KomentářeNovinky

Lídři individuálních statistik základní části Kooperativa NBL

Ještě před začátkem nadstavbové části tuzemské nejvyšší basketbalové soutěže nastává ideální čas pro ohlédnutí za tím, kteří borci vládli jednotlivým individuálním statistikám v úvodních dvaadvaceti ligových kolech a kdo se nesmazatelně zapsal do kroniky zlatým písmem.

V našem shrnutí se podíváme na to, kdo měl nejpřesnější mušku, kdo si pod oběma koši nejlépe dokázal najít správné místo či kdo nejčastěji vybízel spoluhráče k úspěšné střele. Poodhalíme také otázku, kdo dokázal nasázet nejvíc bodů či trojek v jednom utkání plus fakt, kdo baví fanoušky v ligových arénách v rámci Kooperativa Faktoru.

Do výčtu již není zařazen Marek Klassen, jenž sice figuruje na předních příčkách v asistencích či úspěšnosti střelby za tři body, ovšem v dresu Nymburka již nepůsobí.

Hráči s nejlepší a nejpřesnější muškou

Nejlepším střelcem základní části se stal Shawn Pipes JR z USK Praha, jenž v průměru vysázel 19,8 bodu na zápas. Jeho nejbližšími pronásledovateli jsou další perimetroví „ostřelovači“ Spencer Svejcar z Ústí (18,5) a lídr jeho severočeského rivala z Děčína Ty Nichols (18,3).

V úspěšnosti dvoubodové střelby kraloval nymburský pořízek Nate Watson (úspěšnost 67,1%), jemuž nejzdatněji sekundovali podkošový obr Delvon Johnson z ústecké Slunety (65,8) a opavský centr Miroslav Kvapil (65,3).

Zpoza trojkového oblouku se nejlépe dařilo ústeckému křídelníkovi Khrisi Martinovi (45,8) společně s opavským tandemem Luděk Jurečka (42,1) – Jakub Mokráň (41,4).

Shawn Pipes JR z USK Praha obchází Spencera Svejcara z Ústí
Foto: USK Praha

Nejlepší „reboundeři“ a distributoři finálních přihrávek

Nejvíc balonů pod oběma koši v základní části průměrně posbíral Delvon Johnson (10). Výraznou podkošovou postavou byl také ostravský Sukhmail Mathon (9,7) společně se Sretenem Kněževićem z Olomoucka a Maksimem Šturanovićem z Hradce Králové (shodně 8,7).

V průměru asistencí na zápas těsné prvenství uhájil ex-reprezentační point guard Jakub Šiřina z Opavy (7,2) před děčínským Anthonym Waltonem (7,1) a nedávnou nymburskou akvizicí, reprezentantem Ondřejem Sehnalem (7).

Nymburský Nate Watson smečuje přes ostravského Sukhmaila Mathona
Foto: ERA Basketball Nymburk

Kooperativa Faktor

Prvenství v Kooperativa Faktoru po základní části dokázal uhájit Delvon Johnson (průměr 6,5), jemuž ovšem mocně začíná dýchat na záda Nate Watson (6,2). Na pozoru se ústecká ikona musí mít i před Danilem Djuricicem z Brna (6).

Celkový „faktorový“ vítěz se může těšit na prize money ve výši 100 tisíc Kč, kompletní odměna pro letošní ročník pak byla navýšena na 200 tisíc.

Delvon Johnson se snaží zblokovat Nicka Neala z Pardubic
Foto: Milan Křiček/BK KVIS Pardubice

Úžasné individuální počiny

Nejvíc punktů v jednom mači nedávno zaknihoval děčínský perimetrový snajpr Matěj Svoboda (40), čímž stanovil nový rekord klubu, který víc než dvaadvacet let držel Petr Janouch. V žebříčku ratingu si první místo udržel Khris Martin (41). Nejvíc asistencí (shodně po 14) zapsali Jakub Šiřina s Ondřejem Sehnalem.

Mezi doskakujícími borci ční nejvýš výkon Sukhmaila Mathona (20). Hned pětkrát v jediném klání dokázal svého soupeře zablokovat Nate Watson. Nejvíc trestných hodů – 15 – dokázal v jednom špílu prohnat síťkou Anthony Walton.

Nejvíc přesných dvoubodových pokusů – 14 – má na svém kontě podkošový veterán Maksim Šturanović. Střelba zpoza trojkového oblouku je hlavní doménou kolínského ostrostřelce Filipa Novotného, jenž jich v jediném klání vysázel hned deset!

Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín