KomentářeNovinky

Veselý i Kyzlink v ráži a Balvín s Ginzburgem slaví titul

V našem tradičním pondělním shrnutí si posvítíme na české a slovenské hráče, kteří válí v zahraničních soutěžích. Kromě mnoha zajímavých výkonů i výsledků stojí za vyzdvihnutí obhajoba titulu v lotyšsko-estonské lize, kterou má na svědomí i dvojice Ginzburg – Balvín. Víc informací i o tomto sukcesu se dočtete na následujících řádcích…

Pavelka sám na vše nestačil a nadále výborný Krajčovič

V britské nejvyšší soutěži si o víkendu zapsal cenný skalp tým Caledonia Gladiators, jenž si z kurtu Bristol Flyers odvezl výhru 80:75 a stále se drží v boji o 2. místo. Reprezentační křídelník v dresu vítězů Lukáš Palyza tentokrát za 17 odehraných minut zapsal dva body.

Dvě porážky musel v průběhu uplynulého týdne skousnout slovenský borec Tomáš Pavelka, jenž hájí barvy litevského týmu Šauliai. V prvním z těchto klání se jeho tým musel sklonit před Rytasem, na jehož hřišti podlehl 74:83. Pavelka byl sedmnácti punkty za téměř pětadvacet odehraných minut top skórerem svého týmu. K tomu přihodil ještě 8 doskoků, navíc minul pouze jeden z osmi dvoubodových pokusů.

V klání No.2 si kvůli nezvládnuté poslední čtvrtině Šauliai odvezla porážku 93:96 z palubovky Juventusu. Třiadvacetiletý 217 vysoký Slovák zaknihoval double-double za 10 bodů a stejný počet doskoků; na kurtu strávil necelých 18 minut.

Ulm, jehož lavičce šéfuje slovenský lodivod Anton Gavel, v neděli potvrdil roli jasného favorita a svého soka Syntainics MBC ve své aréně rozdrtil 106:79. Poměrně jednoznačnou porážku zapsal Braunschweig, jehož barvy hájí lví power forward Martin Peterka. Jeho tým podlehl na kurtu Oldenburgu 66:87 a bývalý hráč Nymburka za necelých 30 odehraných minut nasázel 11 pointů.

Giessen ve druhé německé lize potvrdil roli jasného favorita a na palubovce předposlední Bochumi zvítězil 90:76. Slovenský point guard Šimon Krajčovič v dresu vítězného týmu nastřílel 10 bodů.

Výtečná Barca s Veselým a Satoranským v čele

Barcelona o víkendu ve španělské ACB lize zapsala domácí výhru 97:86 nad Murcií a oba čeští tahouni byli v dresu Katalánců znovu hodně vidět. Nejlepším střelcem Barcy i celého klání byl pivot Jan Veselý, jenž za necelých dvacet minut nasázel 20 punktů a trefil devět z jedenácti střel za dva body.

Jeho parťák Tomáš Satoranský pak odehrál téměř 24 minut, během kterých zaznamenal deset bodů. V týmu Murcie tentokrát na lavičce scházel reprezentační perimetrový snajpr David Jelínek.

Cenný skalp o víkendu zapsala Badalona, jejíž barvy hájí Slovák Vladimír Brodziansky. Ta ve svém hájemství porazila celek Basquet Girona 96:90 a 211 vysoký borec k tomu přispěl devíti pointy za osmnáct odehraných minut.

Ocampo a Böhm sahající po prvním místu a dvakrát poražený Auda

Ve druhé španělské lize o víkendu jednoznačně zvítězil tým reprezentačního kouče Diega Ocampa Tizona Burgos. Tizona se absolutně nepárala s Realem Valladolid, na jeho kurtu vyhrála 94:63 a přiblížila se k prvnímu místu na rozdíl jediné výhry. V dresu vítězů stále chyběl ex-křídelník USK Praha David Böhm.

Alicante je tím týmem, jenž Burgosu o víkendu svou měrou pomohlo k přiblížení se prvnímu fleku na dostřel. Před svými fanoušky totiž tým okolo Richarda Bálinta porazil vedoucí tým soutěže Leyma Coruna desetibodovým rozdílem 84:74. Ex-brněnské křídlo natočilo na kurtu necelých sedm minut, ovšem do střelecké listiny se tentokrát nezapsalo.

Dvě nepříjemné porážky o víkendu zaznamenal v dresu druholigového japonského Aomori pivot národního týmu Patrik Auda. V sobotním utkání na hřišti Iwate jeho družina podlehla 86:87 po prodloužení a potetovaný sympaťák byl na kurtu hodně vidět. Za necelých 36 odehraných minut nastřílel 17 punktů a k nim přidal ještě 7 doskoků; navíc síťkou prohnal sedm z osmi svých pokusů za dva body.

V utkání číslo dvě se stejným sokem a na totožném místě pak Aomori prohrálo 76:83, tentokrát již v základní hrací době. Odchovanec Brna odehrál dvanáct a půl minuty, během nichž zaznamenal devět bodů a pět doskoků.

V polské lize zaznamenal druhou porážku v řadě Anwil Wloclawek na hřišti rozjeté Legie. Porážce 87:96 nezabránil ani další výborný výkon reprezentačního ostrostřelce Tomáše Kyzlinka. Za dvaadvacet a půl minuty nasázel 20 bodů a trefil tři ze sedmi tříbodových pokusů.

Tomáš Kyzlink najíždí do koše v utkání na hřišti Legie

Ihring táhne Paks za záchranou a Prometej obhájil titul

Ve skupině o udržení v maďarské lize zapsala o víkendu důležitou výhru Paks, která na půdě OSE Lions urvala skalp 97:90. K vítězství jí pomohl i Slovák Mário Ihring, jenž za 33 minut zaznamenal 16 bodů a 9 asistencí.

Nečekanou porážku v sobotu ve francouzské nejvyšší soutěži zaznamenal Cholet, jehož barvy v letošní sezoně hájí kapitán české reprezentace Vojtěch Hruban. Jeho ekipa před svými tifosi prohrála s předposledním týmem ligy Ada Blois 71:80 a ex-nymburské křídlo za 30 minut zapsalo 5 bodů a 3 doskoky.

Ohromný úspěch slaví ukrajinský Prometej, jeho lavičce šéfuje ex-reprezentační kouč Ronen Ginzburg a jeho dres obléká centr Ondřej Balvín. Tomu se povedlo obhájit titul v lotyšsko-estonské lize, když v sobotním finále setnul vítěze základní části, estonský Kalev/Cramo, 91:83.

Obrovitý pivot ke zlatému triumfu přispěl pěti body a devíti doskoky za patnáct odehraných minut. Navíc byl opět zařazen do nejlepší pětky celé soutěže.