Federální pohárNovinky

Skvělá obrana vynesla Levicím druhou výhru

Vynikající obranná pasáž ve druhé půli zajistila Levicím druhý triumf ve Federálním poháru. Svěřenci trenéra Madzina zdolali Kolín 69-60. V útoku týmu pomohl i zlepšený výkon Tre McCalluma se 14 body.

Souboj dvou vítězných celků z pátku nabídl vyrovnanou bitvu. Oproti předchozím duelům hrály od počátku prim pozorné obrany. Kolín (bez zraněného kapitána Číže a křídelníka Křivánka) byl sice častěji ve vedení, avšak po první periodě byl medvědí náskok pouze dvoubodový. Pro vývoj ve druhé periodě byla klíčová polovina její čtvrté minuty: Tehdy inkasoval kouč Levic Madzin i křídelník Bachan technickou chybu a Mareš zavelel osmi body ke šňůře 10-0. Levice ještě do přestávky zkorigovaly na 34-39. Kolín první poločas vyhrál zejména díky lepšímu doskakování (25-17).

Vstup do druhého poločasu vyšel daleko lépe levickým (47-41), jejichž rozlet přibrzdil až trojkou v půlce třetí čtvrtiny Šiška. Na začátku 28. minuty Lošonský překlopil vedení na stranu Medvědů (48-47) a vyrovnané klání pokračovalo. Po třech periodách byl tým trenéra Konvalinky o dva body vpředu. Velké chvíle čekaly ve 33. minutě guarda Levic Kněževiče, jenž nejprve potopil trojku, aby záhy získal míč a z brejku upravil už na 60-55 pro svůj tým. Nejvyšší vedení (64-55) v zápase získaly Levice po koši s faulem McCalluma, který byl v tomto utkání lídrem. Poslední minuty přinesly bodů poskrovnu, ale Levice díky vynikající obraně perimetru a kvalitnímu obrannému doskoku náskok uhájily. Kolín doplatil na mizivé procento střelby (27%), v poslední čtvrtině nastřílel jen osm bodů.

Podkošové opory Levic Freeman s Bojanovským proti Kolínu odvedly spoustu dobré práce
Foto: Lukáš Droppan
Podkošové opory Levic Freeman s Bojanovským proti Kolínu odvedly spoustu dobré práce
Foto: Lukáš Droppan

Konvalinka: 15 bodů od pivotů je málo

Adam Konvalinka (trenér Kolína): “Náš zápas byl trochu nebe a dudy oproti tomu předtím, kdy padlo 210 bodů. Levice ve druhé půlce přitlačily v obraně a v tu chvíli jsme měli problém. Nevím, zda to bylo tou užší rotací, nebo únavou ze včerejška. Netrefili jsme těch pár volných střel, které nám dali. Podkošová hra vázla, naši pivoti nastříleli jen 15 bodů, to je málo. Můžeme být spokojení s obranou. Ale když vidíte těch 60 bodů, s tím se toho moc vyhrát nedá.”

Michal Mareš (křídlo Kolína): “Dneska se na to dá dívat ze dvou úhlů pohledu. Buďto útoky byly špatné, nebo obrany tak dobré. Já osobně jsem cítil, že ve druhé půli na nás dopadla únava. Dali jsme ve druhé půli jen 21 bodů, což je hrozně málo. Měli jsme těžké střelecké pozice v a hloupé ztráty, po nichž jsme darovali Levicím lehčí koše.”

Michal Madzin (trenér Levic): “Jsem šťastný za reakci týmu po příchodu z přestávky. Myslím tím, jak jsme začali vypadat v obraně. Ta byla ve druhé půli velmi dobrá. Díky poctivosti a energii jsme překlopili vedení na naši stranu a nakonec jsme to přetavili ve výhru. Dnes bych nevyzdvihoval jednoho hráče, protože každý z kluků odvedl kus práce. Tato výhra nám pomůže mentálně se nastavit na dopolední utkání s Děčínem. Bude to třetí zápas ve třech dnech, což nebude legrace. Pokud nám zůstaly ještě nějaké síly, musíme to zase poctivě odmakat.”

BC Geosan Kolín – Patrioti Levice 60:69 (20:18, 19:16, 13:16, 8:19)

Body: Mareš 18, Novotný 13, Šiška 9 (8 ztrát), Slavinskas 8 (7d), Lošonský 5, Petráš 3 (7d), Jelínek 2, Dlugoš 2 – McCallum 14 (6d), Freeman 11 (10d), Lapornik 11, Bojanovský 9 (11d), Kněževič 8, Kovač 8, Bachan 5, Kotásek 3

Doskoky: 43 – 43

Dvojky: 10/33 – 19/34

Trojky: 8/32 – 7/30

TH: 16/18 – 10/17

Asistence: 11 – 13

Ztráty: 18 – 15

Fauly: 23 – 23