejich hru a její přehled je hodně znát. Teď přestoupila do tureckého Mersinu a u nás už nastoupí,” objasnila lodivodka „posílení“ nedělního soupeře českých hráček.

„První tréninky se budeme soustředit hlavně na sebe a pracovat na obraně i útoku a dva dny před Irskem už se budeme zabývat soupeřem,” uzavřela Romana Ptáčková.

Nominace českého týmu

Rozehrávačky: Kateřina Zeithammerová (Sokol Hradec Králové), Eliška Hamzová (Žabiny Brno), Karolína Šotolová (KP Brno), Gabriela Andělová (Piešťanské Čajky – Slovensko).

Křídelnice: Valentýna Kadlecová (Levhartice Chomutov), Petra Holešínská (Gran Canaria – Španělsko), Kristýna Brabencová (Hannover – Německo), Pamela Therese Effangová (Sokol Hradec Králové), Simona Sklenářová, Veronika Voráčková a Tereza Vyoralová (všechny ZVVZ USK Praha).

Pivotky: Renáta Březinová (Wroclaw – Polsko), Natálie Stoupalová (Žabiny Brno), Klára Vojtíková (Sokol Hradec Králové), Dominika Paurová (DME Academy – USA), Michaela Krejzová (Levhartice Chomutov), Anežka Kopecká (KP Brno), Emma Čechová (Žabiny Brno).

Michaela Krejzová atakuje koš při zápase na kurtu Irska
Foto: FIBA

Absence reprezentačního celku

Nominace Romany Ptáčkové čítá dohromady 18 jmen, ovšem některé opory i uvažované hráčky nakonec v nominaci scházejí. Pod košem se trenérka bude muset obejít bez tahounky Julie Reisingerové, Veroniky Šípové a Kateřiny Rokošové, které se omluvily. Na perimetru pak ostřílená kormidelnice bude postrádat Petru Malíkovou.

Po třech společných dnech trenérka plánuje zúžit nominaci na 16 jmen. Kromě absentujících hráček se v tomto repre okně po jejím boku neobjeví tradiční asistent Tomáš Holešovský, jehož nahradí Petr Treml.

Foto: Václav Mudra/CZ Basketball