KomentářeNovinky

Písecký fenomén Vojtěch Sýkora boří žebříčky Kooperativa NBL

Kooperativa NBL má aktuálně vánoční přestávku, což je ideální čas zanořit se hluboko do jejích statistických vod. V dnešním přehledu se podíváme na lídry individuálních statistik dosavadního průběhu sezony a také borce, kteří jsou držiteli top výkonů.

Kdo sází nejvíc bodů a má nejpřesnější mušku?

Pozici nejproduktivnějšího borce tuzemské nejvyšší basketbalové soutěže si dlouhodobě drží ústecký štírek Ty Nichols, který průměrně sází 23,5 bodu na zápas. Druhé místo ve vyrovnaném pořadí okupuje pivot Jamari Smith z Kolína (20,9) a třetí je všeuměl Martin Svoboda z Písku (20,8).

Tříbodovým střelcům kraluje čerstvý čtyřicátník a vyhlášený perimetrový snajpr z Opavy Luděk Jurečka, jenž pálí s úspěšností 47,8%. V závěsu za ním jsou reprezentační křídelník z USK Praha Patrick Samoura (47,1) a eso Válečníků Filip Kroutil (46,4).

Nejlepším dvoubodovým střelcem je aktuálně čerstvě uzdravený lídr Beksy Petr Šafarčík, jehož zdobí úspěšnost 72,1%. Druhým na pásce je ústecký podkošový obr Delvon Johnson (69,1) a bronz stejně jako mezi trojkaři patří děčínskému křídlu Filipu Kroutilovi (68,4).

Pardubický křídelník Petr Šafarčík útočí přes opavského Radka Farského
Foto: BK KVIS Pardubice

Která persona je nejlepším rebounderem a distributorem „finálek“ zároveň?

Jak v kolonce doskoků, tak i asistencí najdeme na prvním místě stejné jméno, a to „triple doublového“ sběrače z Písku Vojtěcha Sýkoru. Prvně zmíněnému žebříčku doskoků vévodí s průměrem 11,4 doskoku na utkání. Druhá je ústecká podkošová stálice Ladislav Pecka (8,6) a třetí Adrio Bailey z Olomoucka (8,3). Pozn.: Jakub Petráš (ex-Kolín) ani Joey Brunk (ex-Pardubice) do žebříčku zařazeni nejsou, jelikož již ve svých klubech nepůsobí.

Mezi nejlepšími asistenty vládne vycházející star jihočeského klubu s průměrem 9,6 asistence na zápas. Druhou příčku za ním drží playmaker Válečníků Anthony Walton (8,6) a třetí pak ex-reprezentační dirigent hájící barvy Opavy Jakub Šiřina (8,3).

Pozná letos Kooperativa Faktor nového vítěze po hitmanu Johnsonovi?

Kooperativa Faktor i v letošní sezoně měří atraktivitu hry jednotlivých hráčů, kteří válí na palubovkách Kooperativa NBL. Průběžným lídrem „faktorového“ žebříčku je pivot Brna Terrell Brown-Soares s průměrem 9,1 bodu. Na paty Soaresovi nejvíc šlapou písecký Martin Svoboda (8,1) a olomoucký Adrio Bailey (7,1). A na čtvrté pozici je právě zmiňovaná Panda Delvon Johnson (6,9)…

Vítěz Kooperativa Faktoru se může těšit na bonus ve výši 100 tisíc korun. Hráč na druhé příčce obdrží 60 tisíc Kč a třetí na pásce pak 40 tisíc Kč.

Ty Nichols z Ústí zakončuje v utkání proti Pardubicím
Foto: Kryštof Hanžl/Czech Sport Photo

Podaří se žebříčkově dechberoucí výkony někomu ještě překonat?

Nejvíc bodů v jednom špílu se v letošním ročníku povedlo nastřílet ústecké kometě Tyovi Nicholsovi (41). Rodák ze Springfieldu hájící barvy Slunety figuruje na první příčce i v tabulce užitečnosti (48).

Hned devatenáct doskoků v jednom utkání dokázal posbírat rozehrávač či menší křídlo (!) Vojtěch Sýkora z Písku. Borec z týmu nováčka soutěže, jenž udivuje svou všestranností ve stylu slovinské superstar Luky Dončiče, zapsal i nejvíc asistencí, a to společně s lídrem Opavy Jakubem Šiřinou (16).

Nejvíc bloků v jednom utkání dokázal zapsat brněnský power forward Terrell Brown-Soares (6). I v Kooperativa Faktoru stejný hráč nastřádal nejvíc punktů v jednom mači (16), a to shodně s ústeckým Delvonem Johnsonem a olomouckým Adriem Bailyem.

Nejvíc tříbodových střel zvládl síťkou prohnat úřadující MVP Kooperativa NBL Anthony Walton z Děčína (8). Hned dvanáct úspěšných dvoubodových zářezů má na své pažbě písecký Martin Svoboda. Nejvyšším numerem mezi úspěšnými exekutory trestných hodů se pak pyšní Jakub Šiřina z Opavy (17)…

Foto: Sršni Photomate Písek