KomentářeNovinky

Po skvělém nástupu Lvům došly síly

Česká basketbalová reprezentace výtečně vstoupila do zápasu s Francií a vedla 21-3, ale favorita to nezlomilo. Trpělivou hrou a famózní obranou Francouzi otočili a z Pardubic odjíždějí po triumfu 72-59 veselí. Hvězdný Victor Wembanyama se po nenápadném prvním poločase nakonec propracoval na skvělá čísla.

Lvi do zápasu vstoupili s velkou energií a naopak Francouzi vypadali dost unaveně. Domácí hnáni čtyřmi a půl tisíci fanoušky v Enteria aréně brzy odskočili do vedení 8-1. Pokud někdo čekal rychlé francouzské probuzení, tak to se nekonalo a výborně bránící Češi dál navyšovali náskok. Hostujícímu trenéru Collettovi nepomohl ani oddechový čas. Naopak naši se střídaly v pestré paletě zakončení. Diváky zvedl ze sedadel zejména Ondřej Balvín, jenž obouruč zasmečoval přes francouzskou superstar Wembanyamu na 17-3. Nejvyšší náskok Lvi třímali po šestkách Audy na konci sedmé minuty (21-3).

Kapitán Hruban střílí trojku přes Wembanyamu

Francie poté pomalu zastavila propad a do druhé periody oba soupeři vstupovali za českého vedení 27-11. Hosté diametrálně zlepšili obranu, z čeho začaly pramenit české ztráty. Lvi se najednou prosazovali velice nesnadně a například od stavu 32-15 v polovině 14. minuty už vstřelili do poločasu jen čtyři body. Velmi nenápadně se potuloval po palubovce hostující supertalent Victor Wembanyama, jenž ochozům předvedl několik laxních zakončení a poločas zakončil “pouze” na 9 bodech. Domácí fandové mohli o přestávce vychutnávat občerstvení spokojení, jejich miláčci vedli 36-27.

Francouzská obranná symfonie

To, čeho se mnozí Češi obávali, přišlo. Ve francouzské šatně bylo v poločase nejspíš rušno a hosté naběhli na českou úzkou rotaci s nevídaně intenzivním presinkem. Po změně stran přestal být nenápadný i Wembanyama, jenž třemi trojkami nakopl svůj tým v útoku a v obraně pro změnu rozdával bloky jako na běžícím pásu. Češi se na každý koš neskutečně nadřeli a začala se projevovat jejich prakticky jen sedmičlenná rotace. Na druhé straně se naproti tomu kouč Collet střídal deset francouzských obránců nahánějících českou kořist. Po výsledku třetí periody 11-22 naši prohrávali 47-49, i tak však situace nebyla nijak zoufalá.

Nejlepší akce zápasu ČR – Francie

Jenže stačilo 65 sekund a dvě trojky Langa, které orámovaly hostující šňůru 8-0 a to byla pro Lvy rána do vazů. Domácí se poté už nedostali níž, než na pětibodový deficit a Francouzi zkušeně dokráčeli pro triumf 72-59. Čechy táhl neúnavný křídelník Tomáš Kyzlin s 23 body a 5 asistencemi, jenž na place strávil přes 35 minut a velkou část duelu obstarával i rozehrávku. Po slibném prvním poločase se poté vytratil pivot Balvín. Lvi nakonec padli na doskoku 37-48 a utržili i nevídaných 11 bloků. O šest z nich se postaral Wembanyama, který utkání zakončil na vynikajících 22 bodech a 17 doskocích.

ČR – Francie 59:72 (27:11, 9:16, 11:22, 12:23)

Body: Kyzlink 23 (5a), Auda 10, Balvín 8, Bálint 8, Huban 6 (7d), Hanzlík 2, Kříž 2 – Wembanyama 22 (17d+6bl), Lacombe 13 (7d), Makounkdou 10 (8d), Benitez 6, Francisco 6 (8a), Lang 6, Albicy 3, Kamagate 3, Begarin 2, Inglis 1

Doskoky: 37 – 48

Dvojky: 16/42 – 20/44

Trojky: 6/21 – 8/23

TH: 9/11 – 8/17

Asistence: 17 – 20

Ztráty: 16 – 15