Komentáře

Před startem NBL: Královští sokoli

Kádr Královských sokolů doznal v létě mnoha změn. Povede se Východočechům znovu proniknout do play off? Představení týmu zakončíme třemi otázkami pro velezkušeného pivota Petera Sedmáka.

Královští sokoli mají před letoškem co obhajovat. Loňská sezona byla pro ně nejúspěšnější v historii klubu: 7. místo v Kooperativa NBL a bronz ve Final8 Českého poháru je něco, na co mohou být Východočeši náležitě pyšní. Hradci po uplynulé sezoně odešla opěrná osa Barač – Halada – Lošonský, v týmu už není ani pivot Jan Koloničný.

Klub za trojlístek hráčů sehnal náhradu ve větší míře v hráčích z bývalé Jugoslávie. Na pozici 3 přišel z Pardubic dobře známý Chorvat Ozren Pavlovič. Další posilou na post shooting guarda je pak zkušený Srb Nikola Pešakovič, jenž by měl nahradit Nemanju Barače. Za Pavola Lošonského si klub vyhlédl 210cm vysokého srbského pivota Nikolu Vujoviče. Z Pardubic si sokoli stáhli pro Beksu “nepotřebného” střelce Davida Škrance a pátým nováčkem je pak bývalý rozehrávač Svitav Adam Goga.

Skvělou zprávou pro fanoušky je udržení klíčového rozehrávače Pedy Stamenkoviče a velezkušeného Petera Sedmáka. Spolu s Jiřím Šoulou a Ondřejem Peterkou má trenér Lubomír Peterka rázem devět velmi kvalitního hráčů do rotace. Papírově by tým neměl chybět v play off, ale sezona bude opravdu vyrovnaná.

Příprava navíc ukázala, že budou mít Východočeši opět problémy s obranou. I přes výhru 93 inkasovaných bodů od (nekompletní) Ostravy, remíza 91-91 s Ústím nebo 98 bodů od Písku jsou varující. Na druhou stranu, Královští sokoli dokázali porazit Děčín (73-71), Kolín (85-84), potažmo brněnskou U23. Pokud trenér Peterka donutí své hráče přidat v obraně, mohou být sokoli nebezpeční pro téměř kohokoli. Hradec musí navíc zapracovat na koncentrovanosti. Špatné třetí čtvrtiny (či druhé poločasy obecně) tým v minulé sezoně stály několik vítězství. V útoku ovšem budou Východočeši nesmírně nebezpeční a když se vše dobře sejde, neměli by by znovu chybět v play off.

Tip Světa basketu na umístění: 8. místo

Peter Sedmák gratuluje Opavě k postupu do semifinále play off KNBL 
Foto: Luboš Lorinc
Peter Sedmák gratuluje Opavě k postupu do semifinále play off KNBL
Foto: Luboš Lorinc

Sedmák: Chceme do A1!

Jak jsi spokojen s přípravou a novými hráči v týmu?

Příprava nebyla ideální. Prohráli jsme několik zápasy těsně a v nich jsme měli na konci střely, jimiž jsme mohli překlopit výhru na svou stranu. Změnila se nám základní osa týmu, protože odešli klíčový hráči z minulého roku. Nahradili jsme je dvěma kvalitními českými hráči (Goga, Škranc) u nichž věříme, že nám pomohou k dobrým výsledkům v sezoně. Pak tu máme tři nové zahraniční hráče. Odchodem Nemanji Barače vznikla nepříjemná situace, poněvadž on byl naším pilířem obrany. Dokázal strhnout tu týmovou obranu, která nám dělala problém. Za něj tu máme Nikolu Vujoviče, což sice není takový obranář, jako byl Baky, ale zase umí dobře tvořit hru a hrát pick’n’roll. Další nové křídlo Ozren Pavlovič (pozice 3) má střelecký instinkt a dobrý nájezd. Posledním do party je Nikola Pešakovič. On není takový ten klasický pivot, je trochu lehčí a pohyblivější. Dobře střílí za tři body a postupně se dostává do formy. Příprava byla náročná i proto, že klíčový rozehrávač Peda Stamenkovič měl po minulé sezoně dvě operace. Rekonvalescence oddálila zahájení jeho přípravy s námi. Ale i Peda se pomalu dostává do formy.

Jaké máš týmové ambice pro nadcházející ročník?

Chceme se dostat do skupiny A1. Uvidíme, kolikátí budeme, ale A1 je náš cíl. Minulý rok jsme skončili sedmí a letos to chceme vylepšit.

V čem vidíš největší sílu Královských sokolů před novou sezonou?

Naše největší síla je v ofenzivě a v kolektivním basketbale. Někdy si až moc přihráváme, měli bychom dříve střílet (smích). Další věc je, že jsme nebezpeční na každé pozici. Každý umí vystřelit, nebo najet do koše. Věřím, že se budeme zlepšovat a že budeme nebezpeční pro ostatní týmy.