Novinky

Litoměřický postup a Gniadek hlásí návrat

Skupina západ rozluštila zbytek neznámých. Nejvyšší nadstavbovou skupinu si zahrají Litoměřice. O nejlepší výkon ve skupině východ se postaral pivot Zlína Tomáš Vošlajer, ale i jeho překonala jiná událost. Po osmi měsících se na palubovce objevil někdejší opavský podkošový bijec Martin Gniadek!

Už v pátek se v bitvě na ostří nože (či chcete-li o třetí místo) utkaly Litoměřice s Polabím. Vítěz zápasu měl velkou šanci, že si zahraje nadstavbu C, protože další postupový adept – Plzeň – hrála v neděli v Písku. Slavoj v kompletní sestavě nezačal důležité utkání příliš dobře, po Novákově trojce v polovině druhé čtvrtiny už prohrával 24-35. Šotnar s Maděrou ale sami dotáhli domácí na poločasový dostřel (34-37) a třetí čtvrtina už byla zcela v severočeské režii. Svěřenci Tomáše Eisnera ji vyhráli 27-11, řádila dvojice Haiblík – Karlovský a v závěru ”dorazil” Polabí dvěma trojkami Zajíc. Slavoj zvítězil 82-69, lépe doskakoval (45-33) a přesněji střílel. Polabí bylo navíc handicapováno omezenou minutáží Františka Rylicha (18 minut) – kvůli jeho startu za A tým Nymburku v sobotu proti Brnu. Hostující oporou tak byl jako obvykle Dávid Novák (21b), nejlepšími střelci Litoměřic se stali Karlovský (17b+11d) a Maděra (17b).

Již zmíněná Plzeň narazila v Písku, kde favoritovi podlehla 86-112. Západočeši odehráli se Sršni tři slušné čtvrtiny, jenže tu druhou prohráli 10-34 a sehrají Jihočeši si výhru pohlídali. Písek trefil 16 trojek a střílel za dva body s báječnou úspěšností 78%, takže v zrcadle těchto čísel je 26-bodová porážka Plzně ještě hezká. O osm trojek a 34 bodů se svým maximem v sezoně postaral Petr Šlechta, v plzeňském dresu bylo k vidění trio 19-bodových opor – Honomichl, David a Aušprunk.

Krásná písecká brejková akce Sýkory s Faitem

Sovy uzmuly šestku

Na šesté místo a tedy do nadstavby o 7. – 12. místo si na úkor Liberce proklestil cestu USK Praha B. Svěřenci trenéra Jachana o tom rozhodli ve čtvrteční dohrávce 15. kola proti Chomutovu. Díky výborné obraně a ofenzivní smršti dvojice Vlk (25b+8d) – Šafařík (23b+13d) zdolaly mladé Sovy tým Levhartů 72-56. Odpor severočeského týmu se Pražanům povedlo zlomit ve druhé periodě (19-7), hostům citelně chyběli Petr Macháč a David Žikla. Produkce Levhartů se zastavila na 28% úspěšnosti střelby z pole, přesto křídelník Lukáš Rozsypal zvládl zapsat 23 bodů a 9 doskoků.

Béčku USK pak nemusela vadit ani nedělní porážka od Lions 65-81. Pod taktovkou “vypůjčeného” rozehrávače Marka Welsche pookřál 20-bodový Štěpán Borovka a 26 bodů Sovám “nasypal” i talentovaný střelec Martin Kheil. Jindřichův Hradec kontroloval zdárný vývoj zápasu od konce první čtvrtiny a nezměnili na tom nic ani domácí Vlk (20b) se Šafaříkem (21b). Utkání mezi Levharty a posledním Pelhřimovem se neodehrálo, utkání tedy pro Chomutov rozhodla kontumace 20-0.

Na konečnou sedmou příčku (znamenající play-out) vinou horšího skóre z vzájemných zápasů s USK spadl nováček z Liberce. Severočeši tak alespoň potěšili své příznivce drtivou výhrou nad SP Basket v poměru 74-46. Liberec vstoupil do utkání jako uragán a za 4,5 minuty si vypracoval skvělé vedení 18-0 a hru kontroloval. Domácí k sedmé výhře v sezoně tlačil Daniel Olejník (14b+11d) a obecně výborná střelba za dva body (61%). Pražané měli obrovský problém prosadit se v postupném útoku, z čehož resultovala velmi vychýlená muška (22%) a jejich jediným dvojciferným střelcem byl se 12 body Matouš Jurman.

Tabulka skupiny západ po základní části
Zdroj: CZ.Basketball

Postupový punc

Na východě se dařilo všem třem postupujícím do nadstavby C. Nový Jičín i Brno U23 se nicméně doma nadřely více, než se čekalo. Brňané (bez Svobody a Nečase) si proti Opavě B (bez Mičky) vytvořili postupně až osmnáctibodový náskok, jenže o něj přišli a málem se báli o vítězství. Jihomoravanům to nepadalo z dálky (7/35) a Slezané se nenápadně dotáhli až na 59-62 tři minuty před koncem. Definitivní pojistku tak musel trefit až Matěj Dáňa jehož trojka 50 sekund před koncem znamenala těčku za utkáním a výhru Brna 68-61. Není bez zajímavosti, že Dáňa do té doby minul 10 z 11 trojkových pokusů. Lídrem Brna U23 byl v tomto duelu Michal Šulc (18b+14d), v opavském dresu zaznamenal osobní prvoligový střelecký rekord s 25 body (a 12 doskoky) Kryštof Kavan.

Nový Jičín (bez Jakubu a Týmla) se Pardubicemi B (posílenými o Matěje Burdu) přetahoval o každý bod a po 33 minutách vedl doma pouze 68-67. K radosti domácích příznivců ale svěřenci kouče Hájka zabrali a drtivým finišem (šňůrou 16-2) nakonec zvítězili 84-69. Zkušenější Nový Jičín opanoval doskok (43-34) a trojky (8-5), což mu stačilo k patnáctibodovému triumfu. Hvězdami utkání byli s 24 body a 7 doskoky domácí křídelník Matěj Snopek, double-double si připsal i pivot Gianluca Prošek (21b+11d). Hosté odpovídali Burdou (15b+8a).

Tabulka skupiny východ po zákl. části

Gniadek na prvoligové palubovce

Trojnásobný vicemistr NBL a vítěz Českého poháru 2022 Martin Gniadek se po osmi měsících opět objevil na českých palubovkách – a to v dresu Snakes Ostrava. Gniadek sice porážce 67-93 od Svitav nezabránil, za 27,5 minuty stihl 11 bodů a 5 doskoků. V zápase se suverénnímu Tury chyběl Snakes jiný zkušený hráč – Jan Stehlík a hosté v Ostravě brzy vedli o patnáct bodů. O tom, že se v domácí hale Snakes hraje špatně každému, se však Tuři přesvědčili ve třetí a zkraje čtvrté periody, kdy Ostravští stáhli ztrátu na 65-70. Tuři ale vysunuli presink a do konce zápasu šňůrou 23-2 nedali ”hadům” sebemenší šanci. Hosty táhla dvojice guardů Slezák (20b) – Jansa (19b+8d), Ostravu zase Štěpánek (20b) s Janischem (18b).

UPDATE: Podle sekce přestupů na stránce cz.basketball však Gniadek pondělí 30.1. přestoupil do BK Opava, kde se loni oficiálně rozloučil s kariérou. Návrat naší redakci potvrdil i dobře informovaný zdroj blízký klubu.

Vysočina zakončila základní část vysokou domácí porážkou s Prostějovem 44-90 a potvrdila impotenci v útoku. Jihlavští budou v play out i letos svádět tvrdé boje (tentokrát s Pelhřimovem a SP Basketem) a pokud něco nezmění, mohou sestoupit. Proti Orlům byl jediným dvojciferným střelcem Maňák (12b), Orli dominovali pod taktovou Adama Klepače (21b+7d).

Zlín půjde do nadstavby D posílen výhrou 76-67 v Olomouci. Další vysoký double – double v této sezoně nastřádal zlínský pivot Tomáš Vošlajer (21b+26d). 211 centimetrů vysoký obr vede peloton doskakovačů s číslem 15.9 doskoků na utkání! Pro zajímavost – před druhým Kavanem z Opavy B má náskok 5.1 doskoků. Ševci o svém vítězství č. 11 v sezoně rozhodli ve třetí periodě, jíž vyhráli 27-15. Poháněl je vedle Vošlajera i David Nehoda, s 22 body nejlepší střelec zápasu. Nejproduktivnějším Hanákem byl s 19 body Adam Srník.