Žabiny Brno dokázaly obhájit triumf v Českém poháru

Víkendové Final 4 Českého poháru žen, které se hrálo v Chomutově, je minulostí. Triumf na něm dokázaly obhájit brněnské Žabiny, které tak zapsaly historicky 19. pohárové prvenství. Jak se jejich triumf rodil? Kdo dokázal urvat stříbro a bronz a kdo se stal MVP celého Final 4? To vše se dočtete v našem shrnutí víkendového dění na úpatí Krušných hor.

Semifinále – jasná výhra Žabin a pozdní vzepětí Slovanky

V úvodním semifinálovém utkání na sebe narazily Ostrava a Žabiny Brno. Konečný rezultát vyzněl jasně pro Brňanky, které zvítězily drtivě 97:56 a suverénně si tak umetly cestu do finále. Svěřenkyně Viktora Pruši svého soka „mučily“ především presinkem téměř po celém kurtu, s nímž si Ostravanky nevěděly rady; kromě toho byla znatelná převaha Žabin pod košem, kde úřadovala především Natálie Stoupalová.

Již v poločase bylo Brno ve vedení o 19 punktů a po změně stran nedopustilo žádné drama, naopak si v poklidu dokráčelo k jasnému postupu. Nejlepšími střelkyněmi Žabin byly Natálie Stoupalová (18 bodů), Bria Holmes (15) a Petra Záplatová (12). V dresu Ostravy držela střelecký prapor Adéla Smutná (20), v jejím stínu pak byly Tereza Motyčáková (8) a Natálie Rašková (6).

Bria Holmes z Žabin zakončuje v semifinále proti Adéle Smutné z Ostravy

Ve druhém podvečerním semifinálovém klání se domácí Levhartice střetly se Slovankou. Utkání sledovala hala napěchovaná více než pěti stovkami fans, které své oblíbenkyně hnaly za historickým úspěchem v podobě první účasti v pohárovém finále.

Parta okolo kapitánky Michaely Krejzové naskočila do utkání s velkou chutí a energií a Levhartice brzy vedly 16:0! Hostující hráčky, zralé v tu chvíli na ručník, se ovšem brzy oklepaly a úvodní chomutovský tlak dokázaly trochu otupit. Ve druhé čtvrtině Severočešky opět tahaly za delší konec provazu a zásluhou útočných doskoků i špatné střelby Slovanky vedly v poločase šestnáctibodovým rozdílem.

Po návratu z poločasové porady utekl Chomutov až na rozdíl třiadvaceti bodů, ovšem velké chvíle Slovanky měly teprve přijít. Kateřině Bartoňové a spol. se zasekla útočná produkce, naopak soupeř jejich koš zasypal několika trojkami a rázem to čtyři minuty před koncem bylo pouze o čtyři body pro Chomutov. V závěru ovšem Levhartice podržela lídryně Wynn-Pollard a hlavně její zásluhou nakonec mohla propuknout v chomutovské aréně euforie po výhře 77:70.

Levhartice střelecky táhl tradiční ofenzivní trojzubec Najai Wynn-Pollard (27 bodů), Michaela Krejzová (14) a Valentýna Kadlecová (10). Za Slovanku se nejvíc dařilo Jennifer Coleman (19) a Lucii Svatoňové s Draganou Domuzin (obě po 16).

Kapitánka Levhartic Michaela Krejzová pálí přes Lucii Svatoňovou ze Slovanky v semifinále poháru

Zápas o bronz – po „bramborách“ získala Slovanka bronz, Ostrava smutní

Utkání o třetí místo proti sobě svedlo Ostravu se Slovankou. Výběr Dušana Vildy ani utkání o bronz neodstartoval dobře a proti moravskoslezskému celku brzy ztrácel rozdílem čtrnácti pointů. Slovanku trápilo především duo Smutná – Wilkinson a znovu i horší útočná produkce plus ztráty. Vzedmutí Slovanky bylo ovšem patrné již ve druhém kvartálu, který vyhrála rozdílem osmi bodů a rázem byla v poločase pouze o tři bodíky zpět.

Drama vygradovalo ve druhé půli, kdy se vedení přelévalo ze strany na stranu a ani jeden z týmů nechtěl z Final 4 odjet s nepopulárním čtvrtým místem. Po třech čtvrtinách platil stav 64:64 a definitivu utkání nakonec udělal poslední kvartál řádné hrací doby. Přesnější mušku v něm měla Slovanka, naopak Ostravu trápily fauly (hned čtyři hráčky kvůli pěti chybám nedohrály) a Slovanka v závěrečné „šestkované“ urvala po loňské čtvrté příčce bronz za výhru 93:85.

Bodový účet Slovanky nejvíc sytily Andrea Ondroušková (19 bodů) společně s Draganou Domuzin plus Jennifer Coleman (obě po 18) a Jitkou Pilařovou (13). V týmu Ostravy se k neskutečnému výkonu vybičovala Adéla Smutná (34), jíž sekundovala postupem zápasu uvadající Anacia Wilkinson (13) a Natálie Rašková (11).

Adéla Smutná z Ostravy zakončuje přes Jitku Pilařovou ze Slovanky v utkání o pohárový bronz

Finále – jednoznačná záležitost obhajujících Žabin, historické stříbro pro Levhartice

Brňanky ve finálovém klání potvrdily papírové předpoklady a jednoznačně zvítězily nad Levharticemi, které tak před svými tifosi získaly historické stříbro. Petra Záplatová a spol. neponechaly nikoho na pochybách a do Levhartic se „zakously“ od samého začátku.

Hráčky z metropole jižní Moravy, stejně jako v semifinále, doslova mučily Chomutov vytaženou obranou a agresivním presováním, které hru domácího celku výrazně komplikovalo. Domácí družina již za úvodní kvartál zaknihovala deset (!) ztrát a Brno si vytvořilo pohodlný osmnáctibodový polštář. Víc než šest stovek dorazivších fanoušků se mohlo přesvědčit o kvalitách Brna, které nesundávalo nohu z plynu ani v dalším průběhu zápasu.

Náskok Brňanek nenarůstal tak raketovým tempem, ovšem stále byl víc než pohodlný a zkušená družina ani v dalším průběhu nedopustila žádné zdramatizování. Naopak v pohodovém duchu dokráčela k triumfu 88:66 a dokázala tak obhájit pohárové zlato!

Střeleckou lídryní Žabin ve finálovém klání byly Petra Záplatová (21 bodů), Nikolina Knežević (16) a Natálie Stoupalová (13). Levhartice střelecky nad vodou držely Michaela Krejzová (22), Najai Wynn-Pollard (10) a Monika Fučíková (7).

MVP celého Final 4 se stala pivotka Žabin a českého národního týmu Natálie Stoupalová. Tahle čtyřiadvacetiletá 185 vysoká usměvavá plejerka dohromady v obou kláních Final 4 zaknihovala 31 bodů a 15 doskoků.