KomentářeNovinky

Představujeme týmy Kooperativa NBL: Basket Brno

V loňské sezoně to dlouho vypadalo, že nejlépe vyladěný je soubor trenéra Lubomíra Růžičky. Brňané hráli pohledný rychlý basket s produktivním útokem a aktivní obranou, jenž musel lahodit oku každého basketbalového fanouška. Ovšem i s kádrovými změnami v průběhu sezony se obraz hry otočil a nakonec z toho bylo „jen“ pohárové stříbro.

Výborné výkony i výsledky a nakonec nenaplněné ligové ambice

Družina Lubomíra Růžičky opravdu drahnou část loňského ligového ročníku bavila fanoušky pestrou a zajímavou hrou, která nesla i výsledky. Ovšem zásahy do kádru v průběhu ročníku jako by toto fungující soukolí přibrzdily. I když výsledky v základní části i nadstavbové skupině A1 nebyly špatné, herně to již postupně nebylo úplně to pravé ořechové.

Bohužel pro Jakuba Krakoviče a spol. se toto v plné nahotě projevilo ve čtvrtfinále play-off, kdy nad jejich síly byl pozdější mistr z Opavy. Ten se přitom do vyřazovacích bojů musel prokousávat z předkola, v němž ve třech duelech udolal nováčka ze Slavie. Družina Petra Czudka ovládla sérii s Brnem 4-2 na zápasy.

V Českém poháru brala brněnská ekipa stříbrné medaile. V semifinále si v tu dobu vedoucí celek ligové tabulky bez problémů poradil s Ústím a brousil si zuby na celkový primát. Ve finále jej ovšem zastavil další zástupce severu, Děčín. Válečníci byli od úvodních minut finálového mače výborně takticky připravení a utkání jim sedlo na obou stranách hřiště, nakonec zvítězili 87:74 a oslavili historický triumf.

Povede se letos útok na nejvyšší příčky?

Ani v nové sezoně neplánují Brňané ústup ze svých pozic a jejich cílem bude útočit na nejvyšší příčky, což na předsezonní tiskové konferenci potvrdil i navrátilec do týmu Ondřej Šiška. „V šatně i na hřišti to vypadá zatím dobře, nálada v týmu je skvělá. Není žádným tajemstvím, že Brno poslední roky míří na ty nejvyšší příčky, takže uděláme všechno pro to, aby se nám to splnilo. I když začínáme venku, nebude to vůbec snadné, ale věřím, že dosáhneme několika vítězství,“ říká borec, jenž svoje nejúspěnější roky v Kooperativa NBL prožil v Děčíně.

„Do Brna přicházím po osmi letech, což už je celkem dlouhá doba. Přicházím o něco zkušenější, což se budu snažit předat dál do týmu. Co se týče cílů, budeme se snažit hrát první šestku, ale za mě nevidím důvod, proč si nedávat ještě vyšší cíle,“ říká k ambicím pro blížící se ročník rodák z Přerova.

Premiéra pro Vaňka i vítr v kádru

V novém ročníku již na brněnské lavičce neuvidíme Lubomíra Růžičku, jenž zamířil do čtvrtého týmu maďarské ligy, Zalakeramie ZTE. V pozici hlavního trenéra jej nahradil jeho loňský asistent Martin Vaněk, pro nějž jde o premiérové angažmá v roli ligového kouče. Jeho asistenty budou Jan Pavlík a Tomáš Nesrovnal.

Pro nadějného kormidelníka tedy půjde o obrovskou výzvu, aby se mu povedlo vyladit brněnskou „filharmonii“ a ta šlapala podle jeho představ. Pomoci by k tomu měli i nové posily, které se vedení povedlo ulovit. Kromě zmíněného hráče na pozice 1 či 2 Ondřeje Šišky dorazili dva pivoti, Američan Greg Lee a Litevec Tomas Zdanavičius, který loni na Slovensku oblékal barvy Interu Bratislava.

Naopak z klubu pryč jsou Sir Dominic Pointer, Randy Culpepper, Endru Šmits, Danilo Djuricic, James Kárník, Kameron Chatman, Šimon Puršl (přestoupil do Opavy), Jakub Nečas (bude hrát v americké NCAA) a Richard Bálint (stal se novou posilou druholigového španělského Alicante).

Přípravné zápasy Brna před sezonou

V přípravných utkáních Brňané nestačili Purdue Univerzity (první divize NCAA), porazili devátý tým maďarské ligy Paks, podlehli slovenskému mistrovi Levicím i desátému týmu maďarské soutěže Kapošváru a naopak přehráli jedenáctý tým stejné soutěže OSE Lions.Týmu z jihomoravské metropole se v domácím prostředí povedlo opanovat prestižní mezinárodní turnaj, v rámci nějž porazil 14. tým polské ligy Gliwice i slovenského mistra Levice.

Sestava: Marek Půlpán, Petr Křivánek, Tomáš Houzar, Viktor Půlpán, Matěj Rychtecký, Ondřej Šiška, Jonáš Musil, Šimon Svoboda, Joanis Koulisianis, Maroš Šimko, Matěj Dáňa, Greg Lee, Milan Tomáš Stráněl, Tomas Zdanavičius, Jakub Krakovič, Jaroslav Kubín

Tip na umístění po základní části: 5. místo

Foto: Jan Russnák/Basket Brno