KomentářeNovinky

Domácí derniéra Lvů. Proti supertalentu

Čeští basketbalisté si zahrají naposledy v kvalifikaci o MS 2023 doma. Od 18:45 v Pardubicích vyzvou stříbrný celek loňského Eurobasketu – Francii. Na východě Čech se v dresu hostů představí i supertalentovaný pivot Victor Wembanyama. Budete u toho?

Přestože už Lvi nemají šanci postoupit na Mistrovství světa v Indonésii a Japonsku, očekává se v pardubické Enteria aréně velmi solidní návštěva. Většina fanoušků je zvědavá na očekávanou jedničku letošního draftu NBA – Victora Wembanyamu. Devatenáctiletý obr (221cm) je na pivota neuvěřitelně všestranný. A pro obránce téměř nebranitelný díky pestré paletě zakončení a skvělé střelbě z dálky. V letošní sezoně Francouzské ligy přispívá svému Boulogne (druhému celku LNB) 22.5 body a 9.5 doskoky na utkání, což je sama o sobě skvělá vizitka. Své schopnosti Wembanyama ukázal i na mezinárodní seniorské úrovni: V listopadovém kvalifikačním okně nastřílel 20 bodů Litvě a 19 Bosně, to vše v průměru za 22 minut. Ondřeje Balvína či Patrika Audu tak v soubojích s pohyblivým Francouzem čeká opravdová výzva.

Nejlepší akce Wembanyamy z probíhajícího ročníku LNB

Rošády na poslední chvíli

Pojďme však k českému mužstvu. Kouč Ronen Ginzburg musel zkraje týdne řešit nečekané starosti: Zranění a nemoc nepustily do hry Martina Peterku, resp. Ondřeje Sehnala. Za power forwarda Peterku Ginzburg povolal nymburského Luboše Kováře, zatímco za rozehrávače Sehnala mladíka z USK Praha – Ondřeje Švece. Ani jeden z dvojice “nováčků” se nakonec nevešel do finální dvanáctky pro utkání s Francií.

Nominace ČR proti Francii: (rozehrávači) Viktor Půlpán, Ondřej Hanzlík, Petr Šafarčík, (křídla) Tomáš Kyzlink, Vojtěch Hruban, Richard Bálint, Jakub Slavík, Martin Kříž, David Böhm, (pivoti) Ondřej Balvín, Patrik Auda, James Karnik

Jakkoli Francie má jistý postup na Mundial, nelze čekat, že by soupeř hrál na půl plynu. Navíc naší reprezentaci se proti týmu ze země galského kohouta dlouhodobě nedaří. Poslední čtyři vzájemné zápasy (od roku 2018) skončily vždy triumfem Francie a to průměrně o 21 bodů. Trenér Vincent Collet však v týmu rovněž nemá (kromě Wembanyamy) žádné superhvězdy. Ovšem atleticky hrající Francie Čechům jako soupeř nikdy příliš neseděla.

Nominace Francie: (rozehrávači) Andrew Albicy, Paul Lacombe, Hugo Benitez, Sylvain Francisco, (křídla) Terry Tarpey, Juhann Begarin, Damien Inglis, Ismaël Kamagate, Nicolas Lang, (pivoti) Yoan Makoundou, Pierre Pelos, Victor Wembanyama.

Poslední vzájemné měření sil vyhrála Francie 95-60

Balvín: Bude to o hlavě

Ondřej Balvín: “Chápu, jaký je kolem něj obrovský a zasloužený hype, ale já nemůžu jít na hřiště v hlavě s tím, že hraju proti někomu, kdo má jednou být tváří NBA. Už jsem v minulosti hrál proti dvojnásobným MVP NBA, nejlepším obranářům, nejlepším blokařům, nejlepším skórerům. Ti byli v tu dobu lepší, než je on teď. On je prospekt do budoucna. Ještě není tam, kde bude za pět let, když bude pokračovat správným směrem. V každém případě ta koordinace pohybu v kombinaci s jeho výškou je neuvěřitelná.”

Ronen Ginzburg: „I když Francii podobně jako nám chybí některé největší hvězdy, má tam velkou kvalitu, většina hráčů působí ve velmi dobrých ligách a s touhle soupiskou by mohli na loňském EuroBasketu bez problémů skončit někde mezi pátým a osmým místem. Utkáme se tedy s jedním z nejlepších týmů světa a s hráči, kteří za pár let můžou patřit i mezi ty nejlepší v NBA (v čele s Wembanyamou). Já doufám, že fanoušci přijdou a podpoří nás, i když tu nejsme se všemi oporami. V  Pardubicích vždycky hrajeme rádi a věřím, že si to fanoušci užijí.”

Sledujte náš Instagram

Na závěr chceme dodat, že pro vás budeme mít exkluzivní videa a fotky přímo z palubovky pardubického zápasu. Proto se přidejte na náš Instagram ZDE:

https://instagram.com/svet.basketu?utm_medium=copy_link