Novinky

Olomoucká série končí, přetrhl ji Nový Jičín

Hráči BC Nový Jičín jsou prvními přemožiteli Basketbalu Olomouc v této sezoně. Pod výsledek 95:87 se podepsalo pět dvouciferných střelců a Nový Jičín oslavil teprve třetí letošní triumf. Osmou výhru naopak slaví Zlín. Na západě vítězili jihočeští favorité a ve šlágru kola také Polabí, které přetlačilo Litoměřice.

Nový Jičín v zápase s Hanáky nezachytil úvod zápasu, brzy prohrával 4:13 a vypadalo to, že utkání nijak nevybočí z dosavadních domácích zápasů týmu ze severu Moravy. V poločase svítil na tabuli stav 39:47, a tak rozhodl vstup do třetí části. Hosty načali Kelar s Cholevou a závěr této desetiminutovky patřil Štěpánu Svobodovi. Hosté špatně bránili a Nový Jičín téměř nechyboval, takže když dvě minuty před koncem utkání slepenými pěti body zvyšovali Kelar s Urbánkem, bylo o triumfu rozhodnuto. Tým trenéra Hájka tak ukončil třízápasové domácí čekání na úspěch.

Novojičínský rozehrávač Jakubu najíždí do olomoucké obrany, blokovat se jej snaží hostující Tůma. (Foto: Pavel Kudělka)

Ve vyrovnaném středu tabulky na pátou výhru dosáhli BCM Orli Prostějov. Svěřenci kouče Červenky slušně bránili a vyráželi do rychlých brejků, takže zdolali Snakes Ostrava 77:66. Pro ostravské hráče to byla třetí porážka v řadě.

Pátou výhru v sezoně slaví i opavské béčko, které v derby udolalo Basket Opava 2010. Nováček soutěže dlouho zlobil a díky nezničitelnému Cvekovi dlouho i vedl. Poté, co tento veterán s triple-doublem na kontě (19b+12d+10a) musel pro pátý faul opustit kolbiště, oslabil nováček na doskoku i v útoku a mladíci z Opavy B dovedli zápas do vítězného konce 99:102.

Krutílek s Vošlajerem řádili

Na osmou výhru to dotáhl Zlín, který díky dvojici Krutílek – Vošlajer porazil doma Vysočinu 82:62. Ševci přeskákali svého soupeře 55:40 a opírali se o 40-bodového Jana Krutílka, jehož střelecký výkon, stejně tak jako užitečnost 53 jsou nejlepšími čísly tohoto kola. V případě užitečnosti je číslo 53 dokonce nejlepší v dosavadní sezoně. Krutílek trefil 13 ze 17 střel z pole, přidal střelbu 13/15 z šestek a 9 doskoků, 2 asistence a 2 zisky. Jeho spoluhráč, pivot Tomáš Vošlajer sekundoval 17 body a 20 doskoky.

V posledním utkání na východě zdolal SA Komfort Brno béčko Pardubic 87:74 a pomohlo mu k tomu pět dvouciferných střelců. Po vysoce defenzivním prvním poločase (29:26) to po přestávce začalo oběma týmům padat, Východočeši ale doplatili na 20 ztrát a užší rotaci hráčů.

Šlágr pro Polabí

Hit 9. kola 1. ligy se hrál až v neděli a nastoupily proti sobě Basketbal Polabí a Slavoj Litoměřice. Domácí představili novou posilu v podobě veterána a exnymburského šampiona Stanislava Votroubka. Obávaný střelec se sice do statistik zapsal pouze třemi doskoky, ale nakonec mohl se svými spoluhráči slavit obrat v poslední čtvrtině. V té se na 15 bodů složili Kolář s Dlugošem a Polabí zvítězilo 91:87.

Tabulce západu vévodí i nadále Písek, jenž rozcupoval Vyšehrad 100:64, vysoko zvítězil i Jindřichův Hradec nad Plzní (95:54) a poskočil na druhé místo před Litoměřice. Kondoři z Liberce stále tápou v útoku, tentokrát prohráli s béčkem USK Praha doma 52:80. V závěrečném pražském derby uspěl Sokol Pražský 76:88 na půdě Košíř, v jejichž dresu nestačilo ani 23 bodů a 16 doskoků Jana Kratochvíla.