KomentářeNovinky

Martin Gniadek se vrací do Opavy

V poslední lednový den vybuchla jedna z největších přestupových bomb letošní sezony Kooperativa NBL. Dres opavského týmu znovu oblékne jeden z tahounů úspěšné éry posledních let, pivot Martin Gniadek, jenž kariéru pověsil na hřebík po loňském ročníku.

Říká se, že v nejlepším se má přestat. Tímto příslovím se dvaatřicetiletý 203 měřící podkošový buldok řídil, když po loňské megaúspěšné sezoně opavskou kabinu opouštěl. Odcházel ověnčený triumfem v Českém poháru (ve finále dokázala Opava skolit giganta z Nymburka) a stříbrnou medailí v Kooperativa NBL. Mimochodem, v nejvyšší tuzemské soutěži brali Slezané druhé místo hned čtyřikrát v posledních pěti letech a pod všemi úspěchy je zlatým písmem podepsán právě i Martin Gniadek.

Rodák z Ostravy nastoupil uplynulý víkend v první lize za Snakes Ostrava a nyní se již připravuje s opavským týmem na středeční pohárovou řež proti Ústí nad Labem, kterému mají Opavští co vracet po nedělní ligové porážce 88:92 na severu Čech. „Martin mi zavolal. Řekl mi, že mu basketbal chybí. Přišel s návrhem, že nám chce pomoci, že si to v práci zařídí. Neváhali jsme ani minutu,“ poodhalil trenér a sportovní ředitel v jedné osobě Petr Czudek pro Opavský deník, jak se nečekaný comeback „upekl“.

Letošní sezona se pro Jakuba Šiřinu a spol. opravdu zatím nevyvíjí podle představ. V tabulce se zatím krčí až na sedmé příčce s bilancí jedenácti výher a deseti porážek. O (ne)úspěšnosti sezony může hodně napovědět i zmiňovaný zítřejší mač proti ústeckým Pandám, jenž Opavu může katapultovat do pohárového Final 4 a také nakopnout k lepším výsledkům v nadstavbové skupině A1 a následném play-off. Bude zajímavé sledovat, jak moc slezskému celku vlije novou krev a energii do žil právě Gniadkův návrat…

Posila Opavy Dylan Carl smečuje v zápase na hřišti Ústí nad Labem
Foto: Ondřej Kovalčík/BK Opava

Výkony a statistiky Martina Gniadka v sezoně 2021/2022

V loňské sezoně Kooperativa NBL odehrál tenhle řízný a nesmlouvavý pivot v základní části 18 zápasů s průměrem 9,9 bodu; v nadstavbové skupině A1 přihodil dalších 14 špílů (9,7 bodu) a v play-off odkroutil stejný počet utkání jako v nadstavbě a průměrně zaknihoval 7,4 punktu.

Jaká jsou nejzajímavější dosavadní kariérní maxima hráče, který v lize debutoval již v roce 2008? Nejvíc bodů (28) i dvoubodových tref (11) nasázel 4. listopadu 2017 v utkání s Olomouckem. Nejvíc doskoků (14) zaznamenal 5. dubna 2014 proti Ústí nad Labem. Nejvyšší rating užitečnosti (38) zapsal 14. listopadu 2015 také proti Ústí. A největší počet asistencí (9) svítí v jeho kolonce z utkání proti Děčínu, které se odehrálo 30. října 2021.

Další změny v kádru Opavy v průběhu ročníku

Návrat Martina Gniadka na tuzemské palubovky není jedinou změnou, která se v kádru Petra Czudka letos udála. V prosinci se vedení klubu rozloučilo s centrem Dontayem Bassettem, jehož trápilo zraněné koleno.

Naopak do klubu přišli na zkoušku do konce ledna křídelník Terry Henderson a 210 vysoký pivot Dylan Carl, jenž byl v klubu na dvoutýdenní zkoušce a vypadá to, že bude v týmu pokračovat až do konce sezony.

Dontay Bassett v utkání proti Brnu
Foto: Ondřej Kovalčík/BK Opava

Foto: Ondřej Kovalčík/BK Opava