KomentářeNovinky

Brno setnulo Nymburk a stává se vítězem základní části Kooperativa NBL

V hitu 21. kola nejvyšší tuzemské basketbalové soutěže přivítal domácí Nymburk lídra tabulky z Brna, na nějž se v případě vítězství mohl v tabulce docvaknout. Svěřenci Lubomíra Růžičky ovšem svůj trůn nepustili a poprvé v historii klubu obhájce titulu porazili!

Brňané mají před posledním kolem základní části, v němž přivítají ve své hale Kolín, bilanci 16-5. Druhý Nymburk ke čtrnácti vítězstvím přihodil již sedm porážek a má stejnou bilanci jako třetí Děčín; v posledním kole základní části bude hrát na hřišti Olomoucka.

Polabský celek bude mít šanci vrátit svému soupeři včerejší porážku nejen v nadstavbové skupině A1 a případně i v play-off, ale také 17. února, kdy se pod Špilberkem odehraje třaskavý čtvrtfinálový souboj v rámci Českého poháru, jehož vítěz si zajistí místenku ve Final 4.

Richard Bálint z Brna pálí přes Coryho Reevese z Nymburka
Foto: ERA Basketball Nymburk

Brno se celý úvodní poločas drželo na dostřel

Vyrovnanost obou týmů byla znát již v úvodním poločase. Ten sice vyšel lépe Nymburku, ovšem Brňané se drtivou většinu jeho průběhu drželi domácím na dohled. Nejvyšší vedení, sedmibodové, si svěřenci Ladislava Sokolovského vybudovali po Reevesově trojce na konci 7. minuty, ovšem víc jim lídr tabulky nedovolil.

Naopak sám se zlepšil na obou polovinách hřiště a další průběh poločasu byl velmi vyrovnaný. S pětibodovým náskokem odcházeli do šaten přeci jen spokojenější čeští multišampioni, když pečeť na první dvacetiminutovku dala trojka Ondřeje Sehnala na 43:38.

Brněnský Randy Culpepper pálí přes nymburského Natea Watsona
Foto: ERA Basketball Nymburk

Brno ve druhé půli nenápadně dokráčelo k historickému triumfu

Od stavu 48:42 zaveleli hráči v tmavých dresech k obratu. Devítibodovou šňůrou se rázem vyhoupli do tříbodového náskoku, ovšem parta okolo kapitána Martina Kříže to nezabalila a interesantní špíl mající pořádný náboj tak nadále pokračoval. Před koncem třetího kvartálu byli hosté vpředu o šest punktů, ovšem Boeheim závěrečnou trojkou snížil na 61:64.

Ve čtvrté čtvrtině tahali za delší konec provazu hosté, kteří se na začátku 34. minuty po Puršlově koši odtáhli na 64:72. Nymburk držely ve hře především přesné trojky, dokázal se přiblížit na rozdíl jediného bodu, ovšem víc mu Brno nedovolilo a nakonec bralo výhru 83:79.

Last minute posily Nymburka pohledem čísel

V minulém týdnu představilo vedení středočeského celku hned dvě nové akvizice, které se poprvé v ostrém zápase představily právě včera proti Brnu. Jak se jim v jejich premiéře dařilo?

Menší pivot Jimmy Boeheim odehrál odehrál víc než 10 minut, během nichž zapsal 8 bodů a 4 doskoky. Na pozici křídla klub přivedl Coryho Reevese, jenž během více než devíti minut na kurtu zapsal tři punkty díky jednomu přesnému zásahu zpoza trojkového oblouku.

ERA Basketball Nymburk – Basket Brno 79:83 (23:19, 43:38, 61:64)

Body: Palyza a Watson po 14, Sehnal 13, Boeheim 8, Kříž a Lockett po 7, Rylich a Tůma po 4, Reeves a Kovář po 3, Benda 2 – Puršl 15, Bálint a Půlpán po 14, Culpepper 11, Krakovič 9, Chatman 8, Djuricic 6, Dáňa 4, Nečas 2.

Nymburský Lukáš Palyza obchází Jakuba Nečase z Brna
Foto: ERA Basketball Nymburk

Týmové statistiky

Střelba 2 body 41/19 – 47/25; Střelba 3 body 33/11 – 24/6; TH 15/8 – 18/15; Doskoky 45:42 (útočné 15:10); Asistence 18:14; Ztráty 10:8; Fauly 21:18; Body laviček 34:21.

Názory trenérů po utkání

Ladislav Sokolovský, kouč ERA Basketball Nymburk: „Na konci jsme udělali více takových malých chyb, které rozhodly. Dvakrát, třikrát jsme nedoskočili pod vlastním košem míč. To se stalo i ve chvíli, kdy to bylo jen o bod a mohli jsme jít do útoku, ale nedoskočili jsme a soupeř dal koš. V útoku si pak musíme více půjčovat míč a najít volnou střelu, což Brno dělalo po celý zápas lépe. Ale nemyslím si, že bychom byli horší tým než Brno. Oba týmy tam měly lepší a slabší momenty a na konci mělo Brno více štěstí, které jsme mu trochu věnovali. Na konci jsme nechali Culpeppera rozhodnout. Zbytečně jsme tam propadali. My jsme dnes nasadili dva nové hráče. Jimmy Boeheim ukázal, že je velký bojovník, doskočil, co měl. Jen škoda, že neproměnil ještě o jednu trojku více. Ale to přijde, až získá jistotu a s týmem se sehraje. U Coryho Reevese je třeba zapracovat na obraně, protože se tam párkrát zasekl. U poslední akce jsem věřil hráčům, které jsem tam poslal. Chtěl jsem tam Erica Locketta kvůli nájezdu, proto jsem tam nedal Lukáše Palyzu, který jinak hrál dobrý zápas. Dejme tomu, že jsem se rozhodl špatně.“

Lubomír Růžička, lodivod Basket Brno: „Je to první krůček v rámci historie, první vítězství nad Nymburkem a první triumf v základní části. Ale zítra je zas nový den a stále je to jen prostředek sezony. Do play-off ještě zbývá 15 zápasů. Teď musíme zapracovat nové hráče a snažit se o to, abychom hráli jako dnes ve třetí čtvrtině. To byl náš basketbal. V první půlce jsme měli spoustu střel, ale neproměňovali jsme je. Jsem strašně rád za výhru, protože nám dá elán do další práce. Hodně nám pomohl výjezd do Lotyšska, kde jsme mohli strávit tři dny pohromadě, koukali jsme na hodně videí a měli jsme tam i dobrý zápas. Mohli jsme si vyzkoušet hru se třemi guardy, kluci se stále poznávají. Mám z toho dobrý pocit a vůbec mi nevadí ten náročnější program, protože já bych byl nejraději v hale pořád. Poté, co jsme měli problémy s Watsonem, jsme na něj od začátku druhé půle nasadili Kubu Krakoviče. Ten si sice udělal fauly, ale odvedl dobrou práci a věděli jsme, že Šimon Puršl nám tam pak zas pomůže z lavičky. Toto rozhodnutí nám vyšlo. Culpepper byl už trochu frustrovaný, ale je to velký hráč – a i když nedává, tak si další pozice vzal a začalo mu to padat. Puršl s Culpepperem nám dali ve druhé půli 25 bodů – a to bylo rozhodující.“

Foto: ERA Basketball Nymburk