KomentářeNovinky

Představujeme týmy Kooperativa NBL: BC GEOSAN Kolín

V loňském ročníku Českého poháru se Medvědům povedlo vybojovat cenný bronz, ovšem v lize přišel krach již v předkole play-off, když parta okolo Adama Číže nestačila ve dvou zápasech na USK Praha. Povede se Polabanům po velké řadě rošád včetně trenérské a letní medializované kauzy ohledně financí povstat a zabojovat o nejvyšší příčky?

Velké ambice, nabušený perimetr a výkonnostní sešup v průběhu sezony

Soupiska kolínského celku v loňském ročníku budila obavy u soupeřů, především složení perimetrových snajprů bylo luxusní, navíc na poslední chvíli před sezonou dorazil i ligou ostřílený Lamb Autrey. Ten dal ovšem klubu vale krátce po jejím odšpuntování, ovšem i tak Kolín mířil vysoko. Ambice se ovšem podařilo naplnit jen částečně ziskem pohárového bronzu (v semifinále Kolínští prohráli s Děčínem a v souboji o třetí místo otočili zápas s Ústím), k němuž výraznou měrou dopomohla sezonní akvizice Rashard Odomes.

Jak Kolín sezonu velmi solidně odstartoval a držel se na předních příčkách ligového pelotonu, tak postupně výkony uvadaly a ruku v ruce s tím přišel i výsledkový sešup v Kooperativa NBL. Mohla na to mít vliv i finanční situace klubu, o níž veřejně promluvil Pavol Lošonský?

Předsezonní dusno a mediálně propíraná finanční kauza

Atmosféře v klubu a okolo něj bezpochyby neprospěly ani dvě letní kauzy, které se odehrály. První z nich „rozpoutal“ svým facebookovým statusem právě pivot Pavol Lošonský, jenž se otevřeně vyjádřil k tomu, že klub mu dluží již čtyři výplaty a ohledně vyrovnání z jeho strany stále dochází pouze k planým slibům.

Vyjádření slovenského basketbalisty najdete na jeho oficiálním profilu TADY. Stanovisko klubu k celé kauze si můžete přečíst ZDE.

Druhou nepříjemností byl fakt, že z vyjádření některých hráčů vyznívalo, že klub se s nimi nerozloučil oficiálně, ale vydal prohlášení právě pouze na sociálních sítích. Koláž s odchody hráčů i komentáře pod příspěvkem najdete TADY.

Změny v kádru a přípravné zápasy Medvědů

Šéfovat kolínské lavičce bude od nové sezony Predrag Benáček, jenž se do klubu po několika letech vrátil. Po jedné sezoně v klubu skončil Adam Konvalinka, jenž bude Francescu Tabellinimu dělat asistenta v Nymburku, a také jeho asistent Filip Rytina.

Posilami klubu jsou ex-hradecký rozehrávač či menší křídlo Adam Goga, perimetrový snajpr Filip Halada přicházející z Olomoucka, bývalý hráč stejného klubu či Hradce Králové Dominik Štěpán hrající na pozici pět a také dva Američané. Prvním z nich je křídelník Holden Redparth a druhým pak power forward Jamari Smith, jenž uspěl na dvoutýdenním try-outu a vedení klubu s ním podepsalo smlouvu.

Naopak kolínský dres již v nadcházející sezoně neobléknou Rashard Odomes, Džiugas Slavinskas, Pavol Lošonský, Michal Mareš (zamířil do Slavie), Ondřej Šiška (odešel do Brna), Jiří Jelínek a Theodor Dlugoš (oba posílili prvoligový Hradec Králové).

V přípravných zápasech Kolín zvítězil nad Výběrem Pardubic, prvoligovými Sokolem pražským a Královskými sokoly, podlehl Nymburku, čtvrtfinalistovi polské ligy Stargradu a devátému týmu německé ligy Rostocku. Nakonec Kolín přemohl prvoligový GBA Jindřichův Hradec a dvakrát nováčka nejvyšší slovenské ligy Nitru.

Sestava: Adam Goga, Filip Halada, Adam Číž, Lukáš Vacek, Filip Novotný, Pavel Novák, Jan Křivánek, Tomáš Merta, Jakub Petráš, Dominik Štěpán, Holden Redparth, Jamari Smith, Lukáš Stegbauer

Tip na umístění po základní části: 10. místo

Foto: Ondřej Kovalčík/BK Opava