KomentářeNovinky

Louda Auto FINAL 4 o víkendu rozparádí Královku

O nadcházejícím víkendu bude pražská hala Královka hostit vyvrcholení letošního ročníku mužské pohárové soutěže. Los proti sobě v semifinále svedl SLUNETU Ústí nad Labem a Basket Brno a druhé klání pak obstarají BK ARMEX Děčín a GEOSAN Kolín. Kdo z této čtveřice vystoupá na pohárový Olymp a vystřídá loňského vítěze Opavu?

Ústí versus Brno – další ofenzivní show na obzoru?

První semifinálové klání proti sobě postaví dva týmy, které se pyšní pestrou hrou na útočné polovině a dávat pravidelně přes 90 bodů jim nečiní větší problém. Minimálně tuto bodovou hranici pokořily oba týmy ve všech letošních vzájemných duelech, které byly oku fanouška lahodící.

Formu má družina Lubomíra Růžičky načasovanou výborně, sebevědomí týmu vedoucímu tabulku Kooperativa NBL rozhodně nechybí. Výhodou týmu zpod Špilberku je i silná lavička, kde se k čím dál lepším výkonům rozehrává také nedávná akvizice Randy Culpepper.

Pandy se rozhodně musí mít na pozoru, jelikož minulou neděli jim Brňané v jejich hájemství dali ochutnat vlastní medicínu a na Slunetě vysázeli celkem 109 punktů. U Severočechů bude důležité, jak se bude dařit americké letce spolu s Ladislavem Peckou, případně zda se k nim přidá i někdo další včetně nedávné posily z Olomoucka Dominika Heinzla.

Ve středeční derniéře před pohárovým semifinále Severočeši zvítězili v Kolíně 96:80 (nejlepší střelci Ústí: Svejcar 20, Dailey a Pecka po 16). Vítězství zaznamenali i Brňané, kteří vyloupili hnízdo jejich severočeského rivala z Děčína po výhře 86:78 (top skóreři Brna: Djuricic a Chatman po 16, Culpepper 13).

Šimon Puršl z Brna zakončuje přes Delvona Johnsona z Ústí
Foto: Basket Brno

Vzájemná střetnutí v letošním ročníku Kooperativa NBL

Basket Brno – SLUNETA Ústí nad Labem 92:90 (Šimon Svoboda 22 – Martin 38)
SLUNETA Ústí nad Labem – Basket Brno 92:90 (Martin 27 – Bálint 24)
SLUNETA Ústí nad Labem – Basket Brno 93:109 (Pecka a Svejcar po 18 – Půlpán a Puršl po 19)

Utkání se uskuteční v sobotu 18. března 2023 od 15 hodin.

Děčín versus Kolín – přetlačí Válečníci Kolín i potřetí v sezoně?

Druhý semifinálový špíl obstarají Kolín s Děčínem a půjde o další pikantní střet loňského lídra Válečníků Ondřeje Šišky proti svým bývalým spoluhráčům. Nejvyšší rozdíl v letošních vzájemných kláních byl sedmibodový a interesantní podívaná se dá očekávat i v pohárovém semifinále.

Především děčínští fanoušci umí vytvořit bouřlivou kulisu a vzhledem k příjemné dojezdové vzdálenosti se dá očekávat, že do hlavního města se jich vydá dotlačit své miláčky do vysněného finále opět dost. Bodovou produkci Děčína obstarává především ofenzivní trojzubec Ty Nichols – Anthony Walton – Matěj Svoboda. K nim se nejvíc přidává uzdravený kapitán Tomáš Pomikálek a s týmem stále více se sehrávající Dontae Bruner. Pokud i další přihodí nějaké body a družina Tomáše Grepla bude hrát rychlý basket a zapne na plné otáčky v obraně, má velkou šanci Kolín letos setnou potřetí ze čtyř střetů.

Naproti tomu Polabané zažívají sezonu jako na houpačce a jejich největší problém ční v propustné „defe“. Výsledkovou mizérii prolomila družina Adama Konvalinky minulý týden, kdy potřetí v aktuálním ročníku porazila Nymburk, leč následně o víkendu smolně o dva body prohrála v Ostravě a v týdnu doma podlehla jednoznačně Ústí. Na konci února tým posílil americký křídelník Rashard Odomes, který se zatím jeví ve velmi dobrém světle a po čtyřech odehraných duelech jej zdobí průměr 15,3 bodu na zápas. Pokud utkání sedne lídrovi Adamu Čížovi a především silný perimetr se přidá, mohou Kolínští pomýšlet na úspěch…

Středeční poslední zápasy před pohárovým vyvrcholením se tedy oběma týmům výsledkově nevydařily. Kolín prohrál s Ústím 80:96 (bodoví tahouni Kolína: Mareš 21, Slavinskas 14, Šiška 13) a Válečníci doma nestačili v hitu kola na vedoucí tým tabulky Brno 78:86 (top snajpři Děčína: Nichols 23, Pomikálek 18, Svoboda 16).

Petr Macháč z Děčína bojuje o míč s kolínským tandemem Jakub Petráš (vlevo) a Filip Novotný
Foto: Luděk Černý/BK ARMEX Děčín

Vzájemné zápasy v letošní sezoně Kooperativa NBL

GEOSAN Kolín – BK ARMEX Děčín 74:73 (Číž 16 – Nichols 16)
BK ARMEX Děčín – GEOSAN Kolín 79:74 (Svoboda 27 – Slavinskas 19)
BK ARMEX Děčín – GEOSAN Kolín 84:77 (Walton 21 – Mareš a Odomes po 15)

Zápas se odehraje v sobotu 18. března 2023 od 18 hodin.

Termín finále a zápasu o 3. místo

Souboj poražených celků o bronz se uskuteční v neděli 19. března 2023 od 16:30 hodin. Vrchol Final 4 v podobě finálového klání je na programu tentýž den od 19:40 hodin. Finálové klání vysílá přímým přenosem stanice ČT Sport.

Pohárová cesta účastníků Louda Auto FINAL 4

Všichni účastníci finálového turnaje se museli prokousat přes osmifinále a čtvrtfinále, předchozí pohárová kola se jich netýkala.

Ústecká SLUNETA v osmifinále zvítězila drtivě na hřišti prvoligového Sokola Pražského (114:62) a ve čtvrtfinále poměrně nečekaně vyloupila v ofenzivně laděném klání opavské hnízdo (102:90).

Sousední Válečníci dokázali v osmifinále zvítězit na kurtu Slavie (81:63) a následně stvrdili postup mezi nejlepší čtyři výhrou v Hradci Králové (75:61).

Kolínští Medvědi v osmifinálovém mači zvítězili na kurtu ex-ligového Jindřichova Hradce (83:66) a před zraky svých tifosi poslali ve čtvrtfinálové fázi z pohárového kola ven pardubickou Beksu (87:76).

Brňané v osmifinálové přestřelce kralovali na hřišti prvoligového lídra ze Svitav (110:86) a v pohledné čtvrtfinálové bitvě setnuli obhájce pohárového stříbra z Nymburka (90:72), který si tak po dlouhých jedenadvaceti letech nezahraje Final 4!

Foto: Basket Brno / Jan Russnák