Federální pohárNovinky

Hradec zapisuje prvé víťazstvo, Handlová má zajtra poslednú šancu na reparát

Druhý hrací deň skupiny B Federálneho pohára nám vo svojom prvom zápase priniesol konfrontáciu dvoch porazených tímov z piatkových zápasov. Slovenský tím MBK Handlová vyzvali českí Královští Sokoli Hradec Králové. Vzhľadom na predvedenú hru oboch tímov v ich prvom zápase sa na turnaji sa očakával vyrovnaný a napínavý duel.

Rýchle tempo a veľa bodov na úvod

Sokoli vstúpili do stretnutia podstatne lepšie ako včera a už po dvoch minútach si bol tréner Bujan nútený vziať timeout. V tom čase svietilo na výsledkovej tabuli skóre 11:2 pre Hradec. Timeout Baníkom prospel, no český zástupca hral naďalej v rýchlom tempe a po šiestich minútach hry viedol 18:10. V ofenzívnom tempe sa pokračovalo aj naďalej. Handlová nezložila zbrane a košom s faulom v závere prvej štvrtiny Deleon Brown znížil na 22:25.

V dnešnom zápase sa bojovalo doslova o každý centimeter palubovky.

Začiatok druhej štvrtiny sa veľmi nelíšil od tej prvej. Rýchle útoky a pekné koše pribúdali. Baníci sa dokonca dostali do vedenia zásluhou Aranitoviča. Potom sa však akoby uspokojili s tým, že dokázali dohnať manko súpera, čo Hradec potrestal. Šnúrou 13:2 sa opäť dostali do pohodlnejšieho, tentokrát 9-bodového vedenia. Tempo sa nespomalilo ani po timeoute trénera Peterku a Hradec atakoval hranicu 50 bodov v polčase. Tú napokon aj po dvojke s klaksónom prekonali, keďže David Škranc upravil stav pred polčasovou prestávkou na 50:40 pre český tím.

Dráma až do konca

Handlová horela najmä v defenzíve, keďže dovoliť súperovi dve 25-bodové štvrtiny je veľkým problémom. Najviac polčas vyšiel Ondrovi Peterkovi, ktorý zaznamenal až 19 bodov pri streľbe 7/8 z poľa. V Handlovej najviac žiaril Deleon Brown s 12 bodmi. Okrem týchto štatistík zaujali aj čísla Keona Clergeota z Handlovej, ktorý za necelých 13 minút nazbieral v štatistike plus/minús bodov, počas času stráveného na palubovke, hodnotu -20, čo príliš nepoteší.

Úvod druhého polčasu sa zniesol v znamení viacerých nepresností z obidvoch strán. Tréner Bujan si za stavu 45:55 po necelých troch minútach hry vzal oddychový čas a dal hráčom nové taktické pokyny. Obraz hry sa však veľmi nezmenil a Hradec si držal svoj náskok aj naďalej. Na každý kôš Baníkov totižto dokázali Sokoli odpovedať. Pred poslednou štvrtinou tak svetelná tabuľa ukazovala skóre 73:63 v prospech Hradca Králové.

Pivot Dimakopoulos s dvojbodovým pokusom.

Tak, ako sa rozohrávačovi Handlovej, Clergeotovi nedarilo v prvom polčase, o to lepšie hral v tom druhom. Tromi šestkami znížil na rozdiel piatich bodov v úvode štvrtej štvrtiny a celkovo mal v tom čase na svojom konte už 25 bodov. Hradec síce odskočil opäť až na 11-bodov, no Handlová sa nevzdávala a po trojke Pipíšku znížila opäť len na 5 bodov, na čo musel tréner Peterka reagovať timeoutom. Čakali nás napínavé záverečné minúty. Dve minúty pred koncom dokonca Clergeot znížil len na rozdiel 4 bodov. Záver si však postrážil Hradec, ktorý už zápas doviedol do víťazného konca a zvíťazil v pomere 95:87.

MBK Handlová – Královští Sokoli Hradec Králové 87:95 (22:25, 18:25, 23:23, 24:22)

Body: Clergeot 27, Sedlarevič, Brown po 14, Aranitovič 12, Pipíška 11, Dimakopoulos 6, Rožánek 2, Vojtek 1, Obert, Kádaši po 0 – Peterka 28, Šturanovič 16, Škranc 14, Vlahovič 11, Mandalinič 10, Dvořák, Goga po 4, Kábrt, Kalný po 3, Vondra 2, Svojanovský, Vlček po 0

Trojky: 7/18 – 10/24

Trestné hody: 18/19 – 15/18

T. Bujan (tréner Handlovej): „Dnes sme ukázali dobrú energiu a bojovali sme až do konca. Spravili sme však viacero chýb, ktoré súper dokázal potrestať ľahkými košmi. V globále som však spokojný s nasadením, ktoré hráči ukázali. Navyše, máme pomerne neskúsený tím zložený z hráčov, ktorí ešte neboli v úlohe lídrov a len sa to učia. Časom sa to však určite zlepší, stále sme len v úvode prípravy.“

I. Dimakopoulos (pivot Handlovej): „Samozrejme, s výsledkom nie som spokojný, prehrali sme. Sme však nový tím, zatiaľ sa len zohrávame. Mali sme dnes dosť veľa strát a nepresností, no bojovali sme. Verím však, že sa časom zohráme a budeme ešte lepší ako teraz.“

L. Peterka (tréner Hradca Králové): „Myslím, že sme dnes zaslúžene vyhrali. Celý zápas sme viedli a mali sme výborný vstup do zápasu, od ktorého sme sa vedeli odraziť. Vedenie sme si potom udržiavali a dokázali sme ho pretaviť do výhry. Myslím, že sme dnes predviedli sympatický výkon, na ktorý sa dalo pozerať.“

D. Škranc (krídelník Hradca Králové): „Máme za sebou včerajšiu dlhú cestu a náročné dva zápasy. Do zápasu sme išli s cieľom byť lepší ako včera, čo sa nám podarilo. Sme stále len v príprave a zohrávame sa. Zápas sme mali v našich rukách, viedli sme, no potom sme si ho ku koncu skomplikovali. Ak však udržíme v budúcich zápasoch koncentráciu, budeme len a len lepší.“