Sokoli uspěli ve šlágru, Polabí má rekord

Základní část 1. ligy se přehoupla do své poslední čtvrtiny. Na východě je na prvních čtyřech pozicích situace extrémně vyrovnaná, pomohla si Opava B, roli favorita splnily Svitavy a hit kola proti Brnu U23 doma zvládli Královští sokoli. Na západě je po výhře na Sokole Pražském už definitivně v boji o nadstavbu C Liberec. Naopak Radotín se už téměř najisto vyhne play out!

Sokol Pražský bez Ondřeje Kohouta prohrál podruhé v řadě. V Praze ukázali velmi dobrou formu borci z Liberce, kteří v Žitné ulici zvítězili 97-83. Hosté vedli prakticky od prvních minut a ačkoli se domácí střelec Daniel Zach snažil, seč mohl, ani jeho 28 bodů porážku neodvrátilo. Rysi využívali prostupnosti domácí obrany, tři z nich zaznamenali 16 bodů (Příhonský, Výcha, Olejník) a ještě Obešlo přidal 15 bodů. Severočeši se díky devátému triumfu v sezoně naplno zapojili o boj o třetí postupové místo do nadstavby C.

O postup bude Liberec na dálku bojovat s Litoměřicemi a Plzní, tedy dvěma mužstvy, která se o víkendu spolu utkala. A domácí Slavoj díky výborné obraně a dvojici Karlovský – Haiblík zvítězil 76-61. Ústečtí hosté v litoměřickém dresu byli k nezastavení: Johan Haiblík zaznamenal 22 bodů a 18 doskoků, Jan Karlovský přidal 20 bodů a 15 doskoků. Ještě ve 28. minutě Litoměřice vedly jen 51-46, šňůrou 7-0 v posledních dvou minutách třetí čtvrtiny ale odskočily do dvojciferného trháku a ten už udržely. Plzeň (pod vedením Honomichla se 12 body) minula 21 ze 24 střel z dálky a prohrála doskok 45-53, takže svou bilanci osmi “zářezů” letos nerozšířila.

Trojkový rekord

Polabí si už sice letos najisto zahraje play out, avšak potřebuje před jeho začátkem mít co nejvýhodnější pozici. Proto trenér Košař povolal z Nymburka i Františka Rylicha a pod jeho taktovkou Polabané rozdrtili SP Basket 108-75. Rozhodná byla přitom až třetí perioda, kterou Polabí ovládlo rozdílem třídy 37-14. Rylich (21b), Kolář (22b) a Novák (22b) se složili na 65 bodů Polabí, které v zápase ze dna tabulky vysázelo Pražanům 20 trojek ze 36 pokusů! Dvacet obloukových zásahů je navíc rekord této prvoligové sezony. SP Basket už zůstává sám na poslední pozici s pouhými dvěma výhrami. Jeho nejlepším střelcem v nedělním mači byl s 18 body Regeti.

Smeč Dávida Nováka proti SP Basketu

Nováček z Radotína vyhrál svůj sedmý mač v sezoně a je velice blízko vyhnutí se play out. Naopak USK Praha B, který v Černošicích prohrál 65-70 to bude mít v tomto ohledu už hodně složité. Mladé Sovy prohrály proti Wolves první tři periody a inkasovaly 48 bodů z vymezeného území. Nestačil ani drtivý finiš, díky němuž hosté zredukovali ztrátu z minus 13 na 65-66 dvě minuty před koncem. Pak se ale jejich ofenzíva odmlčela a Černý s Randuškou jistili domácí triumf. Domácí sestava spoléhala právě na osvědčené skórery Randušku (15b) a Bělohradského (15b+14d+5bl). Za hosty odpovídal Šafařík se 17 body, ale on i jeho spoluhráči míjeli z dálky, co se jen dalo (3/27).

Tabulka skupiny západ po 14. kole
Zdroj: CZ.Basketball

Tuři s desátou v řadě

Svitavy jsou k nezastavení, desátou výhru v řadě v pohodě vybojovaly v Olomouci (89-71). Už v poločase Tuři vedli o 16 bodů a proti Hanákům byli lepší prakticky ve všech herních činnostech. S chutí si zastřílel Pavel Slezák, jenž trefil devět trojek a zapsal 32 bodů, 8 doskoků a 5 asistencí. Olomouc proti favoritovi nepotvrdila zlepšenou formu posledního měsíce, Žák s Olbortem chyběli k vyrovnanějšímu průběhu. Nejlepším Hanákem byl s 20 body Tkadlec.

Nejvyšší výhrou v této sezoně potěšil své příznivce Nový Jičín. Orli z Prostějova přiletěli ve oslabené sestavě, takže Severomoravané měli poměrně snadnou úlohu. Po jejich vysoký triumf 97-66 se podepsal výkonem sezony pivot Jakub Mikulec (20b+9d) a například kvůli marodce z B-týmu pomáhající Daniel Panák zvládl 10 bodů, 3 doskoky a 3 zisky za 13 minut. Nový Jičín se šestou výhrou pomalu vzdaluje play out, nicméně ambice klubu byly přes sezonou úplně jinde…

Snakes Ostrava se velmi natrápili proti vysoce oslabeným Pardubicím (bez Lukeše, Svojanovského a Vrábla). Ostravanům se absolutně nedařilo z dálky (4/26) a i přes návrat veterána Stehlíka horko těžko vydřeli domácí triumf 74-70. Hosty drželo na dostřel 23 útočných doskoků, ale k Mrázkovi (16b) se nikdo výrazněji nepřidal, takže Snakes oslavili čtvrtou výhru v sezoně. Domácí vedlo s double-doublem duo Voráč (22b+11d) – Mička (19b+10d).

Sokoli málem nadělili stovku

Ostře sledovaný duel 14. kola nabídli v hale Třebeš Královští sokoli spolu s Basket Brno U23. Favorizovaní Východočeši vedli v ofenzivním klání po většinu času, avšak nakonec se museli bát o výsledek. Brno stáhlo po trojce Kubína 90 sekund před závěrečným klaksonem na minus tři. Naštěstí pro Sokoly se později už hosté prakticky neprosadili a nejlepší střelec Dvořák došestkoval Hradec k výhře 99-88. Tomáš Dvořák (26b+6d) spolu s Peterem Sedmákem (24b+9d) byli hlavními motory Východočechů v cestě za jedenáctým vítězstvím v sezoně. V dresu Brna U23 potopil všech šest trojek Houzar a s 24 body byl nejlepším hostem.

Tabulka skupiny východ po 14. kole
zdroj: CZ.Basketball

Hrdinou posledního utkání tohoto kola mezi Zlínem a Opavou B byl při absenci Kryštofa Kavana jiný Slezan – Šimon Kurečka. 26letý křídelník s 23 body 6 doskoky zařídil Opavě B veledůležitou výhru ve Zlíně 90-88. Tým trenéra Vlčka se tak vrátil na třetí pozici o jeden triumf před Brno U23. Hosté vedli ve Zlíně zkraje posledního kvartálu již o 16 bodů a nic nenasvědčovalo dramatu. Domácí střelec Jiří Dedek však čtyřmi trojkami přirazil na 87-89. Zlín měl nakonec za stavu 88-90 možnost posledního osmisekundového útoku, ale trojkující Dedek se králem nestal. Nejlepším zlínským střelcem byl s 20 body Nehoda.

Výsledky:

Basketbal Polabí – SP Basket 108-75 (Kolář 22, D. Novák 22 – Regeti 18, Mičuda 12)

Wolves Radotín – USK Praha B 70-65 (Bělohradský 15, Randuška 15 – Šafařík 17, Palas 14)

Slavoj Litoměřice – Lokomotiva Plzeň 76-61 (Haiblík 22, Karlovský 20 – Honomichl 12)

Sokol Pražský – Lynx Liberec 83-97 (Zach 28, Šťovíček 11 – Příhonský 16, Výcha 16, Olejník 16)

Snakes Ostrava – Vividbooks Pardubice 74-70 (Voráč 22, Mička 19 – Mrázek 16, Folta 11, T. Vlček 11)

Basketbal Olomouc – Tuři Svitavy 71-89 (Tkadlec 20, Zdravkovič 12, E. Klepač 12 – Slezák 32, Novák 14)

Fastav Zlín – Opava B 88-90 (Nehoda 20, Dedek 18 – Š. Kurečka 23, Štěpánek 16)

Nový Jičín – BCM Orli Prostějov 97-66 (Mikulec 20, Bujnoch 14, Svoboda 14 – Nosek 15, Kaštil 15)

Královští sokoli – Basket Brno U23 99-88 (Dvořák 26, Sedmák 24 – Houzar 24, Kubín 18)