Novinky

Víkend s krajánky: Ostrostřelec Hruban hlásí návrat

Nejen Češi v Barceloně prožili úspěšný týden. Reprezentační kapitán Vojtěch Hruban je po drobném zranění ve skvělé střelecké fazoně, byť jeho Cholet ji zatím neumí přetavit v pravidelné výhry. Tradičně velmi dobře zahrál také Ondřej Balvín v dresu Prometeje, či Tomáš Pavelka za Šiauliai.

Skvělý týden barcelonských Lvů

Euroliga měla na programu dvojkolo, což pro Barcelonu a její Lvy znamenalo domácí duel proti Virtusu a poté výjezd na horkou půdu Crvene Zvezdy. Italského soupeře Katalánci “smazali” 84-57 a Jan Veselý potvrdil skvělou formu, přičemž za dvacet minut byl i blízko double-doublu za 9 bodů, 13 doskoků a 3 asistence. Tomáš Satoranský pak za 28 minut stihl 5 bodů, 5 doskoků a 7 asistencí.

V beznadějně vyprodané bělehradské Stark aréně prožil Jan Veselý vítězný návrat do svého oblíbeného města. Barcelona díky výborné druhé čtvrtině (27-15) vyhrála 85-76 a Veselý byl druhým nejlepším střelcem svého týmu s 16 body (8 doskoky a asistencí) za 25 minut. Odchovanec Snakes Ostrava proměnil 7 z 11 střel z pole a obroučkou propadly i obě jeho šestky. Tomáš Satoranský byl pro změnu nejvytíženějším “Kataláncem” v zápase – 32,5 minuty “na prknech” proměnil v 6 bodů, 2 doskoky a 6 asistencí.

Mohl to být pro Barcu perfektní týden, nebýt sobotního zpackaného domácího zápasu s Valencií (76-79). Navzdory tomu, že i pro soupeře to byl třetí zápas za týden, ten projevil v koncovce vyrovnaného duelu více sil. Barcelona neudržela dvanáctibodové vedení (58-46 ve 27. minutě) a připsala si už sedmou porážku v letošní ACB lize. Tomáš Satoranský při porážce zaznamenal 10 bodů, 3 doskoky a 7 asistencí za 25,5 minuty, Jan Veselý pak za 14,5 minuty 7 bodů a 3 doskoky. Skvělé smeče obou Lvů a blok Veselého shlédněte ve videu níže.

Češi zářili v duelu proti Valencii

Böhm atakující double-double

Další český reprezentant ve Španělsku David Jelínek prožil solidní týden. V Lize Mistrů se ještě v průběhu týdne proti Patrasu zastřeloval (3 body a 2 doskoky za 13 minut při střelbě zpoza oblouku 1/5) a Murcia zvítězila 90-81. V sobotu pak Jelínkův klub neměl nejmenší potíže s Bilbaem, nad nímž vedl už i o 30 bodů a nakonec zvítězil 96-76. Jelínek nastřílel 9 bodů (3/9 z pole) a přidal 4 asistence za 15 minut.

Slovenský křídelník Vladimír Brodziansky hrál v uplynulém týdnu méně minut, než je v sezoně zvyklý. V Eurocupu za 14 minut jedním bodem neodvrátil domácí porážku Joventutu od Hapoelu Tel Aviv 85-91. V ACB lize v sobotu už to bylo lepší, Badalona vyhrála 89-77 nad Palencií a Brodziansky zapsal 7 bodů, doskok a asistenci za 11,5 minuty.

Ve druhé španělské lize toho moc nenahrál ani Richard Bálint, jenž svých 7 minut na place proti Caceres přetavil ve 2 body, doskok a asistenci. Jeho Alicante vyhrálo 88-73 a patří mu i nadále sedmá pozice (12-7).

Tizona Burgos vyhrála defenzivní part v Ovideu (75-60) a David Böhm u toho byl 8 body, 8 doskoky a asistencí. Reprezentační trenér Ocampo nechal svého power forwarda na hřišti 19,5 minuty, Tizona je v tabulce pátá se ztrátou tří výher na první Estudiantes.

Ostrostřelec Hruban je zpět

Reprezentační kapitán Vojtěch Hruban je definitivně zpět ve formě. V uplynulém týdnu dvakrát za Cholet nastřílel po 14 bodech, avšak v obou případech z toho byla porážka. V Lize Mistrů s Malagou 74-86 – Hruban za 21 minut stihl 14 bodů a 3 doskoky (střelba z pole 4/6, resp. 4/4 za tři body). V lize pak Cholet neuspěl v Nanterre (91-87) a zkušený křídelník zapsal 14 bodů (5/8 z pole) a 2 asistence za 18,5 minuty. V posledních čtyřech mačích má Hruban průměr 14,7 bodů na utkání a dechberoucí úspěšnost trojek 15/19 – tzn. 79%!

Nejlepší akce zápasu Cholet – Malaga, včetně dvou trojek Vojty Hrubana

Braunschweig Martina Peterky zvítězil v Bundeslize 100-89 nad Würzburgem a připsal si třetí výhru v řadě. “Mičego” strávil ve pouze 12,5 minuty, za něž nastřádal 6 bodů.

Nepovedený týden má za sebou Ulm kouče Antona Gavela. Nejprve úřadující německý mistr dostal v Eurocupu domácí facku od Arisu (66-86). V neděli pak nezvládl šlágr kola v Berlíně, kde se radovala Alba 98-88. Berlínský klub snad ani se 79% úspěšností za dva body tento hit nemohl prohrát. Ulm klesl v tabulce až na pátou pozici.

Navzdory vychýlené mušce Slováka Šimona Krajčoviče se ve druhé německé lize radoval Giessen. Ten zdolal Bremerhaven 74-69 a bývalý hráč Levic proměnil pouhé 2 ze 14 střel z pole. Za 29 minut pak zaknihoval 4 body, 3 asistence a doskok.

Produktivní Balvín

Prometej Ondřeje Balvína a bývalého reprezentačního trenéra Ginzburga v týdnu shořel v obraně v Eurocupu a v Benátkách prothrál 92-108. Balvín byl ale nejlepším střelcem ukrajinského celku s 15 body (6 doskoky, asistencí a 3 zisky) za pouhých 21 minut. 217 centimetrů vysoký pivot proměnil šest z osmi střel z pole a tři ze čtyř šestek. V lotyšsko-estonské lize si ale Prometej spravil chuť ve Viimsi, kde vyhrál v pohodě 91-67. Balvín v lize za 18 minut zaznamenal 8 bodů, 8 doskoků a asistenci.

Ondřej Balvín proti Viimsi

Mario Ihring se po zranění vrátil do sestavy Pakše a jeho tým hned vyhrál nad Šoproní 86-76. Slovenský playmaker pomohl svému klubu 8 body, 6 asistencemi a 2 doskoky za 28 minut. Pakš je v tabulce desátý (8-11), ale ve vyrovnané tabulce ztrácí například pouze jednu výhru na šesté místo.

Tomáš Pavelka je v Litvě platným členem týmu Šiauliai, ale o víkendu ani jeho příspěvek nezmírnil debakl 75-99 od Rytasu. Slovenský obr stihl za 24,5 minuty zatížit konto spolufavorita na titul 13 body, k nimž přidal i 5 doskoků a asistenci.

Dvakrát s Fukuokou prohrálo o víkendu Aamori Patrika Audy. V sobotu 80-88 a Auda byl druhým nejlepším střelcem s 19 body, k nimž přidal také 3 doskoky a asistenci. V neděli Aamori prohrálo v prodloužení 74-84, reprezentační pivot zaznamenal double-double za 18 bodů a 12 doskoků a byl nejlepším střelcem svého družstva.